EN ÇOK OKUNANLAR

MHP'li belediye başkanı hayatını kaybetti

Gezmek için otomobil kiralayan öğrencilerin feci sonu

Diyarbakır'da ele geçirildi! Tam bin 400 yıllık

Bakan Gül: Süresiz nafaka adil değil

İzmir'de akılalmaz olay! El frenine çekmeyi unutunca...

1 milyon 500 bin TL ödülle mavi kategoride yer alan terörist yakalandı

DIŞ

23.07.2011 11:57

Norveç'teki iki saldırıda ölü sayısı 91'e yükseldi. Polis basın toplantısı yaparak, bombalı ilk saldırıda 7, silahlı ikinci saldırıda 84 olmak üzere ölü sayısının 91'e yükseldiğini açıkladı.

Sosyal Demokrat İşçi Partili Başbakan Jens Stoltenberg ise, Cumartesi günü katılması planlanan ve saldırı nedeniyle iptal olan partisinin Gençlik Kampının bulunduğu Utoya adasının kendisinin gençlik yıllarında cennet olduğunu ancak saldırı ile kana bulandıktan sonra cehenneme dönüştüğünü söyledi. Basın toplantısında konuşan Emniyet Müdür Yardımcısı Roger Andresen iki olayın blançosunu çıkardıklarını ve ölü sayısının 91'e yükseldiğini belirterek "Norveç halkı ve polisini büyük bir sınava sokan iki olayla ilgili tüm detayları gözden geçirdik. Şehir merkezindeki bombalı saldırıda 7, Utoya adasındaki saldırıda 84 olmak üzere 91 kişinin öldüğünü tesbit ettik. Olayla ilgili soruşturmanın tamamlanması çok uzun zaman alır. Parçaları bir araya getirmek kolay değil. Olay bir terör olayı ve işlenen suç terör suçu olarak kabul edildi. 32 yaşındaki teror zanlısı Norveç yasalarının 147-a maddesi uyarınca yargılanacak ve 21 yıla kadar hapsi istenecek. Kendisi hem hükümet binasındaki patlama hem de adadaki katliamdan sorumlu tutuluyor. Zanlı Östlandet bölgesinde aşırı sağcı hristiyan, fundamentalist bir örgüt üyesi. Oslo'da hayat tekrar normale dönmelidir. Halkamızdan ve görgü tanıklarından isteğimiz ellerindeki, cep telefonu ve video ile kaydedilen görüntü ve resimleri bize göndersinler" dedi.

CENNET CEHENNEME DÖNDÜ

Katliamın gerçekleştiği Utoya adası başta olmak üzere tüm ülkede bayraklar yarıya indirildi. Başbakan Jens Stoltenberg mumlar yakılı odada yaptığı basın toplantısında Utoya adasının gençlik yılları için unutulmaz ve cennete benzeyen bir ada olduğunu şimdi ise katliam ile cehenneme dönüştüğünü belirterek "Utoya benim gençlik cennetim idi. Şimdi ise cehennem oldu. Bu bizim için milli bir felaket oldu. Savaştan bu yana böyle bir felaket yaşamamıştık. Gençler yaşamaması gereken, şiddet, kan, korku ve ölümü yaşadılar. Hükümet binasında şahsen tanıdığım çalışma arkadaşlarım öldü. Bir kaç saat sonra Utoya adasında olacak ve bugün hayatta olmayan gençlere hitap edecektim. Onun yerine şimdi basın mensuplarına hitap ediyorum. Bir gençlik cenneti bir kaç saat içinde cehenneme dönüştü. Söyleyecek daha çok kelime bulamıyorum"dedi. Stoltenberg, Norveç'in barış ve demokrasi ülkesi, açık bir toplum olarak bir marka olduğunu ancak bunun saldırılarla tehdit altına girdiğini söyledi. Stoltenberg, Norveç halkının acıyı birlikte paylaştığına dikkat çekerek öküçük ülkede az sayıda insan yaşıyor. Ülkemizde tehlikelere karşı alınacak tedbirler, toplayacağım hükümet tarafından tekrar gözden geçirileceködedi. Stoltenberg, sorumlunun hak ettiği cezayı alacağını söyledi. Stoltenberg, adadan kurtulanlar ve ailelerini ziyaret için basın toplantısından ayrıldı.

Ünsal TURAN - OSLO / DHA

1

MHP'li belediye başkanı hayatını kaybetti

2

Gezmek için otomobil kiralayan öğrencilerin feci sonu

3

Diyarbakır'da ele geçirildi! Tam bin 400 yıllık

4

Bakan Gül: Süresiz nafaka adil değil

5

İzmir'de akılalmaz olay! El frenine çekmeyi unutunca...

6

1 milyon 500 bin TL ödülle mavi kategoride yer alan terörist yakalandı

7

Hava değişimine gelen asker intihar etti

8

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Gösteri ve Sanat Merkezi törenle açıldı

EN YENİLER

Belediye çalışanlarına ikramiye müjdesi
Okullar Arası Atletizm Türkiye Şampiyonası tamamlandı
Arazi anlaşmazlığı kavgasında yeğenini öldürdü
TSM Korosu Erol Sayan'ın eserlerini seslendirdi
İstiklal Marşı'nı ezbere okuyan öğrenciye, Cumhuriyet altını
Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin yılsonu sergisi açıldı
Çan'da minibüs durakları boyandı
Demirköy Kaymakamlığı'ndan, Şehit ailelerine ve gazilere iftar yemeği
Kırklareli'nde 39 bin 530 kök kenevir bitkisi imha edildi