EN ÇOK OKUNANLAR

Şok mesajlar ortaya çıktı: 'Elimde görüntülerin var' diyerek tehdit etti

Eli kız arkadaşına dokunan yolcuyu, tabanca kabzasıyla döverek öldürdü  

Prof. Dr. Ceyhan tarih verdi ve uyardı: Mutasyon gerçekleşmezse...

Beyoğlu'nda lüks otomobilde 5 liraya karpuz sattı

2,5 yaşındaki Merve'nin midesinde çamur bulundu

Kleopatra'nın da yüzdüğüne inanılan antik havuza yoğun ilgi

Yurt

İlk karantina uygulanan Borçka'da yeni vakalar görüldü, filyasyona başlandı

Selçuk BAŞAR-Selay SAYKAL/BORÇKA (Artvin), (DHA) 31.05.2020 12:50
İlk karantina uygulanan Borçka'da yeni vakalar görüldü, filyasyona başlandı

Türkiye'de koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 15 gün boyunca karantinaya alınan ilk ilçe Artvin Borçka'da, kent dışından cenaze için gelen aile ve yakınlarında koronavirüs tespit edildi. Yapılan filyasyon taramasıyla 60'tan fazla kişi de Covid-19 şüphesiyle karantinaya alındı.

Artvin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında, Borçka ilçesi ve Aralık köyü, 2 Nisan'da, 15 gün süreyle karantinaya alındı. Gece yarısı başlatılan karantina uygulamasıyla ilçenin giriş ve çıkışları, demir bariyer ve iş makineleri ile kapatıldı. Polis, jandarma ve sağlık ekipleri, ilçeye giriş ve çıkışa izin vermiyor. Karantina uygulamasıyla ilçedeki cadde ve sokaklar, bugün sessizliğe büründü. Karantinadan haberdar olmayanların da ilçeden çıkışlarına izin verilmedi. 

KARANTİNA KALKTI

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Artvin'in Borçka ilçesi ve ilçeye bağlı Aralık köyünde 15 günlük karantina süresi 17 Nisan'da gece itibariyle sona erdi. Ekipler, demir bariyerlerin bir kısmını kaldırırken, ilçeye giriş çıkışlar ise kontörlü sağlanmaya başladı.

VAKA GÖRÜLDÜ, FİLYASYONA BAŞLANDI

Tükiye'de karantinaya alınan ilk ilçe olan Borçka ilçesinde, karantinanın kalkmasıyla mayıs ayında pozitif vakalar yeniden görülmeye başladı. Yaklaşık 1 ay önce Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişide koronavirüs tespit edildi. Yakın temasta bulunan 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine filyasyon taramasına başlatan sağlık ekiplerince, 60 kişi karantina altına alındı.

'TEDBİR ALIYOR, KİMSEYE YAKLAŞMIYORUZ'

İlçe sakinlerinden Yusuf Mert, koronavirüs vakalarının görülmesi ile ilgili "Öyle duyduk, cenaze için gelenlerden dolayı olmuş galiba. Biz de uzun zamandır hastaneye gitmedik, tedbir aldık. 3 aydır Borçka'ya inmemiştik. Birkaç kişi ile birlikte çarşıya indik. Şu anda kimse yok. Vaka var ama tedbir alıyoruz, kimseye yaklaşmıyoruz" dedi.

'TEDBİR ÇOK ÖNEMLİ'

İlçede oturan Oğuz Şentürk de, tedbir almanın son derece önemli olduğunu söyleyerek, "Burada böyle bir şey olduğuna inanmıyorum; dışarıdan gelenler getirdi. İnsanlar evlere kapanıyor ama kendine baktıktan, tedbir aldıktan sonra insanoğluna ne olabilir ki. Tedbir çok önemli" diye konuştu.

'UMARIZ SALGIN BİTER'

Vakaların, kent dışından ilçeye gelenlerden kaynaklı olduğunu anlatan Yılmaz Eryiğit ise, "Burada bayadır vakamız yoktu, dışarıdan gelenler nedeniyle çıktı.  Vakalar tespit edildi. Hastanelerde yatıyorlardı. Tüm halk olarak huzursuzluk yaşıyoruz. Evde durmak da zor; insanın psikolojisi bozuluyor. 'Ne olursa olsun' gibi düşüncelere kapılıyoruz. Umarız salgın biter" ifadelerinde bulundu.

'VİRÜS KAPAN HASTALARIMIZ TABURCU OLDU'

Artvin'in Borçka ilçesi Belediye Başkanı Ercan Orhon, ilçede yeni vakaların görülmesiyle başlatılan karantina işlemlerine ilişkin konuştu. Virüsün, kent dışından cenaze için ilçeye gelen bir kişiden 5 kişiye bulaştığını ve 67 kişinin de karantinada olduğunu anlatan Başkan Orhon, "Yaklaşık 1 ay önce cenaze olmuştu. İlçemize cenazeyle gelen bir kişi tarafından virüs bulaşı oldu ve 5 kişiye bulaştı. Dün itibarıyla virüs kapan hastalarımız hastaneden taburcu olup, evlerine gönderildi. 14 günlük karantina süreçleri başladı. Ayrıca 67 kişide karantina altına alındı. Onların da karantina süreleri birkaç gün sonra sona erecek. Bununla birlikte Borçka’nın eski günlerine kavuşacağını düşünüyoruz. Artvin’e ilk giriş yeri olan Arhavi’de, gelen vatandaşlar burada kontrol ve takipleri sağlanıyor. Karantinada kalması gerekenlerin gerek telefonla aranarak gerekse evlerine gidilerek takipleri sağlanıyor. Dışarıdan gelen gurbetçilerimize buradan seslenmek istiyorum; burası tabii ki kendi memleketleri ama olağan üstü bir durum var. Bir hastalık, bir virüs meselesi var. Bu açıdan 14 günlük süreye dikkat ederlerse herhangi bir problem yaşanmayacaktır" dedi.

1

Şok mesajlar ortaya çıktı: 'Elimde görüntülerin var' diyerek tehdit etti

2

Eli kız arkadaşına dokunan yolcuyu, tabanca kabzasıyla döverek öldürdü  

3

Prof. Dr. Ceyhan tarih verdi ve uyardı: Mutasyon gerçekleşmezse...

4

Beyoğlu'nda lüks otomobilde 5 liraya karpuz sattı

5

2,5 yaşındaki Merve'nin midesinde çamur bulundu

6

Kleopatra'nın da yüzdüğüne inanılan antik havuza yoğun ilgi

7

Türkiye'de ilk, dünyada 3'üncü kez uygulandı; 1 günde ayağa kalktı

8

Kadıköy'de hem kediyi hem de o anları görüntüleyen kadını darp etti

EN YENİLER

'Depremle, selle, heyelanla yaşamayı öğrenmek zorundayız'
Enner Valencia: Umarım Fenerbahçe tarihine adımı yazdırırım
Ankara Makine Fabrikası, 52'nci yılını kutluyor
Erdoğan, Trabzonspor'da yönetim, teknik heyet ve futbolcuları kabul etti
Bahçeli'den 'idam' açıklaması
Servetinin 115 milyar dolar olduğu açıklandı... Elon Musk, dünyanın 3'üncü en zengin insanı oldu
Muharrem İnce için ihraç başvurusu yapıldı... İşte o dilekçe
Barış Atay'a saldırıda yeni gelişme
Yaz aylarında hem rahat hem şık olmak mümkün