EN ÇOK OKUNANLAR

Kayseri'de 4.9 büyüklüğünde deprem

Dünya

Türkmenistan’da ortak anlaşmalar imzalandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Türkmenistan, (DHA) 27.11.2021 16:25
Türkmenistan’da ortak anlaşmalar imzalandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Türkmenistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile birlikte iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşeri alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz” dedi.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile baş başa görüştü.  

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile birlikte iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldı.

'BEŞERİ ALANLARDAKİ İLİŞKİLERİMİZE YENİ BİR İVME KAZANDIRMA KONUSUNDA DA HEMFİKİRİZ'

Türkmenistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninin ardından Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşeri alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz” dedi.

Türkmenistan’da bulunmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu ifade ederek, gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümünü bir kez daha tebrik ediyorum. Malumunuz Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve Aşkabat’ta ilk büyükelçilik açan ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kardeşlik ilişkilerimiz çerçevesinde Türkmenistan’ı ve başarıyla sürdürdüğü tarafsızlık statüsünü desteklemeye devam edeceğiz. Gözlemci üye devlet başkanı sıfatıyla ilk kez katıldığı Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle kısa süre önce İstanbul’da misafir ettik. Türkmenistan’ın da aramıza katılmasıyla aile fotoğrafımız tamamlandı. Türkmenistan’a bu vesile ile tekrar kardeşler meclisine hoş geldin diyorum. Sayın Devlet Başkanı ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, kemik kardeşliğine dayanan ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık. Ticaret hacmimizi ilk planda 5 milyar dolara çıkarmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlıyız. Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanındaki iş birliğimizi geliştirmek amacıyla yapabileceklerimiz hakkına görüş alışverişinde bulunduk. Tarihi ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşeri alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz. Bugün imzaladığımız ortak bildiri ki 9 maddeden aynı zamanda oluşuyor ve bu anlaşmayla birlikte kardeş Türkmenistan’la ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik. İnşallah yarın da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle tekrar bir araya geleceğiz. Diğer dost ve kardeş ülke liderleriyle teşkilat çerçevesindeki iş birliğimizi nasıl daha da ilerletebiliriz bunları da tek tek kendileriyle görüşme fırsatının bulacağız. Değerli Devlet Başkanı Sayın Berdimuhammedov’a ve tüm Türkmen makamlarına misafirperverlikleri için şükranlarımı sunuyor görüşmelerimizin ve imzaladığımız belgelerin hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından Devlet Nişanı takdim edilmesiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Türkmenistan Devlet İşbirliği Nişanı’nın tarafıma tevcihinden dolayı onur duyuyorum. Bu nişanla şahsıma gösterilen teveccüh için yürekten teşekkür ederim. Bu nişana layık görülmem, ata yurdumuz Türkmenistan’a gerçekleştirdiğim resmi ziyareti taçlandırmıştır. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve karşılıklı muhabbetin yeni bir sembolü olarak gördüğüm bu nişanla kemik kardeşliğimiz bir kez daha perçinlenmiştir. Bu nişan bana aynı zamanda Türkiye-Türkmenistan dayanışmasını daha da ilerilere taşımak mesuliyetini yüklemektedir. Bu vazifeyi büyük heyecan ve gururla yerine getireceğim. Bu duygu ve düşüncelerle büyük bir şerefle taşıyacağım Devlet İşbirliği Nişanı’nı almaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyorum.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRKMENİSTAN’DA HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİMİNDE YER ALDI

Türkmenistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile resmi akşam yemeği sonrası hatıra fotoğrafı çekiminde yer aldı.

1

Kayseri'de 4.9 büyüklüğünde deprem

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 64 bin 935 oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor
Ekonomiye ilişkin yasa teklifi komisyonda kabul edildi
İstanbul'da vaka sayısında 2 kat artış
Boşanma aşamasındaki 2 çocuk annesi eşini sokak ortasında bıçaklayarak öldürdü
Mustafa hemşireye darp soruşturmasında 3 tutuklama
Mehmet Ali Birand mezarı başında anıldı
15 gündür kayıp Rohat, son görüldüğü sahilde arandı
Evine giren hırsızı bıçakladıktan sonra ambulansa taşımış
Taksici denetiminde itiraz eden edene
Rezidansta ölen Sedanur Şen'in annesi: 'Kızınız bana emanet' dedi bir daha kızımı görmedim
İstanbul Havalimanı'nda kaçak ilaç operasyonu: 1 milyon dolarlık ilaç ele geçirildi
Doktor, ilaçla uyuttuğu hastaya cinsel saldırı iddiasıyla tutuklandı 
Uludağ'da kayak pistlerinde selfie, kızak, poşet tehlikesi
Tıp tarihine geçen çiftçi, artık zeytin çırpma makinesi kullanıyor