Geri Dön
Gündem Mardin’deki şehit kabirlerinde düzenleme

Mardin’deki şehit kabirlerinde düzenleme

Mardin’de şehitliklerde ve şehit kabirlerinde mezar yapımı, bakım, onarım, temizlik ve çiçeklendirme çalışmaları yapıldı. Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Cebrail Dündar'ın kırsal Arıklı Mahallesi Boyunlu mezrasındaki babası Yusuf Dündar, “Şehadet haberini ilk duyduğumuzdan itibaren bugüne kadar Valimiz Tuncay Akkoyun, devletimizin tüm kurumları ve bizi yalnız bırakmadı. Bize sahip çıktılar. Prosedür gereği değil, gönülden, baba şefkati ile bize yaklaştı” dedi.

Mardin’deki şehit kabirlerinde düzenleme

 

Mardin Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, şehitlerin hatıralarının gelecek nesillere aktarılması, şehit kabirlerinin temiz ve bakımlı kalması amacıyla bayrak dikimi, bakım, onarım ve çiçeklendirme çalışmaları yaptı. Bu çalışmaların yanı sıra şehit yakınlarını ve gazileri de ziyaret eden görevliler, sorun ve taleplerini dinleyip not ederek, ilgili birimlere iletiyor.

‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

17 Ağustos 1999 yılında Gölcük merkezli yaşanan depremde görev yaptığı Gölcük Donanma Komutanlığında şehit düşen Ümran Bozdağ’ın Artuklu ilçesi Kumlu Mahallesi'ndeki kardeşi Abdulbasit Bozdağ, ‘‘Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun’a teşekkür ediyorum. Şehidimizin kabrinin tadilatı için kendisi çok ilgilendi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

13 Eylül 1993’te terörle mücadelede şehit düşen Güvenlik Korucusu Mehmet Emin Emen ve 13 Eylül 2019 yılında şehit düşen oğlu Güvenlik Korucusu Abdullatif Emen’in Ömerli ilçesi Kayaüstü Mahallesi'nde bulunan mezarlıklarının bakımı ve çevre düzenlemeleri de yapıldı. Şehit Abdullatif Emen’in oğlu Mehmet Emin Emen, yapılan çalışmalardan memnun olduklarını dile getirerek, ‘‘Valimiz Tuncay Akkoyun düzenli olarak bizleri ziyaret ediyor. Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizden gelen ekipler Şehitliğimiz kontrol ederek şanlı bayrağımızı diktiler, mezarlıkta bakımı ve çevre düzenlemesi gerçekleştirdiler. Bizi yalnız bırakmadıkları için Mardin Valimize ve tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

‘DEVLET BİZE BABA ŞEFKATİ İLE YAKLAŞTI’

Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 23 Aralık 2023’te teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Cebrail Dündar'ın Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Arıklı Mahallesi Boyunlu mezrasında yaşayan babası Yusuf Dündar, ‘‘Şehadet haberini ilk duyduğumuzdan itibaren bugüne kadar Valimiz Tuncay Akkoyun, devletimizin tüm kurumları ve bizi yalnız bırakmadı. Bize sahip çıktılar. Gereken her şeyi fazlası ile yaptılar. Prosedür gereği değil, gönülden, baba şefkati ile bize yaklaştı. Mezarlığımızın etrafındaki duvarı yaptılar. Mezarlığın içerisinde bulunan taziye evimizin tüm eksikleri tamamlandı. Devlet bizi yalnız bırakmadı, büyüklerimiz bizleri arayıp soruyorlar, bir eksiğimiz var mı yok mu? Diye. Hepsinden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Mardin 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazi ve Terör Mağdurları Derneği Başkanı Hatice Turan Kandemir de, şehit kabirleri ile ilgili yapılan çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

“Sayın Valimiz göreve başladığında ilk olarak bir şehit ailesi ve bir gazimizi ziyaret ettikten sonra makamına geçti. Buradan Sayın Valimizin şehitlerimize, gazilerimize ve değerlerimize ne kadar önem verdiğinin mesajını aldık. Şehit aileleri ve gazilerimizi her zaman ön planda tuttu. Çoğu şehit ailemizin en büyük talebi de şehit mezarlıklarının bakımıydı. Sayın Valimizin ilk yaptığı icraatlardan bir tanesi bu oldu. Bu çalışmayı kısa bir sürede tamamlaması hem bizi hem şehit ailelerimizi çok mutlu etti. Mardin Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Akkoyun’a şehit aileleri ve gaziler için özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Devletin varlığını her zaman şehit ailelerimiz ve gazilerimize hissettirdiği için müteşekkiriz.’’