EN ÇOK OKUNANLAR

Yurt

Trabzon'da 'çöp tesisinde bebek cesedi' soruşturması

Salim SARIKOÇ/ ARAKLI (Trabzon, (DHA) 21.06.2021 14:12
Trabzon'da 'çöp tesisinde bebek cesedi' soruşturması

Trabzon'un Araklı ilçesinde, katı atık entegre ve bertaraf tesisinde, çöp ayrıştırma görevlilerince çöpler arasında bebek cesedi görüldüğü iddiası üzerine harekete geçen savcılık, soruşturma başlattı. Jandarma ekiplerinin, iş makineleri eşliğinde ayrıştırma ünitelerindeki incelemelerinde cesede dair bir bulguya ulaşılamazken, hastanelerde yeni doğumlar da araştırılıyor.

İlçeye bağlı Taşönü Mahallesi'nde faaliyetine yeni başlayan, Trabzon’un yanı sıra Rize’nin merkezi ile batı ilçelerinden gelen çöplerin döküldüğü katı atık entegre ve bertaraf tesisinde çalışan işçilerden biri, iddiaya göre, çöpler arasında 1 hafta önce bebek cesedi gördüğünü bir yakınına söyledi. İlçede kulaktan kulağa yayılan ve sosyal medyadaki bazı paylaşımlar üzerine harekete geçen Araklı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, tesislere giderek ayrıştırma üniteleri ve çöp depolama alanında iş makinesi eşliğinde inceleme yaptı, çevredeki güvenlik kameralarını izledi. Tesis çalışanlarının da ifadesine başvuran ekipler, bebek cesedine dair bir bulguya ulaşamadı.

YENİ DOĞANLARA ARAŞTIRMA

Çalışmalardan netice alamayan ve bebeğin çöpe atılma ihtimali üzerinde duran jandarma ekiplerinin, ayrıca, çöplerin toplandığı bölge illerindeki hastanelerde yeni doğumları da incelemeye aldığı belirtildi. İddialara konu bebek cesedinin cinsiyetiyle ilgili bir bilgi olmadığı, soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. Tesisin yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

15 BİN TON ÇÖP ARASINDA ARAMA ÇALIŞMASI

Trabzon'un Araklı ilçesinde, katı atık entegre ve bertaraf tesisinde, çöpler arasında bebek cesedi görüldüğü iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, jandarma ekiplerinin yanı sıra AFAD görevlileri de arama çalışmalarını sürdürüyor. Yeni depolamanın durdurulduğu tesiste, 15 bin ton çöp arasında devam eden çalışmalarda, cesede dair ize ulaşılamadı. Jandarma Komutanlığı'nca paylaşılan bilgi notunda; ceset görüldüğü bilgisinin 16 Haziran’da verildiği ve Araklı nöbetçi cumhuriyet savcısının talimatı doğrultusunda, tesis içinde arama faaliyeti yapıldığı belirtildi. Çöp alanındaki geniş çaplı aramalara AFAD, jandarma ve polise ait kadavra köpeklerinin de eşlik ettiği belirtilerek, “Tesis içinde ve çöp depolama sahasında yapılan aramada, çöp yığınının çok fazla miktarda olması sebebiyle (15 bin ton) söz konusu bebek cesedi bulunamamıştır. Arama çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Pençe Harekatı bölgesinde çatışma: 2 şehit, 1 yaralı
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! Vaka sayısı 20 bine dayandı
Erdoğan: Türkiye, terörle mücadelede Angola'nın yanında yer alacaktır
Kötü koku gelen havalandırma boşluğundan ceset çıktı
Korona hastalarına tarihi geçmiş ilaç veriliyor iddiası... Resmi açıklama geldi
Telefonu açmayan eşini bıçaklayarak öldürdü
Uyarılar peş peşe gelmişti! Arhavi yine sele teslim
Göçmenlerin faturalarına zam açıklaması tepki çekmişti! Başkan Özcan hakkında suç duyurusu
Amasya'da sele kapılan evin yıkılma anı kamerada
Muslera, 5-1'lik yenilginin ardından ilk kez konuştu: Talihsiz bir maç yaşadım
Cinsel istismar girişiminde bulunulup, yaralanan genç kız makineye bağlı
Denizli'de camiyi boyayla tahrip ettiler
İran sınırında kaçak geçişleri engellemek için beton duvar örülüyor
Didim'de kayıp Yağmur'un bıçak darbelerinin olduğu cesedi bulundu
Çorlu Deresi simsiyah akıyor, kokudan pencere açamıyorlar