EN ÇOK OKUNANLAR

İzmir'deki 6.6 büyüklüğündeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı

'Köpek Memesi' hastası Enver: Hastalığım yüzünden eşim bile benden tiksiniyor

Seferihisar'da deniz çekildi

Depremde hayatını kaybeden Buse toprağa verildi

Enkazdan yürüyerek çıktı

İzmir'deki depremde enkaz altından yükselen göz yaşartan ses

Ekonomi

Enerji şirketi yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı

İSTANBUL, (DHA)- 17.09.2020 15:46
Enerji şirketi yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı

Siemens’in konvansiyonel ve yenilenebilir enerji alanlarını bir araya getiren ve bağımsız bir şirkete dönüştürülen Siemens Energy, yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı. Dünya Sermaye Piyasası Günü etkinliğinde paylaşılan stratejinin merkezinde hızlandırılmış karlı büyüme bulunuyor.

Enerji sistemlerinin küresel çapta değişimden geçtiği, aynı zamanda fosil yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları arasındaki dengenin değiştiği bu dönemde toplumların ve dünya genelindeki şirketlerin önündeki başlıca güçlüklerden biri, artan enerji talebini karşılarken bir yandan da iklimi korumak ve bunun ekonomik açıdan uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak. Dünyada üretilen elektriğin yaklaşık altıda birinin kendi teknolojileri ile olduğunu duyuran Siemens Energy, 90’dan fazla ülkede bulunan 91 bin çalışanıyla faaliyet gösterdiğini belirtiyor. Şirket gelecekteki sürdürülebilir enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir rol oynayacağına dikkat çekiyor. 

Güçlü bir finansal temeli bulunduğuna vurgu yapan Siemens Energy’nin bağımsız bir şirket olarak sahip olduğu stratejisinin ilk aşamasını, 2023 mali yılına kadar Gaz ve Enerji bölümünün kârlılığını ve nakit akışını artırmaya odaklanmak oluşturduğunu duyurdu. Şirket yeniden yapılandırma sonrası stratejisini şöyle açıkladı;  

“Şirket, operasyon mükemmelliği için en önemli kaldıraçlar arasında bulunan daha yalın bir maliyet yapısını, optimize edilmiş lojistiği, merkezi satın almayı ve uygunsuzluk maliyetlerini azaltmayı değerlendiriyor. Siemens Energy’nin 2023 mali yılı hedefi ise yüzde 6,5 ila 8,5’luk bir kâr marjına ulaşmak.” 

“TÜRKİYE’YE ENERJİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ” 

Siemens içinde yer alan enerji alanının ayrı bir şirket olarak yapılandırılmasının önemli bir kilometre taşı olduğunun altını çizen Siemens Energy Türkiye CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Levent Dinçer, “Siemens Energy olarak yeniden yapılandırma sürecimiz sonrası, enerji sektöründe daha da güçlü bir marka ile ilerleyip kapsamlı portföyümüz sayesinde Türkiye’ye enerji vermeye devam edeceğiz” dedi. 

Siemens Energy stratejisinin temelinde yer alan bir başka konunun ise Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim (ESG) olduğunu belirttiği açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Şirket, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni benimsiyor ve 2030’a kadar kendi operasyonlarında iklime zararsız olmayı, aynı zamanda çalışan sağlığı ve güvenliği için sıkı hedefler belirlemeyi taahhüt ediyor. Bunun ötesinde, kapsayıcılık ve çeşitlilik de Siemens Energy’nin sürdürülebilirlik stratejisinin başlıca unsurları arasında yer alıyor. Yönetim Kurulu, çeşitliliği güçlendirmek için kadın yöneticilerin sayısını 2025 yılına kadar en az yüzde 25, 2030 yılına kadar ise en az yüzde 30 oranında artırmayı hedefliyor.” 

Siemens Energy Başkanı ve CEO’su Christian Bruch, şirketin bu yöndeki çalışmaları hakkında, “Siemens Energy, günümüzdeki enerji dünyasının bir aynası. Kapsamlı ve yüksek çeşitlilikteki ürünlerimiz, çözümlerimiz ve hizmetlerimiz sayesinde dünyanın artan enerji ihtiyacını karşılarken aynı zamanda sera gazlarının düşürülmesine yönelik gayretleri de destekleyebiliyoruz. Bu bizi, müşterilerimize enerji geçişi konusunda destek vermek için ideal bir konuma yerleştiriyor” diyor. 

5 BİN AR-GE ÇALIŞANI, 24 BİNİ AŞAN PATENT 

Siemens Energy, Ar-Ge odağını yapılandırma sonrasında da sürdürmeye devam edeceğini her yıl 1 milyar Euro’luk Ar-Ge bütçesi ayıran şirketlerinin 5 bin kişilik Ar-Ge kadrosu ve 24 bini aşan patenti bulunduğuna dikkat çekti.  

1

İzmir'deki 6.6 büyüklüğündeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı

2

'Köpek Memesi' hastası Enver: Hastalığım yüzünden eşim bile benden tiksiniyor

3

Seferihisar'da deniz çekildi

4

Depremde hayatını kaybeden Buse toprağa verildi

5

Enkazdan yürüyerek çıktı

6

İzmir'deki depremde enkaz altından yükselen göz yaşartan ses

7

İnci ve köpeği Fıstık 17 saat sonra böyle kurtarıldı

8

Depremde ilk 3 katı çöküp yan yatan bina, vinçlerle desteklendi

Erbek Apartmanı'nın enkazından 26 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı
Vatandaş enkaz altında çocuk gördüğünü söyledi, ekipler o noktada çalışma başlattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Evleri yıkılanlara yenilerini yapacağız'
İzmir'deki 6.6'lık depremin ardından enkazlarda zamanla yarış
Anne ve ikiz kızları sağ kurtarıldı, bir çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
İzmir'deki 6.6 büyüklüğündeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı
AFAD'dan önemli duyuru
Doç. Dr. Özmen: İzmir depremi beklenen bir depremdi
İzmir'de eğitime bir hafta ara verildi
Prof. Dr. Ercan'dan İzmir depremiyle ilgili iki kritik uyarı
Sığacık'ta tsunami ile sürüklenen balıklar kafe bahçelerine kadar girdi
Fadime Talu, enkazdan böyle çıkarıldı
Bakan Kurum: Şu ana kadar 100 vatandaşımız kurtarıldı
Esenyurt'ta pompalı tüfekli komşu dehşeti
'Köpek Memesi' hastası Enver: Hastalığım yüzünden eşim bile benden tiksiniyor