EN ÇOK OKUNANLAR

Yurt

Zeynep Sare’nin yaşaması için örme bebekleri satıyorlar

Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, (DHA) 20.04.2021 12:07
Zeynep Sare’nin yaşaması için örme bebekleri satıyorlar

Düzce’de, SMA Tip-1 teşhisi konulan 1 yaşındaki Zeynep Sare Baykul’un ABD’de uygulanan gen tedavisi alabilmesi için gerekli olan 2 milyon doların toplanabilmesi için gönüllüler, örme bebek ve anahtarlıklar satıp, kermesler düzenliyor. Kızının gözleri önünde eridiğini belirten Semih Baykul, “Bu bir baba için çok zor bir durum” dedi.

Beyciler Mahallesi’nde yaşayan Semih ve Gizem Baykul çiftinin kızları Zeynep Sare’ye 2,5 aylıkken SMA Tip-1 teşhisi kondu. Durumu günden güne ağırlaşan ve makineye bağlı olarak yaşamını sürdüren Zeynep Sare’nin ailesi, ABD’de uygulanan gen tedavisi için gerekli olan 2 milyon doları toplamaya çalışıyor. Gönüllüler tarafından örülen bebek ve anahtarlıklar satılıp, kermesler düzenlenerek para toplanmaya çalışılıyor.

Fabrika işçisi Semih Baykul, kızı Zeynep Sare’nin 2 yaşından önce gen tedavisi alması gerektiğini söyledi. Gönüllülerin tedavi için kendilerine destek olduğunu belirten Baykul, “Kızımız şu anda cihazlara bağlı. Gönüllü arkadaşlarımızın desteği ile yardım toplamaya başladık. Kızımızı kurtarmak istiyoruz. Kermesler düzenliyoruz, gönüllü arkadaşlarımız el işi yaparak bize destek oluyorlar. Kermeslerde bunları satıyoruz. Sosyal medyadan canlı yayınlarla kızımıza destek istiyoruz” dedi.

‘KIZIMI TEDAVİYE GÖTÜRECEĞİM’

Yardım kampanyasının hedefe ulaşması durumunda kızını yurt dışına götüreceğini söyleyen Semih Baykul, “Gen tedavisi uygulanacak. Kas hastalığı olduğu için ancak gen tedavisi uygulanırsa iyileşebilir. Gen tedavisinin ardından fizik tedavi uygulanacak. Bizim 3 ay boyunca yurt dışında hastanede kalma sürecimiz olacak. Yoğun bir tedavinin ardından inşallah kızımız sağlığına kavuşacak. Bunun ülkemizde örnekleri var. 24 SMA tip-1 hastası yavrumuz destek toplayarak yurt dışına gittiler ve bu tedaviyi oldular. Hepsinden çok güzel haberler geliyor. Hepsi hayata tutundu çok şükür” diye konuştu.

‘EVLADIM GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ERİYOR’

Evladının gözü önünde eridiğini dile getiren Baykul, “İşten eve geldiğim zaman yüzümüz hiç gülmüyor. Çaremiz varken çaresiz kalmak istemiyoruz. Her gün yavrumuz gözümüzün önünde resmen eriyor. Bir kas hastalığı olduğu için her gün Zeynep Sare’den bir şeyler çalıyor. Çok zor bir baba olarak anlatmak çok zor. Çaresizlik çok zor. Evladının gözünün önünde eriyor olması ve baba olarak bir şey yapamıyor olmam çok zor. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin birçok ilinde İsrail protestoları
İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
TBMM'den İsrail'e ortak kınama
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! Vaka sayısı 15 binin altında
İllere göre vaka haritası güncellendi
Bayramda havalar nasıl olacak? Meteoroloji gün gün açıkladı
Vicdanları sızlatan olay! Çukurun içinde battaniyeye sarılı halde bulundu
Tedirgin eden görüntünün ardından önemli buluş! Ekonomiye kazandırılacak
Bakan Karaismailoğlu'ndan İkizdere açıklaması: 10 ağaç etkilenecekse yerine 100 ağaç ekeceğiz
3 bin 300 yıllık yazıtı kapı sövesi yapmışlar
Cami hoparlöründen okunan kasideye soruşturma
Görüntüler belgeselleri andırdı! Mandalar dereyle böyle buluştu
Bu acıya yürek dayanmaz! Aynı gün doğdular aynı gün toprağa verildiler
Motosiklet tamir ederken hayatının şokunu yaşadı
Evlendiğinden beri her yıl hamile! 11 çocuklu ABD'li annenin hayali şaşırttı