Geri Dön
GündemDiyarbakır'daki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

Diyarbakır'daki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Tutmuş ve Akdemir aileleri, ikna çalışmalarıyla terör örgütü PKK'dan kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan çocukları Merve Akdemir ile Abdurrahim Tutmuş'a kavuştu.

Diyarbakır'daki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 303 ailenin HDP binası önündeki oturma eyleminin 1034'üncü gününde 2 aile daha evladına kavuştu. Sevgil ve İhsan Akdemir çiftinin kızları Merve Akdemir ile Fahime Tutmuş'un 7 yıldır haber alamadığı oğlu Abdurrahim Tutmuş, Diyarbakır ve Bitlis İl Jandarma komutanlıkları ile Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü'nün ikna süreçleri uzmanları (İSU) tarafından yapılan müşterek çalışmalarla terör örgütü PKK'nın barınma alanlarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.


Diyarbakırdaki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

Güvenlik güçlerinin sorgularını tamamladığı Merve Akdemir ile Abdurrahim Tutmuş, Diyarbakır'da aileleriyle buluştu. Diyarbakır Valiliği'nin İçkale'deki makamında yapılan buluşmada aileler evlatlarıyla hasret giderdi. Duygusal anların yaşandığı buluşmada anneler mutluluk gözyaşı döktü.

Diyarbakırdaki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

ÇOCUKLARINA KAVUŞAN AİLE SAYISI 37 OLDU

3 Eylül 2019'da HDP binası önünde başlayan, 303 ailenin katılımıyla süren eylemde, örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan çocuklarına kavuşan aile sayısı 37'e çıktı.

Diyarbakırdaki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

NÖBETTEKİ AİLELERİN YANINA GİTTİLER

Diyarbakır'da, HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Tutmuş ve Akdemir aileleri, ikna çalışmalarıyla terör örgütü PKK'dan kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan çocukları Merve Akdemir ile Abdurrahim Tutmuş'a kavuştu. Çocuklarıyla buluşan aileler, daha sonra 1034 gündür eylem yapılan HDP binasının önüne geldi. Evlat nöbetindeki ailelerle bir araya gelen Merve Akdemir'in annesi Sevgil Akdemir, "Allah bugünün aynısını burada evlat nöbeti tutan bütün ailelere nasip etsin inşallah. Çok mutluyum, sevinçten konuşamıyorum. Allah devletimizden razı olsun" dedi.

Oğlu Abdurrahim'e kavuşan anne Fahime Tutmuş ise "Çok mutluyum, çok heyecanlıyım. Devletimize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Diyarbakırdaki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu

'SAYI 37'YE ÇIKTI, DAHA DA UMUTLANDIK'

2011 yılında 14 yaşındayken kaçırılan oğlu Mehmet için eylemini HDP binası önünde sürdüren Sadiye Tokay, gelen her çocuğun kendilerine umut olduğunu belirterek, "Bugün 37'nci buluşma oldu. 2 evladımız daha geldi teslim oldu. İnşallah bizim çocuklarımız da gelir teslim olur. Her gelen çocuk sanki bizim çocuğumuz, fark etmiyor. Çok sevindik" dedi.

Diyarbakırdaki evlat nöbetinde 2 aile daha çocuklarına kavuştu


Diyarbakır'da yaşayan ve 2015 yılında 13 yaşındayken terör örgütü PKK tarafından kaçırılan oğlu Mehmet için HDP il binası önünde evlat nöbeti tutan Nihat Aydın da bugüne kadar 35 çocuğun geldiğini söyleyerek, "Allah'a şükürler olsun, bu bayram arifesinde 2 evladımız daha geldi. Sayı 37'ye çıktı. Daha da umutlandık. Darısı bizim diğer çocuklarımızın başına. Umutla bekliyoruz. Eğer çocuklarımız bizi duyuyorsa siz de teslim olun. Biz de hiç olmazsa çifte bayram yapalım" diye konuştu.