EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da halı sahadaki ölüm anı kamerada

Evini bastığı kayınpederini defalarca bıçaklayıp firar etti

Arazide parçalanmış cesedi bulunan Mehmet'in ölümünde 7 kişi tutuklandı

Kamyonetle hafif ticari araç çarpıştı; anne ve 3 çocuğu öldü

Sarıyer'de aşırı hızlı lüks otomobil elektrik direğine çarptı: 3 ağır yaralı

Doktor olacak oğlunu kaybeden baba: Bu kaza değil cinayet

Yurt

Tekirdağ Sağlık Müdürü'nden çocuklara: Anne- babalarınızı aşıya götürün

Mehmet YİRUN- Şafak TAŞOYAR/ TEKİRDAĞ, (DHA)- 25.10.2021 11:01
Tekirdağ Sağlık Müdürü'nden çocuklara: Anne- babalarınızı aşıya götürün

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, kentte özellikle 30 ile 35 yaş aralığındaki vaka artışına dikkat çekerek, çocuklara çağrı yaptı. Dr. Kalkan "Eskiden büyükler çocuklarını alıp aşılamaya götürürlerdi. Şimdi çocuklarımıza diyoruz ki anne ve babalarınızı alın, onları aşılamaya götürün" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı illere göre, her 100 bin kişide görülen Covid-19 vakası; Tekirdağ'da 156,42'den 190,65'e yükseldi. Tekirdağ, aşılanma oranında en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusta ise yüzde 78,6 ile mavi iller arasında bulunuyor. İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, il genelinde vaka sayılarında artış olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

"Şu örnekle açıklayayım; sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular alçalınca karıncalar balıkları yer. Bu metafor üzerinden gerçekten de tedbirleri azaltmamıza paralel olarak ve ters orantılı olarak vaka sayılarının artışını gözlemliyoruz. Tedbirlere uymamız, aşılamada süratlenmemiz sonrasında da vakaların azaldığını gözlemliyoruz. Tam olarak bu ilimizde de ülkemizde de böyle cereyan ediyor. Var gücümüzle aşı gibi basit bir tedbir ile pahalı bedel ödettiren hastalıktan kurtulmak mümkün iken herkesi aşılanmaya davet ediyoruz. Sayın bakanımızın söyledikleri üzere gençlerde aşılanmadan imtina edilmesi sonrasında vaka artışını gözlüyoruz. 30'lu, 35'li yaş aralıklarında gerçekten de vakalarımızda bir artış gözlemleniyor ve bu nedenle şöyle bir çağrıyı sizlerin aracılığıyla duyurmak ve seslendirmek istiyoruz. O da şudur; eskiden büyükler çocuklarını alıp aşılamaya götürürlerdi. Şimdi çocuklarımıza diyoruz ki anne ve babalarınızı alın, onları aşılamaya götürün. Bu nedenle inşallah sonbaharda artan aşılanma sayılarımızla ters orantılı olarak vakaların düşeceğini düşünüyoruz." 

'YOĞUN BAKIMLARDA GENÇLER AĞIRLIKLI' 

Hastanelerin yoğun bakımlarındaki doluluk oranlarının şu an için yüzde 70 civarında olduğunu belirten Dr. Kalkan, şöyle konuştu: 

"Yatan hastalarımızda yaşlılarımızla beraber genç sayılarında da gerçekten gözlemlenebilir bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte 35-40-45 aralığında gençlerimizin de yoğun bakımlarımızda ve servislerimizde bu hastalıkla mücadele ettiklerini gözlemlemekteyiz. Net olarak söylüyorum; mutlaka aşı olunması gerekiyor. Eksik, hatalı bilgi ile merdiven altı reklamlara vatandaşlarımızın itibar etmesi yerine kendi sağduyularını kullanarak, aşılanmış insanların hastalığı nasıl geçirdikleri, yoğun bakıma düşmedikleri, bu oranın çok çok az olduğunu görerek, gözlemleyerek, sorgulayarak mutlak suretle kendilerini ve can parçalarını aşılamaya götürmelerini istiyoruz. Bunu mutlak suretle sahada görev alan sağlık çalışanları olarak görüyoruz ve çok acı bir şekilde, hastanemizin bahçesinde ağlayan insanları gördünüz. Bu ağlayan insanlar, bir yakınını koronavirüsten kaybetmiş bir hastamızın akrabalarıydı ve bu insanların da aşıya olan ilgisizlikleri, aşıyı bu hastalıktan korunmada birinci sıraya koymamaları yüzünden de bu acıların arttığını gözlemliyoruz. Bu acıları yaşamayalım."

'AŞILAMADA YAVAŞLAMA VAR'

Baharda herkesin sevdikleriyle kucaklaşması için özellikle sonbaharın toplum ve ülke açısından çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Kalkan, "Bu salgından kendimizi kurtarmamız için en büyük silahımız; aşı. Lütfen aşılanalım hem de geç kalmadan. Birazcık bir aşılanma oranlarımızda da azalma, yavaşlama gözlemliyoruz. Bunu sonbaharda yeni bir ivmeyle artırmaya davet ediyorum ve bütün vatandaşlarımızın aşı gibi ucuz bir bedel ile karşılanabilmesi çok zor, can kayıplarına kadar giden bu hastalıktan kurtulabileceklerini tekrar hatırlatıyorum. Hep birlikte sağlıklı günler diliyorum" diye konuştu. 

1

Manisa'da halı sahadaki ölüm anı kamerada

2

Evini bastığı kayınpederini defalarca bıçaklayıp firar etti

3

Arazide parçalanmış cesedi bulunan Mehmet'in ölümünde 7 kişi tutuklandı

4

Kamyonetle hafif ticari araç çarpıştı; anne ve 3 çocuğu öldü

5

Sarıyer'de aşırı hızlı lüks otomobil elektrik direğine çarptı: 3 ağır yaralı

6

Doktor olacak oğlunu kaybeden baba: Bu kaza değil cinayet

7

Halı sahada maç yaparken kalp krizi geçirip öldü

8

Evde çıkan yangında 3 kardeş hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı; 20 bin 374 yeni vaka, 228 can kaybı
Mardin'de polisin aracının altına yerleştirilen EYP imha edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Devletin kurumları senin şamar oğlanın değil
Galatasaray'ın ligdeki galibiyet hasreti 4 maça çıktı
Milli bilardocu Semih Saygıner dünya şampiyonu oldu
Evinde Adana Demirspor'u mağlup eden Trabzonspor'un galibiyet serisi 8 maça çıktı
.
İskenderun'da dinamit yüklü konteyner denize düştü 
Ailesinin kayıp ihbarı yaptığı öğretmen denizde ölü bulundu
Manisa'da halı sahadaki ölüm anı kamerada
Anadolukavağı önlerinde kargo gemisi ile gezi teknesi çarpıştı: 2 hafif yaralı 
Ordu'dan çaldıkları otomobille İstanbul'a gelmişlerdi! Yakalandılar
Beyoğlu'nda taksicinin ittiği kadın otobüsün altında kalmaktan son anda kurtuldu
AK Parti'li Güldal Akşit, son yolculuğuna uğurlandı
Prof. Dr. Kara: 'Omicron'da ilk verilere göre klinik tablo ağır değil