EN ÇOK OKUNANLAR

Eşinin eve dönmesini isteyip hastanenin çatısına çıktı, operasyonla indirildi

Kocaeli'de kaçak içki imalathanesine baskın

Yurt

Yüksekovalı çiftçi kiraladığı arazide domates yetiştiriyor; hedef 20 ton 

Yaşar KAPLAN/YÜKSEKOVA (Hakkari), (DHA) 12.09.2020 08:32
Yüksekovalı çiftçi kiraladığı arazide domates yetiştiriyor; hedef 20 ton 

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Emin Oğuz (53), kiraladığı arazide ektiği 8 bin 500 domates fidesinden, 15 ile 20 ton üretim elde etmeyi hedefliyor. Böyle bir çalışmanın Yüksekova'da çok önemli olduğunu belirten Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, Oğuz ailesini ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Yüksekova’da yaşayan Emin Oğuz, İl Tarım Müdürlüğü’nden aldığı destekle, 8 bin 500 domates fidesini, Güçlü köyünde kiraladığı 5 dönümlük araziye ekti. Ziraat mühendisi kızı Fatma Oğuz'un da bilgileri ışığında üretime başlayan Oğuz, yaklaşık 4 ay boyunca tarlada gece gündüz çalıştı. Emin Oğuz, emek verdiği domates tarlasından 15 ile 20 ton arasında ürün beklediklerini söyledi.

Bunun Yüksekova'da bir ilk olduğunu belirten İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Osman Doğramacı, girişimci aileyi ziyaret etti. Domates tarlasını gezen Kaymakam Doğramacı, Oğuz ailesiyle sohbet edip çalışmaları hakkında bilgi aldı.

‘ÖRNEK OLSUN’

Organik bir domates üretimini amaçlayan ve bu konuda büyük emek sarf eden aileyi kutladığını belirten Kaymakam Doğramacı, "Emin Bey 5 dönümlük bir arazide ciddi bir fide dikimi ile Yüksekova’da ilk defa diyebileceğimiz hepsi bir arada profesyonelce yapılmış bir domates üretimi gerçekleştirmişler. Hasadın bir kısmına biz de şahitlik edelim istedik. Fatma Hanım ziraat mühendisi. Bütün bilgi birikimini babasının geleceği açısından, kendi gelecekleri açısından bir kadın girişimci olarak, bu tarlaya emeklerini akıtmışlar. Arzu ediyoruz ki bundan sonra bu şekildeki girişimlerin Yüksekova’da tarımla ve tarımcılıkla ilişkili olarak kadınlarımızın, ailelerimizin birçok arazimiz var, ilgilenmesini istiyoruz. Bu bir örnek olsun, bugün bir şeyin daha ortaya koymak lazım, bu tip üretim alanlarının artırılması sayesinde Yüksekova gelişecektir" dedi.

‘YERLİ ÜRETİCİ KAZANACAKTIR’

Kaymakam Doğramacı, üretim alanlarının artmasıyla birlikte vatandaşların da kendi yerli üreticisiyle hemhal olacağını belirterek, "Yerli üretici kazanacaktır. Yüksekova’ya dışarıdan ciddi manadan tarımsal ürünler girmekte, biz bu tarımsal ürünleri kendimiz üretebilirsek belki biz buradan başka yerlere bunu ihraç edebiliriz. Ben bu açıdan Yüksekovalılara güveniyorum. Emin Beyin bu gayretini de tebrik ediyorum. Bu noktada Fatma Hanım’ın da emeklerine sağlık diyoruz. Allah bereketlerini artırsın inşallah, bu üretimin piyasada ciddi manada değerli bir şekilde karşılanacağına inanıyorum. Kolay değil, 5 dönümlük bir araziye böyle bir çalışma yapmak. Her gün sabahtan gelip akşama kadar Emin Bey ve eşi ciddi manada emek sarf etmişler inşallah bu sürecin sonunda herkes memnun olacaktır. Yüksekova’da kazanacaktır. Emin Beylerde kazanacaktır. Bir evlat olarak, Fatma Hanım bunun gurunu yaşayacaktır" diye konuştu.

Emin Oğuz ise 5 dönümlük araziyi kiralayıp, domates tarlasına dönüştürdüğünü belirterek, "4 ay önce kiraladık. Ektiğim domates fidelerinin ilk hasadına başladım. Çok verimli geçiyor" dedi.


 

1

Eşinin eve dönmesini isteyip hastanenin çatısına çıktı, operasyonla indirildi

2

Kocaeli'de kaçak içki imalathanesine baskın

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildiri
Buğra Kavuncu hakkında soruşturma başlatıldı
Pakdemirli, Mersin-Anamur yangını kontrol altına alındı
Selçuk Bayraktar'dan iddialara cevap
Muharrem İnce: Hepsi yeni isim, bir iki gün içinde açıklayacağız
Bilim Kurulu Üyesi Kara açıkladı! 'Yarınki toplantıda yeni önlemler alınabilir'
Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü
Koronavirüs sonrası ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü
Otobüsteki iğrenç olayla ilgili flaş gelişme
İstanbul Valiliği'nden Kılıçdaroğlu'nun iddialarına açıklama
İstanbul barajları kritik seviyede; Alibeyköy Barajı'nda eski elektrik direkleri ortaya çıktı
Bodrum sahte içkiden zehirlenen Yelda, hayatını kaybetti
Karşıyaka'da sahil, 'deniz marulu' yosunlarla doldu
Çatıya çıkan çocuk yürekleri ağza getirdi
Otoyolda uyuşturucu nakli