Geri Dön
Gündem Artvin’de selin hasarı, gün ağarınca ortaya çıktı

Artvin’de selin hasarı, gün ağarınca ortaya çıktı

Artvin'in Borçka ilçesinde dün akşam etkili olan sağanak nedeniyle oluşan selin yol açtığı hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

Borçka’da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Sağanak nedeniyle İçkale Deresi'nin de taşması sonucu ilçenin Yeniyol Mahallesi'nde sel ve taşkınlar meydana geldi. Bölgede bazı ev ve iş yerlerinin bodrum ve zemin katlarını su bastı, göle dönen yolda park halinde araçlar sulara gömüldü. Bazı araçlar da suyla birlikte sürüklendi. Gündoğdu Mahallesi'nde 3 bina, heyelan riski nedeniyle tahliye edildi. Yeniyol Mahallesi'nde bulunan Yeniyol Camisi'nin zemin katını su bastı, avlusu ve çevresi de suyla kaplandı. Camide mahsur kalan cemaatin bazıları kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken, bazıları da pencerelere uzatılan ilçe belediyesine ait iş makinelerinin kepçesine alınarak güvenli alana götürüldü.

SEL GİTTİ ÇAMUR KALDI

Gece boyunca etkili olan yağışın dereleri taşırması nedeniyle meydana gelen selin neden olduğu hasarın boyutu sabah saatlerinde ortaya çıktı. Birçok ev ve iş yerinin sular altında kaldığı ilçede sel için hasar tespit çalışması başlatıldı.

İçkale Deresi'nin su seviyesinin yükselmesiyle akan çamurlu sular, bazı sokak ve yolların çamurla kaplanmasına neden oldu. Park halindeki birçok araçta hasar meydana geldi. İlçede sel nedeniyle alt ve üst yapıda hasarlar oluştu. İlçe halkı, sabahın ilk ışıklarıyla evlerinin zemin ve bodrum katları ile balçığa gömülen otomobillerini temizlemeye başladı. Sel sularıyla gelen ağaç parçaları ve çöplerin temizlenmesi için belediye ekipleri de çalışma başlattı.


'AFAD BAŞKANI BÖLGEYİ İNCELEYECEK'

AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, Artvin'in Borçka ve Şavşat ilçelerinde yaşanan sel, taşkın ve çığ afetleri ile ilgili konuştu. AFAD Başkanı Okay Memiş'in bölgeye gidip incelemelerde bulunacağını belirten Çelik, "Artvin'de maalesef son günlerde hem sağanak hem de yoğun kar sürecini yaşadık. Bu süreçte de bazı bölgelerimiz selden bazıları da çığdan etkilendi. Bir operatörümüzü de çığ düşmesi neticesinde ne yazık ki kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Artvin ilimiz coğrafi olarak sıkıntılı bir bölgede, yoğun yağışı da alınca sel ve arazide meydana gelen kaymalar neticesinde büyük afetler yaşandı. Allah beterinden korusun, diyorum. Bu çerçevede AFAD Başkanımızla görüştüm, onlar da olayı yakinen takip ediyorlar. Kısa süre içerisinde AFAD Başkanımız inşallah Artvin'de olacak. Bölgede bizzat incelemelerde bulunacak. Acil yardımlar dışında Artvin'de yapılması gereken destekleri de inşallah vatandaşımıza vereceğiz. Tüm yetkililerin şu anda afet bölgesinde olduğunu ifade etmek isterim. Tekrar bütün Artvinli hemşerilerimize geçmiş olsun diyorum" dedi.