EN ÇOK OKUNANLAR

Özel görüntülerini arkadaşlarına yollayan eski eşinden şikayetçi oldu

Bekçilere direnmiş ceza kesilirken ağlamıştı! Maske cezasında flaş gelişme

Azerbaycan, Ermeni mevzilerini imha etti

Antalya'da dehşete düşüren olay! Anne ve bebeğinin korkunç ölümü

Yeni doğan bebeğini görmeye gidiyordu... Adana'da kahreden olay!

Huzur Uygulaması'na takıldı, aracından çıkanlar şoke etti

Yurt

Topkapı Sarayı'daki restorasyon hatası iddialarına Milli Saraylar İdaresi'nden açıklama 

 Beyza Nur GÜLER-Ömer HASAR/İSTANBUL,  (DHA) 30.06.2020 15:28
Topkapı Sarayı'daki restorasyon hatası iddialarına Milli Saraylar İdaresi'nden açıklama 

Milli Saraylar İdaresi, "Topkapı Sarayı'nda restorasyon rezaleti" başlığıyla basına yansıyan haberler hakkında açıklama yaptı. Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Çapoğlu, "Söz konusu haberde bahsedilen restorasyon, Topkapı Sarayı'nın Milli Saraylar İdaresi'ne devrinden 6 yıl önce başlamış, işleyişte tespit edilen aksaklıklar üzerine, yüklenici firma hakkında 2016 yılında idari ve adli soruşturma açılmıştır" dedi. 

Topkapı Sarayı Valide Sultan Taşlığı'na bakan bekleme odalarından birinde, 1700'lü yılların başında yapılan bir resme restorasyon çalışmaları sırasında zarar verildi. Yüklenici firma hakkında 2014 yılında soruşturma başlatıldı ve 2016 yılında sonuçlanan davanın ardından, firmaya idari para cezası verildi. Topkapı Sarayı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan, Milli Saraylar İdaresi'ne devrinden 6 yıl önce yaşanan bu olay basında, Milli Saraylar İdaresi sorumlu tutularak yer aldı. Milli Saraylar İdaresi ise, konuyla ilgili Topkapı Sarayı'nda bir açıklama yaparak, “restorasyon rezaleti" iddialarına yanıt verdi. Habere konu olan resimdeki hatanın yıllar önce düzeltildiğini ifade eden Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, çinilerde deliklerin oluştuğu iddialarının ise asılsız olduğunu kaydetti. 


“RESTORASYON TOPKAPI SARAYI'NIN MİLLİ SARAYLAR İDARESİ'NE DEVRİNDEN 6 YIL ÖNCE YAPILDI"

Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, şunları söyledi: "İçinde bulunduğumuz Topkapı Sarayı, 6 Eylül 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na tahsis edilmiştir. Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı adının asılsız ve alakasız şekilde anılmasından duyulan rahatsızlık üzerine bu açıklamanın yapılması ihtiyacı duyulmuştur. Söz konusu haberde bahsedilen restorasyon, Topkapı Sarayı'nın Milli Saraylar İdaresine devrinden 6 yıl önce başlamış, işleyişte tespit edilen aksaklıklar üzerine, yüklenici firma hakkında 2016 yılında idari ve adli soruşturma açılmıştır. Soruşturma ile birlikte firmaya işten el çektirilmiştir. Konuyla ilgili o yıl, Topkapı Sarayı'nın bağlı olduğu Kültür Bakanlığı'nın ilgili birimleri firmaya dava açmış ve hukuki süreç başlamıştır. Habere konu restorasyon faaliyeti ve hukuki süreç ile ilgil Milli Saraylar idaresinin uzaktan, yakından ilgisi yoktur. Öne sürülen suçun işlendiği tarih ve mahkeme sürecinin hiçbir aşamasında Milli Sarayların bir dahli olmamıştır."

MILLI  SARAYLAR IDARESI, "TOPKAPI SARAYI'NDA RESTORASYON REZALETI" BASLIGIYLA BASINA YANSIYAN HABERLER HAKKINDA ACIKLAMA YAPTI. MILLI SARAYLAR IDARESI BASKAN YARDIMCISI AHMET CAPOGLU, "SOZ KONUSU HABERDE BAHSEDILEN RESTORASYON, TOPKAPI SARAYI'NIN MILLI SARAYLAR IDARESI'NE DEVRINDEN 6 YIL ONCE BASLAMIS, ISLEYISTE TESPIT EDILEN AKSAKLIKLAR UZERINE, YUKLENICI FIRMA HAKKINDA 2016 YILINDA IDARI VE ADLI SORUSTURMA ACILMISTIR" DEDI.  BEYZA NUR GULER/ISTANBUL,  (DHA)

 

"ÇİNİLERDE HİÇBİR DELİK YOK"

Haberde deliklerin oluştuğu iddia edilen çinilerle ilgili ise Çapoğlu, “Çinilerde hiçbir delik yok. Geriye dönük belgeleri incelediğimizde, tespit tutanakları var. Bir takım eksikler tespit edilmiş ama o tutanağa baktığımızda, herhangi bir delikten, çatlaktan bahsedilmiyor. Sadece duvarda yaklaşık 1 metre yüksekliğinde ve 4,5 metre uzunluğunda bir resim var. Alçı zemin üzerine yapılmış. Orada zamanındaki restorasyon sorumluları, resmin restorasyona alınması kararını veriyorlar ve bir yüklenici bu işi sürdürüyor. Bu süreçte o resim her türlü önlem alınarak yere indiriliyor ve üzerinde koruma önlemleri yapılıyor. O süreçte yüklenici firmanın bir elemanı gereksiz bir müdahalede bulunuyor ve bu tespit ediliyor. Dolayısıyla firma adına soruşturma açılıyor, bunun gereği olarak da bu kayıt altına alınan bilgiler, 4. Bölge Koruma Kurulu ve Kültür Bakanlığı'na bildiriliyor. Bu sürecin bir parçası olarak da hukuki süreç başlatılıyor ve gerekli müdahaleler, tespit edilen eksiklikler, bilirkişi heyetinin kontrolünde gerekli restorasyon işlemleri yapılıyor. Ve bunun maliyeti de yüklenici firmadan tahsil ediliyor. Bildiğimiz kadarıyla da mahkeme, herhangi bir olumsuzluk olmadığı için beraat kararı veriyor. Ama tüm bu süreçler, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'nın sorumluluğuna geçmeden önce tamamlanmış oluyor.  Bildiğim kadarıyla para cezası ise sadece restorasyon sürecinde oluşan maliyet, 87 bin lira artı KDV" ifadelerini kullandı.  

 

1

Özel görüntülerini arkadaşlarına yollayan eski eşinden şikayetçi oldu

2

Bekçilere direnmiş ceza kesilirken ağlamıştı! Maske cezasında flaş gelişme

3

Azerbaycan, Ermeni mevzilerini imha etti

4

Antalya'da dehşete düşüren olay! Anne ve bebeğinin korkunç ölümü

5

Yeni doğan bebeğini görmeye gidiyordu... Adana'da kahreden olay!

6

Huzur Uygulaması'na takıldı, aracından çıkanlar şoke etti

7

Rize'yi sağanak vurdu hayat felç oldu

8

Charlize Theron 'tattığım en iyi şey' demişti! Fatma Şahin karşılıksız kalmadı

EN YENİLER

Trabzonspor'a Denizlispor'dan çelme
Fuat Oktay: Türkiye ve Azerbaycan etle tırnaktır
Beşiktaş, Malatya deplasmanından tek golle galip çıktı!
Denizlispor'dan hayati 3 puan! Trabzonspor kayıp...
Başakşehir 4 golle yıkıldı
Yine dehşet saçtı, yine kayıplara karıştı! Her yerde aranıyor
15 Temmuz'un dördüncü yıl dönümünde fotoğraf sergisi açıldı
Bakan Koca'dan, 'iğneli' uyarı 
Evi yanan aile destek bekliyor