EN ÇOK OKUNANLAR

Yurt

Karacasu'daki yangında 3'üncü gün; bir mahallede kısmi tahliye

Burhan CEYHAN/Murat GÜRKAN/AYDIN, (DHA) 05.08.2021 08:13
Karacasu'daki yangında 3'üncü gün; bir mahallede kısmi tahliye

Aydın'ın Karacasu ilçesinde 3'üncü gününde devam eden orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı bir mahalledeki bazı evler tahliye edildi. Vali Hüseyin Aksoy ise şu ana kadar 350 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi. 

Karacasu'nun Alemler ve Esençay mahalleri yakınlarındaki ormanlık alanda, salı günü saat 18.30 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle alevler, kısa sürede Karıncalı Dağı'na sıçradı. İhbar üzerine bölgeye Aydın Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda arazöz ve Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri sevk edildi. Bozdoğan ve Karacasu belediyelerine ait iş makineleri ile İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait TOMA'lar da bölgeye yönlendirildi.  Söndürme çalışmaları sürerken, azalan alevler rüzgarın etkisiyle gece yeniden yayılmaya başladı. Gece boyunca yangın söndürme çalışmaları devam etti.

'YERLEŞİM YERLERİNİ ÇOK TEHDİT EDER BOYUTTA DEĞİL'

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, "Salı günü başlayan yangın tüm müdahalelere rağmen henüz kontrol altına alınmış değil. Yaklaşık 350 hektarlık bir alanın zarar gördüğü değerlendiriliyor. Gerek hareketliliklerle gerek karadan orman işçileri STK ve vatandaşlar ile birlikte her türlü müdahale yapılıyor. Bizlerde oluşturduğumuz kriz masasın üzerinden konuyu yakından takip ediyoruz. Amacımız yangını kontrol altına alabilmektir. Çalışmalarımız devam ediyor. Şu aşamada yerleşim yerlerini çok tehdit eder boyutta değil. Yerleşim yerlerine yakın olan noktalarda özellikle önlemler alındı. Uç noktalarda olan birkaç ev hasar gördü. Şu aşamada önemli bir sıkıntı gözükmüyor ama orman yangınlarında olmayacak demekte mümkün değil. Her noktada birçok tedbir alındı. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

BİR MAHALLE KISMEN TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan, yangın söndürme çalışmaları devam ederken, Bozdoğan Kaymakamlığı ise yazılı açıklama yaparak, "Yaşadığımız orman yangınının bu gece yeniden parlayıp, Bereketli Mahallemizde bazı evlere 500 metre kadar yaklaşıp artan rüzgarla Bereketli Mahallemizi ve Kahvederesi Yaylamızın Ballıpınar bölgesini tehdit eden duruma geldiğinden üzücü bir olay yaşamamak için Bereketli Mahallemizde yolun üstündeki evlerle Ballıpınar bölgesinin tahliye edilmesine gerek görülmüştür. Karacasulu hemşerilerimizin bu kararımızda da bizleri haklı bulacağını umarak, bu mahalle ve bölgelerimizde oturanların yangın kontrol altına alınıncaya kadar hayvanlarıyla birlikte konutlarından  ayrılmasını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

450 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ 

Karacasu’daki orman yangının 3’üncü gününde söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yüzde 90’ı kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında 450 hektar alanın zarar gördüğü belirtildi. Kızılay ekipleri ise yangının başladığı Alemler Mahallesi'nde çadır kurarak sahada görev yapan personelin su ve yiyecek ihtiyacını karşıladı. Soğutma çalışmalarının yapıldığı alanlarda ise orman işçileri yorgun olmasına rağmen çalışmalarına devam etti. DSİ’ye ait iş makineleri ise yanan yerlerde temizleme çalışmaları sürdürürken, çevre illerden gelen vatandaşların da çalışmalara destek olmaya devam ettiği öğrenildi. Vatandaşlar, traktörlerin arkasındaki tankerlerle 15 kilometre uzaklıktaki göletten su taşıyarak çalışmalara destek verdi.

PİKAP KÜLE DÖNDÜ, ORMAN İŞÇİLERİ CANINI ZOR KURTARDI 

Karacasu'da yangına müdahale eden orman işçilerine ait pikap alevlerin arasında kaldı. Hızla büyüyen alevler nedeniyle orman işçilerinin pikabı terk ederek canlarını zor kurtardığı öğrenildi. O anlara şahit olan Ömer Faruk Sarıdayı, "Yanan pikap Karacasu Orman İşletme Müdürlüğüne ait. Biz buradayken burası yanmaya başladı ve aşağıya doğru tahliye edildik. O sırada ekipler yukarıdaki yangına müdahale ediyorlardı. Tutuşan çam ağaçlarından sıçrayan kozalakların patlamasıyla bu bölgede yangın başladı. O yangının hızlı bir şekilde yayılmasıyla Orman İşletmeye ait pikap yanmaya başladı. Yanarak bu hale geldi. İleride de hortumlar vardı onlar da yandı. Pikabın camları eridi. Burada orman işçilerinin kumanyası vardı o sırada herkes onları da bırakarak kaçmak zorunda kaldı" dedi.

Burhan CEYHAN - Murat GÜRKAN/AYDIN, (DHA)

BOZDOĞAN'DA DA YANGIN ÇIKTI

Aydın Karacasu'nun kırsal Alemler Mahallesi'ndeki yangını söndürme çalışmaları devam ederken, saat 13.30 sıralarında bu kez Bozdoğan ilçesi Madran Dağı eteklerindeki kırsal Altıntaş Mahallesi Karagedik mevkisinden alevler yükselmeye başladı. Kızılçam ağaçlarıyla kaplı mahalledeki alevler, kısa sürede Madran Dağı'nın zirvelerine ulaştı. İhbar üzerine bölgeye Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait çok sayıda arazöz ile itfaiye ekipleri sevk edildi. Söndürme çalışmaları karadan sürerken, köylüler de kazma, kürek ve dal parçaları ile müdahalede bulunarak çalışmalara destek oluyor.

'SABOTAJLA İLGİLİ HER BİLGİYİ DEĞERLENDİRİYORUZ'

Aydın'ın Bozdoğan ilçesi Madran Dağı eteklerindeki kırsal Altıntaş Mahallesi Karagedik mevkisinde çıkan yangına 3 helikopter, Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazöz ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekiplerinin yanı sıra iş makineleri, su tankerleri ile müdahale edilirken, vatandaşlar da destek verdi. Ekiplerin yoğun çabaları sonucu yangının yayılması engellenerek önü kesildi. Yangına müdahale devam ederken, bölgeye gelen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, yetkililerden bilgi aldı. Vali Aksoy burada yaptığı açıklamada, "Bozdoğan ilçemizde orman yangını çıktı. Havadan ve karadan yangına müdahaleler yapıldı. Şu an için tam olarak kontrol altına alındı diyemiyoruz ama tüm kurum ve kuruluşlarımız olaya müdahale etti. Vatandaşlarımız da onlara destek oldu. Temennimiz yangını bir an önce kontrol altına alabilmek. Sabotaj ile ilgili her bilgiyi değerlendiriyoruz. Şu an için elimizde somut bir bilgi yok. Ancak her ihbarı ciddiye alarak inceliyoruz. Somut bir bilgiye ulaştığımızda kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye dünyanın en fazla öğrenci yurduna ve yatağına sahip ülkesidir
Pınar Gültekin davasında kritik gün
Bakan Akar: YPG tam anlamıyla PKK'nın kendisidir
Erik ten Hag: Şampiyonlar Ligi maçları hiçbir zaman kolay değil
Rekabet Kurumu'ndan beyaz eşya şirketlerine soruşturma
İstanbul Boğazı'nın ortasında moloz yığını
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Öztürk: Aşıyla önlenebilir ölümlerde önemli bir artış var
Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı silahlı kavgada 1 ölü, 1 yaralı
Bakan Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı'nda yolcu sayısı 100 milyonu aştı
Çavuşoğlu: Adımlarımızı Azerbaycan'la birlikte planlar, birlikte atarız 
43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı
'8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı; 6,5 milyon riskli yolculuk engellendi'
Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı
Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık