Geri Dön
Gündem İzmir merkezli 3 ilde 'Mahzen-13' operasyonu: 25 gözaltı

İzmir merkezli 3 ilde 'Mahzen-13' operasyonu: 25 gözaltı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İzmir merkezli 3 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Mahzen-13' operasyonlarında 2 ayrı organize suç örgütünün çökertildiğini ve 25 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

Bakan Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde; İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Tahsim Aktaş ve Murat Hanaylıoğlu liderliğindeki 2 ayrı organize suç örgütüne operasyon düzenlediğini ve 25 şüphelinin yakalandığını belirterek, "İzmir merkezli Mersin ve Van'da düzenlenen operasyonlarda, organize suç örgütü üyesi şüphelilerin; suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, eğlence mekanlarını cebir ve tehdit kullanarak ele geçirmeye çalıştıkları, esnaflara ait iş yerlerini kurşunladıkları, silahlı tehdit ile mağdur şahıslara zorla senet imzalattırdıkları, 3'üncü şahıslar adına para tahsilatı yaptıkları, silah ticareti yaptıkları, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması ve 6136 sayılı kanuna muhalefet suçlarını işledikleri tespit edildi" dedi.

Bakan Yerlikaya, "Operasyonlar sonucu 16 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet tam otomatik uzun namlulu silah, 10 adet tüfek, çok sayıda fişek, tüfek kartuşu ve muhtelif miktarda uyuşturucu maddeye el konuldu. İzmir Başsavcılığımızı ve operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Aziz milletimizin bilmesini isterim ki hangi büyüklükte olursa olsun, ailelerimizin huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere milletimizin duası ve desteğiyle nefes aldırmayacağız" ifadelerini kullandı.


OPERASYONUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın duyurduğu 'Mahzen-13' operasyonlarına ilişkin detaylar ortaya çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesindeki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, bu sabah 'Mahzen 13' operasyonu kapsamında 2 ayrı suç örgütüne yönelik operasyon gerçekleştirdi. Suç örgütlerinin 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak', 'nitelikli yağma', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'kasten yaralama', 'silahlı tehdit', 'genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması', 'mala zarar verme' ve 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet' suçlarını işlediği belirtildi.

18 ŞÜPHELİDEN 15'İ YAKALANDI

İlk olarak Konak ilçesi başta olmak üzere Bayraklı, Bornova, Buca, Narlıdere, Torbalı ve Urla ilçelerinde faaliyet gösteren ve örgüt liderliğini Murat Hanaylıoğlu'nun yaptığı suç örgütüne yönelik saat 06.30'da operasyon düzenlendi. 76 ekip, 163 personel ve özel harekat timlerinin katılımıyla düzenlenen helikopter destekli operasyonda 21 ev, 2 iş yeri ve 3 araçta arama yapıldı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 18 şüpheliden 15'i yakalandı. 3 şüpheliyi yakalama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

BUCA MERKEZLİ ÖRGÜTÜNE BASKIN

Şafak vakti bir diğer operasyon da Buca ilçesi başta olmak üzere Bayraklı, Bornova, Konak ve Narlıdere ilçelerinde faaliyet gösteren ve liderliğini Tahsim Aktaş'ın yaptığı suç örgütüne yönelik gerçekleştirildi. 63 ekip, 135 personel ve özel harekat timlerinin katılımıyla düzenlenen helikopter destekli operasyonda 19 ev, 3 iş yeri ve 4 araç arandı. 13 şüpheliden 10'u yakalanıp, gözaltına alındı. Firari 3 şüpheliyi yakalama çalışmaları sürüyor.

Her iki operasyonda şüphelilere ait ev ve araçlardaki aramalarda 2 otomatik tabanca, 10 tüfek,16 tabanca, 75 fişek, 43 kartuş, 5 senet, bir miktar uyuşturucu olduğu değerlendirilen madde ve basın ve emniyet gibi çok sayıda farklı kurumlara ait sahte kimlik kartları ele geçirildi. Gözaltına alınan toplam 25 şüphelinin polisteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.