EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı saldırıya uğramıştı! Cenazesine 10 bin kişi katıldı

Motosiklet metrobüs yoluna girdi... Sonrası facia!

Birlikte eğlendikleri kadınlara kabusu yaşattılar

Burun ameliyatı için gitti, hayatının şokunu yaşadı

Polis aparta baskın yaptı, bavul dolusu ele geçirildi

12 metrekarelik dükkanı vardı, şimdi 500 kişi çalıştırıyor

Yurt

Korkutan Konyaaltı raporu: 10 ayda 10 bin metrekare eridi

19.11.2019 09:27
Korkutan Konyaaltı raporu: 10 ayda 10 bin metrekare eridi

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde erozyonun 10 ayda 1 hektarlık kumsal alanını yok ettiği belirtildi. Akdeniz Üniversitesi’nde uydu görüntüleri karşılaştırılarak hazırlanan rapora göre kıyı çizgisinde gerileme 19 metreye ulaştı.

Hürriyet'ten Ceren Deniz'in haberine göre Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Dipova’nın Konyaaltı Sahili’ne yönelik hazırladığı bilimsel çalışma, 7.5 kilometre uzunluğundaki ‘mavi bayrak’ sahibi Konyaaltı Sahili’nin kıyı erozyonuyla hızla yok olduğunu ortaya koydu. Prof. Dr. Dipova, farklı tarihlere ait topoğrafik ölçümlerin ve uydu görüntülerinin karşılaştırılması yolu ile hazırladığı çalışma sonucunda bir yıldan kısa bir sürede 1 hektara (10 bin metrekare) yakın kumsal alanının erozyonla yok olduğunu tespit etti.

GÖLET DOLMAYA BAŞLADI

Erozyonun nedeni olarak bölgedeki kum ve taş ocaklarına vurgu yapılırken, Boğaçayı rekreasyon çalışmasının da süreci hızlandırdığı savunuldu. Raporda şu tespitler yapıldı: “Sahilin kum-çakıl ihtiyacı uzun yıllar şehir merkezine en yakın olan Boğaçay yatağından karşılanmıştır. 1934’ten 2016 yılına kadarki sürede sahilde yaşanan erozyonla ortalama 50 metre gerileme ölçülmüştür. Boğaçay rekreasyon alanı projesinin uygulanmasından sonraki 10 aylık dönemde ise Konyaaltı Sahili boyunca 9 bin 748 metrekare kumsal alanı kaybedilmiştir. Kıyı çizgisinde en fazla gerileme 19 metre olarak ölçülmüştür.”

Boğaçay rekreasyon alanı projesinin gölet bölümünün Eylül 2018’de su tutmaya başladığı belirtilirken, “Haziran 2019’a gelindiğinde gölet içinde aşırı sucul bitki ürediği ve gölet tabanının belirgin bir şekilde dolmaya başladığı fark edildi. Göletin kuzeyinde çay yatağında ise iri taneli sediman çökelmişti. Bu bulgular Boğaçay rekreasyon alanı projesinin çayın sediman rejimini değiştirdiğine işaret etmiş ve muhtemel bir sonuç olarak kıyıda erozyon oluşup oluşmadığının araştırılmasını gerekli kılmıştır” denildi. Maxar Technologies uydu görüntü arşivinde bulunan, kazının devam ettiği döneme ait 5 Ekim 2018 tarihli görüntü ile 19 Ağustos 2019 tarihli görüntü karşılaştırılıp Konyaaltı sahilinin bu sürede ne kadar değiştiği araştırılarak şu verilere ulaşıldı: “Antalya’nın simge değeri olan bu kumsalda kıyı erozyonu önlem alınmazsa birkaç yıl içinde dramatik sonuçlar doğuracaktır. Turistik amaçla kullanılan kumsalın azalması ve kumsal gerisindeki kentsel altyapının zarar görmesi, Antalya ekonomisi için telafisi zor kayıplar olacaktır.”

YENİDEN DÜZENLEME

Bilimsel çalışmada, kumsalı beslemesi gereken çay sedimanı kıyıya ulaşamadığı sürece kumsal kaybının devam edeceği öngörülürken, şu önerilere yer verildi: “Geçmiş dönemde gerçekleşen kumsal kaybının geri kazanılması, gelecekte yaşanması muhtemel erozyonun önlenmesi için akarsu sediman rejiminin ve akarsu taban kotunun yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Çay yatağında tekrar kum-çakıl malzeme ocağı işletilmesi kesinlikle gündeme getirilmemelidir.”

1

Silahlı saldırıya uğramıştı! Cenazesine 10 bin kişi katıldı

2

Motosiklet metrobüs yoluna girdi... Sonrası facia!

3

Birlikte eğlendikleri kadınlara kabusu yaşattılar

4

Burun ameliyatı için gitti, hayatının şokunu yaşadı

5

Polis aparta baskın yaptı, bavul dolusu ele geçirildi

6

12 metrekarelik dükkanı vardı, şimdi 500 kişi çalıştırıyor

7

Korkunç kaza! Duvardaki yazı görenleri üzdü

8

6 kilometrelik araç kuyruğu oluştu! Otellerdeki doluluk oranı yüzde 100

EN YENİLER

Kasımpaşa'da Tayfur Havutçu istifa etti
Cengiz attı, Roma kazandı
Korkunç kaza! Tonlarca ağırlığındaki TIR'ın altında can verdi
Rıza Çalımbay: Biz hariç herkes şampiyonluğa aday
Bursaspor - Fatih Karagümrük maçının ardından
Abdullah Avcı: Dünyanın sonu değil
Sivas'ta Beşiktaş galibiyeti coşkusu
Tarihi zirve sona erdi! İşte alınan kararlar
Fatih Aksoy: Zor oldu ama başardık