Geri Dön
Gündem 'Yüzyılın Koşusu' İstanbul Maratonu'na tek giriş bileti; göğüs numarası

'Yüzyılın Koşusu' İstanbul Maratonu'na tek giriş bileti; göğüs numarası

Pandemi dahil 45 yıldır ertelenmeden yapılan ve dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olma özelliği ile yerli ve yabancı koşucuların ilgisini çekmeye devam eden İstanbul Maratonu için geri sayım başladı.

'Yüzyılın Koşusu' İstanbul Maratonu'na tek giriş bileti; göğüs numarası

5 Kasım Pazar günü gerçekleşecek ülkenin en büyük kitlesel spor etkinliği olan ve bu sene Türkiye İş Bankası sponsorluğunda "Yüzyılın Koşusu" sloganıyla 45'inci kez kıtaları birleştirecek İstanbul Maratonu öncesinde Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, önemli bilgi ve mesajlar verdi. 

Aynı zamanda yarışın direktörü olan İ. Renay Onur, maratonun Dünya Atletizm Federasyonu'nun Gold Label kategorisinde koşulacağını ve Avrupa'nın 5; dünyanın 28 Gold Label yarışı arasında yer aldığını söyledi.42 Km, 15 Km, 8 Km Kurumsal Koşu ve 8 Km Halk Koşusu etaplarından oluşan etkinlikte 9 bin görevli, 2 bin gönüllünün yanı sıra 60'tan fazla kurum ve kuruluş, sivil toplum kuruluşları ve sponsor firmaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul'un koordinasyonunda görev yapacağını aktaran İ. Renay Onur, 42 Km kategorisinde 5 bin, 15 Km kategorisinde 10 bin olmak üzere toplam 15 bin çipli koşucu ile 8 Km Kurumsal Koşu kategorisinde 15 bin ve Halk Koşusu'nda 15 bin rekreatif koşucu ile tüm kategoriler toplam 45 bin sporcu ter dökeceğini söyledi. 

 

VATANDAŞLARA UYARI !.. GÖĞÜS NUMARASI, YARIŞIN TEK GİRİŞ BİLETİ...

Bu senenin yeni kategorisi olan 8 Km Kurumsal Koşu, İstanbul'un yürüyüş aplikasyonu olan "Yürü Be İstanbul" ile ölçülecek. 

Koşu öncesi Demirören Haber Ajansı'na (DHA) detaylı bilgiler aktaran İ. Renay Onur, "Bu sene 'Yüzyılın Koşusu' sloganı ile Cumhuriyet'in 100. yılını tekrar kutlayacağımız bir maraton günü yaşayacağız. Bu sebeple çok yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Buradan tüm koşuculara gösterdikleri yoğun ilgi için çok teşekkür ediyoruz. Sporcuların ve vatandaşların güvenli ve sağlıklı bir parkur deneyimi yaşamaları için göğüs numarası olmayanların parkura girmesi mümkün olmayacak" diyerek katılımcılara önemli hatırlatmada bulundu. 

 

DÜNYADA PANDEMİNİN DURDURAMADIĞI TEK MARATON

Cumhuriyetin 100'üncü yılında 45 yaşında bir maratona sahip olmanın önemine değinen Onur, "Türkiye'nin bu coşku dolu doğum haftasında maratonumuzu 45. kez koşacağız. Pandemi dahil 45 yıldır ertelenmeden yapılmış ve aldığı önlemler ile yurt dışındaki federasyonlara ve organizatörlere örnek olmuş başka bir etkinlik bulunmuyor. Bunu başaran bir ekibin parçası olmak bizi gerçekten heyecanlandırıyor. Kendim 15 kere koştuğum ve bu sene 5'inci kez yarış direktörlüğünü yapacağım dünyanın en güzel şehrinin en keyifli maratonu, İstanbul Maratonu" şeklinde konuştu.

 

KOŞUCU SAYISI YILDAN YILA ARTIYOR

Yabancı katılımcı sayısında yüzde 26, 2019'dan bu yana Türk koşucu sayısında yüzde 42, yine 2019'a kıyasla kadın koşucu sayısında yüzde 111 artış olduğuna değinen Onur, "Maratonumuz başlı başına bir başarı hikayesi yazıyor. Her yıl artan katılımcı sayısı, organizasyon kabiliyetindeki gelişim, uluslararası bilinirliği, markaların gösterdiği ilgi yıldan yıla artıyor. Yeni isim sponsorumuzla altın maratonumuzu daha da iyi yerlere getireceğiz" diyerek heyecanını yineledi.

 

PARKURDA YILDIZLAR GEÇİDİ OLACAK

Erkeklerde İstanbul Maratonu'nun üç eski şampiyonu kozlarını paylaşmak için geri dönüyor. 2019 yılının galibi Daniel Kibet, 2020 yılı şampiyonu Benard Sang ve yarışı geçen yıl kazanan Robert Kipkemboi bir kez daha aynı ünvanı elde etmek için mücadele ederken, 2021 yılında Milano Maratonu'nun 2:03:55 ile tamamlayan Reuben Kiprop Kipyego ve Sevilla Maratonu'nu 1.'si Etiyopyalı yıldız Gadisa Shumie de dünyanın kıtalararası tek yarışında 1.'liği almak için koşacak.Kadınlarda ise geçtiğimiz Ocak ayında Doha'da 2:22:28 ile kariyerinin en iyi derecesini gerçekleştiren Kenyalı Beatrice Cheptoo, Stokholm Maratonu'nda ilk sırayı alan Etiyopyalı Sifan Melaku ve kariyerinin 15. maratonuna çıkacak olan yine Etiyopyalı Worknesh Alemu Cheptoo arasında müthiş bir rekabet olacak.

 

YARIŞ GÜNÜ PROGRAMI 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden start alacak yarışta çipli sporcular için Avrupa yakasından Anadolu yakasına şehir hatları vapuru ile Eminönü ve Kabataş iskelelerinden Beylerbeyi'ne saat 07:00 ve 07:20 saatlerinde seferler yapılacak. Üsküdar Meydanı'ndan ise 07:00 - 08:00 saatleri arasında otobüs seferleri düzenlenecek. Yarış günü İBB'ye ait tüm toplu taşıma araçları ücretsiz olacak.

Maraton startı saat 09:00'da verilirken, parkura son giriş saatinin 12.00 olacağını belirten Onur, "Koşucularımızın o gün sorun yaşamaması için yarış günü programını mutlaka gözden geçirmelerini öneriyorum" dedi.

 

İSTANBUL'DA TRAFİĞE KAPANACAK YOLLAR

'Yüzyılın Koşusu' temasıyla koşulacak 45. İstanbul Maratonu'nda yarış boyunca bazı yollar trafiğe kapalı olacak. Saat 06.00 itibariyle, Ragıp Gümüşpala caddesi, Galata Köprüsü iki yönlü trafiğe kapatılacak Sirkeci Sahilyolu'ndaki Reşadiye Caddesi, Ankara Caddesi, Arabalı Vapur girişleri, Gülhane Parkı sahil alt ve üst girişler ile Gülhane parkı içi yolu, Ayköşkü caddesi, Ayasofya Meydanı, Alemdar Caddesi, At Meydanı Caddesi, Divanyolu Caddesi, Cankurtaran (Ahırkapı caddesi ve Ahırkapı İskele Sokaktan Sahil istikametine dönüş yapılmayacak), Çatladıkapı (Aksakal Sokak ve Küçük Ayasofya Caddesinden Sahil istikametine dönüş yapılmayacak), Kumkapı (Kumluk Sokak, Segah sokak ve Işıl sokak dan Sahil yoluna çıkış yapılmayacak), Kumkapı ve Balıkçılar Çarşısı çıkışlar , Gazi Mustafa Kemal Mudurnu varyant dönüşlerden itibaren sahil istikametine kapatılacak, Namık Kemal Caddesi (Küçüklanga caddesinden itibaren kapatılacak) , Langa Bostan sokak, Sahil Kennedy Caddesi (Sirkeci - Bakırköy arası), Genç Osman caddesi Gazdallar kavşaktan Sahil istikametine kapatılacak, Demirhane Caddesi Kennedy caddesi istikametine dönüşler kapatılacak, Beşkardeşler sokak, Beşkardeşler 4. Sokak ile fişekhaneden sahil Kennedy caddesi istikametine kapatılacak, Taşhan caddesi istikametinden Kennedy caddesi istikametine kapatılacak, Bakırköy Mor Menekşe Sokak, Ebuziya Caddesi, Banyolar sokak, Halit Ziya Uşaklıgil Cadde ve Sokaklardan Sahil Kennedy caddesine girişler kapatılacak, Ataköy 1 Kısım ve Ataköy 9. Kısım kavşaktan Sahil Kennedy Caddesine tüm Çıkışlar kapatılacak, Yeşilyurt İstasyon caddesinden Rauf Orbay Caddesine girişler kapatılacak, Yeşilköy Feneri Cadde ile Yeni Havalimanı caddelerinden Rauf Orbay Caddesine girişler kapatılacak, Rauf Orbay Caddesi (Havuzlu Kavşaktan İtibaren) , Atatürk havalimanı caddesinden ( Havuzlu Kavşak) Sirkeci istikameti ile, Yeşilyurt istasyon caddesinden (Havuzlu kavşak ) Sirkeci istikameti, Avrasya tüneli çift yönlü olarak, Ragıp Gümüşpala Caddesi, Reşadiye caddesi, Kennedy Caddesi, Rauf Orbay Caddesi ve bu caddelere çıkan tüm yollar Atatürk Bulvarı Eminönü ayrımlarından Havuzlu kavşak 'a kadar Sahil hattı boyunca çift yönlü olarak trafiğe kapatılacak.

 

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜNE ÇIKAN YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK

Gece saat 03.00 itibariyle ise, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne çıkan yollar maraton nedeniyle kapalı olacak. Bu kapsamda Anadolu yakasında saat 03.00 itibariyle trafiğe kapanacak yollar arasında, Kısıklı Caddesi Altunizade Köprü Üzerinden D 100 Kuzey Katılım, Mahiriz Caddesi Altunizade Köprü Üzeri D 100 Kuzey Yola Katılım, Beylerbeyi Abdullahağa Caddesinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Kuzeye Katılım,Tophanelioğlu Caddesi D-100 Kuzeye Katılım, Tünel Girişi, Batı Ataşehir Kızıl Begonya Sokaktan Kuzey Çevreyolu Rıdvan Dedeoğlu Viyadüğü İstikameti de yer alıyor.

 

Saat 06.00 itibariyle ise, Kısıklı Caddesi Altunizade Köprü Üzerinden D 100 Güney Yola katılım, Kuşbakışı Caddesi Petrol-İş önünden D-100 Karayolu Güney katılım, Şile Yolu Libadiye Kavşak ile Kısıklı Caddesi Arası, Avrasya Tüneli D-100 Kuzey Yol Girişleri, Gümüşyolu Caddesi Baba Nakkaş Sokak kesişiminden itibaren Beylerbeyi istikametine her iki yönde akım verilmeyecek,  Yalıboyu Caddesi Beylerbeyi Çamlıca Caddesi kesişiminden itibaren, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü istikametine her iki yönde trafik verilmeyecek. Ayrıca, Abdullahağa Caddesi Kuzguncuk Caddesi kesişimi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü önünden Beylerbeyi istikametine de her iki yönde trafik verilmeyecek. Tophanelioğlu caddesi çevreyolu istikameti maraton boyunca trafiğe kapalı olacak güzergahlardan. 

 

AVRUPA YAKASI'NDA TRAFİĞE KAPALI YOLLAR

Avrupa yakasında, saat 03.00 itibariyle, Gayrettepe Melas Otel önü D-100 Güney katılım ile Barbaros Bulvarı Zincirlikuyu D-100 Güney katılım, Sait Çiftçi Varyant Üstü D-100 Güney katılım ve Barbaros Bulvarı Sait Çiftçi D-100 Güney Katılımı maraton bitimine kadar trafiğe kapalı olacak. Saat 06.00 itibariyle trafiğe kapatılacak yollar arasında ise, Barbaros Bulvarı Zincirlikuyu D-100 Kuzey Katılımı -Tat Towers Önü, Metrobüs Durakları Balmumcu Tünel Girişi (Balmumcu İstikameti), Balmumcu Kavşak, Merkez Komutanlığı Işıklar, Yıldız Işıklar, Sabancı Lisesi Önü, Akdoğan Sokak Girişi,Ressam Hamdibey Sokak, Bostancı Veli Sokak, Serencebey Işıklar, Abbasağa Sokak, Ortaköy Dönüşleri, Hasfırın Sokak, Beşiktaş Meydan, Vestel Işıklar, Çiğdem Sokak Beşiktaş İskele Önü, Kadırgalar Caddesi Altbaş Işıklar, Dolmabahçe Gazhane Caddesi, Mete Kavşağı Bedri Karafakihoğlu Sokak, İnönü Cadde Başı AKM önü, İnönü Cadde MKE önü, Dolmabahçe Işıklar, Kabataş Işıklar, İnebolu Sokak (Setüstü Gelişi), Akyol Sokak Başı, Mebusan Yokuşu Sok. Başı, Fındıklı Işıklar, Deniz Liman Çıkışı, Salı Pazarı ışıklar, Boğazkesen Caddesi Defterdar yokuşu gidişleri, Boğazkesen Işıklar, Tophane Işıklar, Kılıç Ali paşa Cadde Çıkışı, Revani Sokak Gelişi, Kemeraltı Işıklar, Karaköy Meydan, Perşembe Pazarı Işıklar, Refik Saydam Caddesinden Perşembe Pazarına Giriş, Atatürk Köprüsünden Perşembe Pazarına Giriş, Şişhane Meydandan Bankalar Cadde Girişi, Çırağan Caddesi, Tershane Caddesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dolmabahçe Caddesi, Kemeraltı Caddesi, Necatibey Caddesi, Barbaros Bulvarı Merkez Komutanlığı Işıklardan İniş istikameti ile Barbaros Bulvarı Beşiktaş Meydan ile Yıldız Işıklar arası yer alıyor. Ortaköy Meydan Beşiktaş İstikameti ile Dereboyu Caddesi Muvakkit Sokak girişi ve Palangalar Işıklar Beşiktaş Meydan İstikameti de sabah saatlerinden itibaren trafiğe kapalı olacak.

Ayrıca Güney Zincirlikuyu ayrımı, Kuzey Uzunçayır rampa kapama noktası ile Kuzey Ünalan Ataşehir Sabiha Gökçen ayrımları kapama noktası 45. İstanbul Maratonu bitimine kadar trafiğe kapalı olacak.