EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Soylu: Yarın Türkiye genelinde en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz

Beyrut limanında korkunç patlama

Çeşme Kaymakamı Kara'nın görev yeri değiştirildi

'Beyaz cennet'te utandıran görüntüler

Tolga Ciğerci ‘feda' dedi

Bilim Kurulu üyesi Yamanel: Okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabilir

Yurt

Rize’de selin hasarı, gün ağarınca ortaya çıktı

Muhammet KAÇAR- Selçuk BAŞAR- Arzu ERBAŞ- Mehmet Can PEÇE/RİZE, (DHA) 14.07.2020 08:23

Rize’de son 24 saatte metrekareye düşen 250 kilogram yağış, sel ve heyelanlara yol açtı. Sel sularına kapılan Ali Uzun'un sabah saatlerinde cansız bedenine ulaşılırken, 11 kişi yaralı kurtarıldı, 2 ev çöktü, mahsur kalan 36 kişi de tahliye edildi. 12 köye ulaşımın sağlanamadığı kentte, yol ve köprüler çöktü, alt ve üst yapıda hasarlar oluştu, onlarca araç sele kapıldı. Kentte sel ve heyelan hasarı, gün ağarınca ortaya çıktı.

Türkiye’nin en çok yağış alan ili Rize'yi sel ve heyelan vurdu. Kentte son 24 saatte metrekareye düşen 250 kilogram yağış nedeniyle dereler taştı, toprak kaymaları meydana geldi. Çayeli ve İkizdere ilçeleri, sele teslim oldu. Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde Ali Uzun, sel sularına kapılarak kayboldu. Uzun'un yapılan arama çalışmalarında sabah saatlerinde cansız bedenine ulaşıldı. Çayeli ilçesi Köprübaşı köyünde meydana gelen selden yaralı kurtarılan Havva Tüysüz (82) de tedavi gördüğü Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Sel ve heyelanlarda yaralanan 11 kişi de kurtarılarak hastanelerde tedaviye alındı. 12 köye ulaşılamayan ilçede 2 ev çöktü, mahsur kalan 6’sı çocuk 36 kişi de AFAD ve AKUT ekiplerince tahliye edildi. İlçede yol ve köprüler çöktü, alt ve üst yapıda hasarlar oluştu, onlarca araç ise selde hasar gördü. 

HASAR, GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Çayeli ilçesinde sel ve heyelanların neden olduğu hasar, gün ağarınca ortaya çıktı. İlçede en fazla hasar, Eskipazar Mahallesi ile Madenli beldesinde meydana geldi. Şairler Deresi'nin taşması sonucu çok sayıda ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı, park halindeki araçlar suya gömüldü. Bölge halkı, sabahın ilk ışıklarıyla evlerinin zemin ve bodrum katları ile balçığa gömülen otomobillerini temizlemeye başladı. İlçede kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için Karayolları ve Özel İdare ekipleri de çalışma yürütüyor. Şairler Mahallesi'nde Şairler Deresi üzerindeki 30 metre uzunluğunda Küme Evleri Köprüsü de selde yıkıldı. Mahalleye araçla ulaşım sağlanamıyor. Sel ve heyelan sonucu bölgedeki tarım arazileri de zarar gördü. Sel ve heyelanlarla ilgili hasar tespit çalışmaları da başlatıldı.  

YURTLARA YERLEŞTİRİLDİLER

Sel ve heyelan tehlikesi nedeniyle evlerini boşaltanlar, yurtlara yerleştirildi. Kızılay ekipleri, yurtlarda kalanlara yemek dağıtımı gerçekleştiriyor. AFAD Başkanlığı’nın organizasyonu ile Jandarma Genel Komutanlığı’na ait helikopter bölgeye sevk edildi. Kızılay ekipleri, selden etkilenenlere su dağıtımı da yapıyor. AFAD ekipleri, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte araç ulaşımına kapalı köylere yaya olarak ulaştı.

BAKAN SOYLU BÖLGEDE

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Devlet ve Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız ile birlikte bölgeye geldi. Dün gece sel bölgesine ulaşan Bakan Soylu ve beraberindeki heyet, incelemelerini sürdürecek.

SEL TEHLİKESİ VAR

Öte yandan Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize ve Artvin'de yeni sağanak uyarısı da yapıldı. Bölge halkının sağanakla birlikte oluşabilecek sel ve heyelanlara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları, dere yataklarından uzak durmaları istendi. 

BAKAN SOYLU: BÖLGEDE SON ZAMANLARDAKİ EN FAZLA YAĞIŞ 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile birlikte selden etkilenen Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde incelemelerde bulundu. Madenli Belediyesi önünde açıklama yapan Bakan Soylu, ''Sel ve heyelan nedeniyle 12 köye ulaşılamıyordu. 3 vatandaşımızın mahsur kaldığı yönünde bilgimiz vardı. 1 vatandaşımız da kayıptı. Ali Uzun amcamız tam da heyelanın geldiği bölgedeydi, ne yazık ki kendisini kaybettik. Yine o evde mahsur olan ve ayağı kırık olan Havva Tüysüz, hastaneye getirildi ama maalesef o da hastanede hayatını kaybetti. Şu an hastanede 2 kişi var, onların da tedavileri sürüyor. Çayeli merkeze de baktık. Bölgeye son zamanlarda yağan en fazla yağış olarak değerlendirilebilir. Geçen hafta Trabzon’da yağış olmuştu ve 65 kilogram yağmıştı. Bu hafta burada 263 kilogram yağış var. Yukarıdan toprağın gelmesine ve derelerin taşmasına neden oldu. Şu an ulaşıma kapalı olan ve can kaybı olmayan 6 köyümüz var. Onlara da ulaşma konusunda çalışmalar devam ediyor'' dedi.

‘GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK’

Yağış uyarısında bulunulan bölgede yaşayanların tedbirli olması gerektiğini de belirten Bakan Soylu, ''Dün akşam daha büyük bir yağış olabilir, endişesi vardı ama olmadı. Hem hasarın temizlenmesi açısından hem de bu meselelerle karşılamamak için çalışmalar sürüyor. Devlet olarak elimizden geleni yapacağız, gerekli adımlar atılacak. Riskli bölgelerdeki tahliye ve uyarılar devam ediyor. Yağmurun hangi bölgeye yağacağını net olarak bilmiyoruz. Bölgesel olarak vatandaşımızın tedbirli olmasını istiyoruz'' diye konuştu.

SELDE MAHSUR KALANLAR KURTARILDI

Rize'nin Çayeli ilçesinde, sağanağın ardından meydana gelen sel ve heyelanda yüksek kesimlerde mahsur kalan 80 kişi, AFAD ve AKUT ekiplerince kurtarılıp, güvenli bölgeye götürüldü. Ulaşıma kapanan köye yaya olarak gelebilen ekipler, yürümekte güçlük çeken 3 kişiyi de sedye ile yaklaşık 3 kilometre taşıyıp, bölgede hazır bekleyen sağlık görevlilerine teslim etti. İleri yaşta oldukları öğrenilen 3 kişi, sağlık ekiplerince kontrolden geçirildi.

‘KÜRESEL ISINMA KAYNAKLI AŞIRI YAĞIŞLAR OLUYOR’

Öte yandan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki sel ve heyelanlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Küresel ısınmanın yağış rejimlerinin de değişmesine neden olduğunu söyleyen Yıldız, bölgede yerinde tespit çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Yıldız, ''Bazı arazi ve zeminde sıkıntılar var. Şu an arkadaşımız tespit çalışmalarına başladı. Daha sonra da gereken tedbirleri alacağız. Küresel ısınma kaynaklı aşırı yağışlar oluyor. Küresel ısınma yağış rejimlerinin de değişmesine neden oldu. Sadece yağışların fazla olmasından ziyade yine dere yataklarına yapılan müdahaleler de bu afetlerde etkili olabilir. Bunlarla ilgili gerekli tedbirleri almamız gerekiyor'' dedi.

SEL ANI KAMERADA

Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde meydana gelen sel, ırmağın akış yönünü değiştirdi. Önüne gelen ağaç ve odun parçalarını yolda sürükleyen sel suları, beldede yaşayanlar tarafından cep telefonu kamerasıyla da görüntülendi. Görüntülerde, sağanağın ardından ırmaktaki su seviyesinin aniden yükselip, çevredeki beton yola taştığı ve sel sularının odun parçalarını hızla sürüklediği anlar yer alıyor. 

‘EŞİMİ GÖREMEYİNCE BAĞIRMAYA BAŞLADIM’

Görüntüleri kayda alan ve böyle afet görmediğini anlatan Nezahat Bostancı, "Felaketti. Ben suyu görünce çekime başladım. Baktım ki üsten aşağı doğru kıyamet kopuyor. Eşim de dışarıdaydı, ‘Mehmet içeri gel’ diye bağırdım. Kütükler falan gelmeye başladı. Eşimi birden göremedim; kütükler eşimi aldı, götürdü, diye düşündüm. Bağırmaya başladım, koştum diğer tarafa bir baktım orada duruyor. Çok korktuk, oğlumu da camdan yukarı aldım. Gece çok felaketti, ‘Sizi kurtaracağız’ dediler ama yollar kapalıydı. Sabaha kadar oturduk'' dedi.

‘62 YAŞINDAYIM, BÖYLE YAĞMUR GÖRMEDİM’

Sel meydana geldiğinde dışarıda olduğunu söyleyen Mehmet Bostancı da şunları kaydetti:

''Hanımımla beraber çay topluyorduk. O sırada hanıma, ‘Ben suya bakayım, bulanıklaşmaya başladı. Sen de çay toplamaya devam et’ dedim. Yukarı çıktım ve ırmağın yönünün değiştiğini gördüm. Yukarıdan bir heyelan geldi ve komşunun çay bahçesine gitti. Daha sonra aşağı doğru indim ve su hep yoldan aşağı geliyordu. Yol artık taşımaz hale geldi. Hanım bana ‘İçeri gel’ diye bağırdı. Yukarıdan bir ağaç alabora şeklinde gelmeye başladı ve evin köşesine vurdu. Ben kendimi hemen merdivenin altına attım, bu sırada birkaç tane ağaç parçası geldi. Hanım da o sırada video çekiyormuş, bağırmaya başladı; ‘Baban gitti, sele karıştı’ diye. Ben de mezarlığın yanına gittim. Heyecandan hiçbir şey diyemedim, kanım dondu. Rahmetli babamın mezarının yanına gittim, dua ettim. Beni pencereden görünce hepsi sevindi. Büyük bir korku yaşadık, 'Sabaha kadar yağarsa ne yapacağız' dedik. Küçük bir ırmak vardı ama yukarıdan aşağı heyelan gelince ırmağın yönü değişti. 62 yaşındayım, böyle yağmur görmedim.”

1

Bakan Soylu: Yarın Türkiye genelinde en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz

2

Beyrut limanında korkunç patlama

3

Çeşme Kaymakamı Kara'nın görev yeri değiştirildi

4

'Beyaz cennet'te utandıran görüntüler

5

Tolga Ciğerci ‘feda' dedi

6

Bilim Kurulu üyesi Yamanel: Okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabilir

7

Pandemi hastanesinin yoğun bakım ünitesi ilk kez görüntülendi

8

Yolcu otobüsü, ASELSAN çalışanlarını taşıyan midibüse çarptı: 1 ölü, 8 yaralı

EN YENİLER

MSB'den TurAz Kartalı Tatbikatı paylaşımı
İçişleri: 81 ilde en kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacak
Sivas 4 Eylül Stadı'na UEFA incelemesi
Bakan Koca'dan uyarı
Tuzla'da yaklaşık 3 ton kaçak deterjan ele geçirildi
Katıldığı düğünde koronavirüs bulaşan cami imamı ve ailesi tedavi altında
Eşini çalıştığı kafede tabancayla öldürüp, patronunu ağır yaraladı
Arda Turan, Galatasaray'a çok yakın
Beyrut'taki patlamada şok dalgasının gücü böyle görüntülendi