EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da 3 kadın gece yarısı böyle görüntülendi

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni koronavirüs genelgesi

MİT, Ukrayna'da gözaltına aldığı PKK/KCK mensubu İsa Özer'i Türkiye'ye getirdi

Emniyet müdüründen 4 polise maske cezası

Maske takmadığı için ceza yazan polislere hakaret etti

Böcek'in sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama

Yurt

Prof. Dr. Çakır'dan korkutan deprem uyarısı

Beyza Nur GÜLER - Güven USTA /İstanbul, (DHA) 04.08.2020 16:00
Prof. Dr. Çakır'dan korkutan deprem uyarısı

Malatya'da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, "Elimizdeki tarihsel verilere baktığımız zamanı Pütürge ile Gölbaşı arasında uzun zamandır bir deprem meydana gelmemiş. Dolayısıyla bu bölgede, Malatya'nın güneyi Maraş bölgesinde büyük bir deprem meydana gelebilir" dedi.

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Malatya'da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremi değerlendi. Çakır'ın değerlendirmesine göre Malatya'daki depremin şiddetli hissedilmesine, 24 Ocak tarihinde Elazığ'ın Sivrice İlçesinde meydana gelen deprem neden oldu. Çakır, bugün meydana gelen depremin ardından ise, tehlikeli olan alanın Malatya ile Kahramanmaraş'ın güneyindeki hat boyunca olabileceğini vurguladı. Beklenen depremin büyüklüğü ise 6.5'in üzerinde olabilir. 


ELAZIĞ DEPREMİNİN ARTÇISI 

Malatya'da meydana gelen depremin, 24 Ocak tarihinde olan Elazığ depreminin yarattığı artçı şoklardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Çakır, "Bu büyük depremin kırığı, Hazar Gölü'nün batısından Pütürge'ye kadar uzanmıştı. Deprem de yine Pütürge civarında oldu. Yani kırığın batı ucunda meydana geldi. Elde edilen lokasyona yani depremin yeri ve mekanizmasına baktığımızda, çok büyük bir olasılıkla bu deprem Doğu Anadolu Fayı'nın kendisinde meydana geldi. Tahminlerimiz doğru ise yani ana fay üzerinde meydana geldiyse, bu fay üzerindeki kırık büyümüştür. Şu an farklı çözümler sunuluyor büyüklük ile ilgili ama en son 5.7 olduğu söylendi. Dolayısıyla çok büyük bir alan kırmaz.  5-10 kilometrelik bir parça kırmıştır en fazla. Derinliği konusunda da net bir bilgimiz yok" şeklinde konuştu. 


PÜTÜRGEDEN GÖLBAŞI'NA KADAR OLAN BÖLÜMDE 6'NIN ÜZERİNDE DEPREM MEYDANA GELEBİLİR

Fay üzerindeki kırığın Güneybatı ucunun tehlikeli kısım olduğunu dile getiren Ziyadin Çakır, "Zaten bu kırığın, Sivrice depreminin kırığının, kuzey doğu tarafındaki bölümler 1870'li yıllarda kırılmıştı. Dolayısıyla o tarafta büyük bir deprem olma olasılığı düşük. Tehlikeli kısım ise bu kırığın Güneybatı ucu. Yani Pütürge'den, Çelikhan'dan Gölbaşı'na kadar giden kesim tehlike içeriyor. Bu depremin oluşmasına sebep olan gerilim artışı çok büyük olasılıkla ana faylanmadan meydana geliyor. Dediğim gibi bu bir artçı ve bu büyüklükteki depremler kırık etrafında yine meydana gelebilir. Birçok örnek var, bir deprem oluyor ve ardından başka küçük depremler meydana geliyor. Ya da bazı depremler küçük de olsa, büyük depremlere neden olabiliyor. Bunun örnekleri çok. Dolayısıyla her deprem mutlaka etrafındaki fayları etkiliyor ama etrafında kırılmaya hazır büyük bir fay var mı? Ne kadar etki ediyor? Bunu şu aşamada tam olarak hesaplayamıyoruz. Bir risk var, kırılan fayın batı devamında en son ne zaman deprem olduğunu bilemiyoruz. Dolayısıyla orada da Sivrice'de olduğu gibi 6'nın üzerinden bir deprem meydana gelebilir" ifadelerini kullandı. 


"BU FAY 6.5'İN ÜZERİNDE BİR DEPREM ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP"

Çakır, şöyle devam etti: "Dikkatimi batı ucun devamına çekmek istiyorum. Malatya ile Maraş'ın güneyindeki hat boyunca 6.8'e benzer büyüklükte bir deprem oluşabilir. Elimizdeki tarihsel verilere baktığımız zamanı Pütürge ile Gölbaşı arasında uzun zamandır bir deprem meydana gelmemiş. Dolayısıyla bu bölgede, Malatya'nın güneyi Maraş bölgesinde büyük bir deprem meydana gelebilir. Ama bunun ne zaman oluşacağını henüz bilemiyoruz. Depremlerin büyüklüğü ise direkt kırdığı fayın uzunluğu ile alakalı. Bu mesafeye baktığımız zaman, bu fay 6.5'in üzerinde bir deprem üretme potansiyeline sahip diyebiliriz"

 

1

Antalya'da 3 kadın gece yarısı böyle görüntülendi

2

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni koronavirüs genelgesi

3

MİT, Ukrayna'da gözaltına aldığı PKK/KCK mensubu İsa Özer'i Türkiye'ye getirdi

4

Emniyet müdüründen 4 polise maske cezası

5

Maske takmadığı için ceza yazan polislere hakaret etti

6

Böcek'in sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama

7

Otel odasında taciz kabusu yaşayan 26 yaşındaki Kardelen: Kamera kayıtları nerede?

8

18 yaşındaki Zehra tabancayla başından vurulmuş olarak bulundu

EN YENİLER

Endonezya'da aşı adayı koronavirüse yakalandı
Tırtıl istilası! Kapı, pencere açamıyorlar
Beyoğlu'nda eğlence mekanlarına denetim; tedbirlere uymayan müşterilere 78 bin lira ceza
''92 yaşındaki yazar tutuklandı'' haberleriyle ilgili açıklama
Akdeniz Fırtınası için yeni duyuru
İlçede panik! Isırığı büyük yaralara neden oluyor
Bakan Kasapoğlu: Yarının yeni yıldızlarını yetiştireceğiz
Fuat Oktay'dan 'Macron' mesajı
Otel odasında taciz kabusu yaşayan 26 yaşındaki Kardelen: Kamera kayıtları nerede?