EN ÇOK OKUNANLAR

Beyoğlu'nda akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 3 yaralı 

Didim'de kayıp Yağmur'un bıçak darbelerinin olduğu cesedi bulundu

Sarıyer'de kadın cinayeti: Birlikte eğlendiği kadını bıçaklayarak öldürdü

Test sonucu pozitif olan yolcu şehirlerarası otobüste yakalandı 

Otobüs ile otomobil çarpıştı: 21 yaralı

Silahla vurulan ayı gölde boğuldu

Yurt

İngiltere'de operasyonla ayrılan siyam ikizleri 3 yaşında

Kaan ULU- Onur Can KANKAL/ANKARA, (DHA)- 21.06.2021 13:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Londra'da gerçekleştirilen operasyonla ayrılan siyam ikizleri Derman- Yiğit Evrensel, 3'üncü yaş günlerini tedavilerinin devam ettiği hastanede kutladı.

Antalya'da Fatma Evrensel (34) ile turizm işiyle uğraşan eşi Ömer Evrensel'in (45) 21 Haziran 2018'de başlarından yapışık dünyaya gelen ikizleri Derman ve Yiğit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, İngiltere’nin başkenti Londra'da gerçekleştirilen operasyonla ayrıldı. Ülkede yapılan 3 ameliyatın ardından geçen yıl Türkiye'ye getirilen ikizlerin tedavisi, Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde sürüyor. İkizlerden Derman, uygulanan tedavi ve rehabilitasyon süreciyle yürümeye başlarken, Yiğit de ayakta durmaya ve oturmaya başladı. 

HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

Her geçen gün sağlık durumları daha da iyiye giden ikizler, 3'üncü yaşına hastanede girdi. İkizler için Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin spor salonunda doğum günü partisi düzenlendi. Kutlamaya ikizlerin anne ve babasının yanında doktorlar ile sağlık çalışanları katıldı. İkizler, anne ve babalarının kucağında doğum günü pastasının üzerindeki mumları üfledi. Derman ve Yiğit, kendilerine hediye edilen oyuncaklarla oynayıp, keyifli zaman geçirdi.

'ÇOK İYİ DÜZEYDELER'

Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhakemi Prof. Dr. Evren Yaşar, 3'üncü yaşına giren Yiğit ve Derman'ın zorlu süreçlerden geçtiğini, çeşitli cerrahi operasyonların ardından tedavilerinin devam ettiğini söyledi. Yaşar, "Tedavi süreçleri hastanemizde devam ediyor. Çok iyi düzeydeler şu anda. Beklediğimizden daha hızlı gidiyorlar. İngiltere’deki doktoruyla da sürekli temas halindeyiz. O da gelişmelerden oldukça mutlu. Bu süreç kolektif bir rehabilitasyonu gerektiriyor. Bu süreçte hekim takipleriyle beraber fizyoterapisti ayrı ergoterapisti ayrı dil konuşma terapisti ayrı şekilde götürülüyor ve normal yaşıtlarıyla fizyolojik olarak eşit olacak şekilde bir çalışma içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız gelişmeleri sürekli yakından takip ediyor. Kendisine sürekli bilgi veriyoruz. Tabi doğum gününden de haberdar kendisi. Bu süreçte hiçbir zaman da yakın ilgilerini esirgemediler" dedi.

'ZORLUKLARI ATLATTIK'

İkizlerin annesi Fatma Evrensel ise çocuklarının durumunun iyi olduğunu belirterek, "3 yaşına giriyorlar. Çok zor bir süreçti. Kolay bir şey olmadı çünkü yaşadığımız kolay şeyler değil. Çok nadir olan bir şey ama şu anda zorlukları atlattık. Artık meyvelerini yiyoruz o zor günlerin. İkizlerin şu an ki durumları iyi. Bir sıkıntıları yok. Tedavilerimize devam ediyoruz. Fizik tedavide bayağı ilerleme oldu. Gelişimleri güzel. Şu anda böyle devam ediyoruz. Geçen yıl doğum günlerinde bugüne göre o zaman hem küçüklerdi hem de kendi dengelerini kuramıyorlardı. Şu anda Derman kendini kurtardı. Yiğit biraz geriden geliyor. O da inşallah yavaş yavaş Derman gibi olacak. Hallerinden memnunuz" diye konuştu.

'BİRAZ DAHA ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR'

Baba Ömer Evrensel ise mutlu olduklarını dile getirerek, "İnşallah çocuklarımızın durumu daha da iyiye gidecek. Zamana bıraktık her şeyi. İnşallah atlatacağız. Önümüzdeki süreci de inşallah sıkıntısız geçirip gideceğiz. Şu anda bir problemimiz yok. Geçen yıl doğum günlerindeki halleriyle kıyasla bugün çok fark var çünkü geçen yıl geldiğimizde çocuklarımız yürüyemiyordu. Şimdi ise 1 yıl içinde Yiğit kendini toparlamaya başladı; oturabiliyor. Derman yürüyebiliyor ama biraz daha zamanımız var" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KUTLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyam ikizleri Derman ve Yiğit Evrensel'in 3'üncü yaş günlerini kutladı. Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde tedavileri süren Derman ve Yiğit Evrensel için Twitter'dan açıklama yapan Erdoğan, "Bugün, zorlu bir tedavi sürecinin ardından hayata yeniden tutunan siyam ikizleri Derman ve Yiğit yavrularımızın doğum günü. Rabbimizin mucizesi olan güzel evlatlarımıza daha nice sağlıklı yıllar diliyorum. Devletimizin şefkat elini tüm çocuklarımıza uzatmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte daha önce siyam ikizleri ve ailesiyle bir araya geldiğinde çekilen fotoğrafı da paylaştı.

1

Beyoğlu'nda akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 3 yaralı 

2

Didim'de kayıp Yağmur'un bıçak darbelerinin olduğu cesedi bulundu

3

Sarıyer'de kadın cinayeti: Birlikte eğlendiği kadını bıçaklayarak öldürdü

4

Test sonucu pozitif olan yolcu şehirlerarası otobüste yakalandı 

5

Otobüs ile otomobil çarpıştı: 21 yaralı

6

Silahla vurulan ayı gölde boğuldu

7

Telefonu açmayan eşini bıçaklayarak öldürdü

8

Sahte ilan dolandırıcılarına Adana merkezli 8 ilde operasyon: 29 gözaltı

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! Vaka sayısı 20 bine dayandı
Erdoğan: Türkiye, terörle mücadelede Angola'nın yanında yer alacaktır
Korona hastalarına tarihi geçmiş ilaç veriliyor iddiası... Resmi açıklama geldi
Telefonu açmayan eşini bıçaklayarak öldürdü
Uyarılar peş peşe gelmişti! Arhavi yine sele teslim
Göçmenlerin faturalarına zam açıklaması tepki çekmişti! Başkan Özcan hakkında suç duyurusu
Amasya'da sele kapılan evin yıkılma anı kamerada
Muslera, 5-1'lik yenilginin ardından ilk kez konuştu: Talihsiz bir maç yaşadım
Cinsel istismar girişiminde bulunulup, yaralanan genç kız makineye bağlı
Denizli'de camiyi boyayla tahrip ettiler
Gece kulübünde müşterinin öldüğü silahlı saldırıya 12 gözaltı
İran sınırında kaçak geçişleri engellemek için beton duvar örülüyor
Didim'de kayıp Yağmur'un bıçak darbelerinin olduğu cesedi bulundu
Adana'da sulama kanallarında tehlikeli serinlik 
Çorlu Deresi simsiyah akıyor, kokudan pencere açamıyorlar