EN ÇOK OKUNANLAR

TEM'de korku dolu anlar

Kilosu 700 bin TL'ye satılıyor... Yeni Zelanda, İngiltere ve Almanya'dan talep yağıyor

İstanbul'da sokak ortasında dehşet anları

Suna Kıraç hayatını kaybetti

Nikahta 'Son pişmanlık neye yarar' sürprizi yaşayan çift DHA'ya konuştu

Kayıp çiçekçinin su kuyusunda cesedi bulundu

Yurt

Çorum Valisi Çiftçi'den vaka artışı uyarısı

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA) 06.08.2020 17:37
Çorum Valisi Çiftçi'den vaka artışı uyarısı

Türkiye genelinde yapılan koronavirüs denetimleri kapsamında Çorum il merkezinde görevli polis ve zabıta ekiplerinin uygulamasına katılan Vali Mustafa Çiftçi, kentte son 10 günde 4 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini açıklayarak "Vaka artış hızı bu şekilde devam ederse bir müddet sonra sağlık sistemi tedavi etme sınırlarını zorlamış olacak" dedi.

İçişleri  Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" genelgesinin ardından, Çorum'da polis ve zabıta ekipleri, kent merkezinde denetim yaptı. Maske ve sosyal mesafe konusunda vatandaşların uyarıldığı denetimlere Vali Mustafa Çiftçi ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülser de katıldı. Vali Çiftçi, toplu taşıma araçlarında maske denetimi yaparken, durdurulan araçlarda da vatandaşları hem maske hem de emniyet kemeri takmaları yönünde uyardı.

VAKALARDA ARTIŞ

Denetimlerin ardından açıklamada bulunan Vali Mustafa Çiftçi, kentte vaka artışına dikkat çekerek, "Vatandaşlarımızı maske takmaya ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya gayret etmeye davet ediyorum. Dün, Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni ziyaret ettim, son durumla ilgili bilgiler aldım. Vaka artış hızı bu şekilde devam ederse bir müddet sonra sağlık sistemi tedavi etme sınırlarını zorlamış olacak. Halkımızdan ricamız lütfen maske taksınlar, sosyal mesafe kuralına uysunlar. Hastanede tedavi görenler ve evlerinde izolasyonda olan hastalar Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun aldığı tedbirlere riayet etsinler" dedi.

SON 10 GÜNDE 4 ÖLÜM

Gazetecilerin sorusu üzerine Çorum’daki vaka sayılarını da açıklayan Vali Çiftçi, "Bugüne kadar ilimizde Covid-19’a yakalanan hasta sayısı 1052. Hastanede yatarak tedavi olan 122 kişi var, 5 kişi yoğun bakımda, 5 kişi entübe. Evinde izolasyona tabi tuttuğumuz 282 kişi var. Pandemi döneminin ilk döneminde Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran’da 5 vefatımız vardı. Bugün itibariyle son 10 günde 4 vefatımız daha oldu. Vakanın ilk çıktığı günden bu yana toplam vefat sayısı 9’a ulaşmış oldu. Halkımızdan istirham ediyorum, şu son 10 gün içinde 4 vefat olduğunu düşünürsek konunun ne kadar ciddi ve kritik olduğu anlaşılacaktır. Çünkü yoğun bakımda olan hasta sayımız arttıkça, entübe sayımız arttıkça vefat sayısı da doğru orantılı olarak artıyor. Dolayısıyla halkımızdan kurallara azami şekilde uymalarını istirham ediyorum” diye konuştu.

 

1

TEM'de korku dolu anlar

2

Kilosu 700 bin TL'ye satılıyor... Yeni Zelanda, İngiltere ve Almanya'dan talep yağıyor

3

İstanbul'da sokak ortasında dehşet anları

4

Suna Kıraç hayatını kaybetti

5

Nikahta 'Son pişmanlık neye yarar' sürprizi yaşayan çift DHA'ya konuştu

6

Kayıp çiçekçinin su kuyusunda cesedi bulundu

7

Tüm uyarılarına rağmen... Dikkat! Organ yetmezliğine neden olabilir

8

Telefon dolandırıcılarına 20 dakikada 60 bin TL kaptırdı

EN YENİLER

Otobüste düşürdüğü içinde 6 bin lira olan cüzdanını şoförden alırken ağladı
Sahilde 'Ölmek istemiyorum' diye ağlayan kadın, koronavirüslü çıktı
Minibüslerde şoför-yolcu tartışması bitmiyor
ABD'nin askeri helikopteri düştü iddiası
Başkan Böcek'in sağlık durumu 'stabil'
Beykoz'da düğün konvoyunda tehlikeli hareketler
İçişleri: 3 terörist etkisiz hale getirildi
Girişimci kadınların satış kanalı bir yaşında
Sol bek Ali Eren İyican Antalyaspor'da