EN ÇOK OKUNANLAR

Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu: O, benim geleceğimi mahvetti

Kadıköy'de laf atma cinayeti; Milli Kick boksçuya müebbet hapis 

Kiracı olduğu fabrikayı tahliye ederken, binayı söküp götürdü

13 yaşındaki oğlu öldürülen anne: Bıçak görmeye dayanamıyorum

Merakından aldığı emniyet fotokapanı başına iş açtı

Utandıran görüntü için istenen ceza belli oldu

İstanbul

100 bin işçinin arandığı mobilya sektörü taleplere yetişemiyor 

Semih ÇALIŞKAN - Kamera: Buğra BENLİOĞLU - İSTANBUL, (DHA) 13.09.2020 10:10
100 bin işçinin arandığı mobilya sektörü taleplere yetişemiyor 

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında koronavirüsten olumsuz etkilenen mobilya sektöründe son aylarda satışlar ciddi oranda arttı. Düğün yapanlar ve evlerindeki ürünleri değiştirmek isteyenler sektörü hareketlendirdi. Mağaza ve atölyeler kapasiteleri artırdıklarını ifade ederken, Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, sektörde ortalama 100 bin işçiye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs süreci pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında koronavirüsten olumsuz etkilenen mobilya sektörü yeni normalin başladığı Haziran ayıyla birlikte hareketlendi. Düğünlerin yapılması ve evde kalma sürecinde mobilya ürünlerini değiştirmek isteyenler, mobilya mağazalarının yolunu tuttu. Taleplere yetişmeye çalışan marangoz ve atölyeler işçi sayısını artırırken, mesai saatleri de uzadı. Ancak artan talep nedeniyle siparişler yurt içinde en erken 40 günde teslim ediliyor.


"ŞU AN SATIŞLARIMIZ TAVAN YAPTI"


Özellikle Haziran ayından sonra taleplerin arttığını belirten Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, "Mobilyacılık sektörü koronavirüsten ilk zamanlar eksi şekilde etkilendi. Şimdi ise satışlar arttı. Koronavirüs biter gibi olduktan sonra yani sokağa çıkma yasakları bittikten sonra herkesin bir arayış içine girdiğini öğrendik. Koronavirüs nedeniyle evinde 3-4 ay kalanlar  kumaşları, süngerleri kirlenen mobilyalarını değiştirme ihtiyacı hissetti. Tüm ülkede şu an mobilya değiştirme ihtiyacı var. Bu ayrıca yurt dışıyla da alakalı oradan da talepler var. Şu an satışlarımız tavan yaptı. İki ay süre veriyoruz. Koronavirüs dolayısıyla siparişlerimiz artınca en erken termin tarihimiz 40 gün. Sipariş süresi 60 güne kadar ulaşabiliyor. Yurt dışı siparişlerimizi biraz daha erken vermek için çalışıyoruz. Çünkü gemiyle de en az 20 gün yolculuğu var. Bu süreç de 3-4 ay sürebiliyor" ifadelerini kullandı.


MOBİLYA SEKTÖRÜNDE 100 BİN İŞÇİYE İHTİYAÇ VAR


"Her atölyede, her fabrikada işçi aranıyor" diyen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, "Şu an 50 bine yakın sadece mobilyanın kendisine aşağı yukarı 50 bin de tedarikçilerimiz yani metalci, kaynakçı, zımbacı, süngerci, kumaşçı gibi sektörlerde ihtiyaç var. Şu an acil işçi ihtiyacımız var" şeklinde konuştu. Ortalama 100 bin işçiye ihtiyaç olduğunu belirten Balcı, "Asgari ücretin yüzde 20 üzerinde alıyorlar. 3 ve 4 yıllık çalışanlar ise 3 bin 500, 4 bin TL arası maaş alıyor" diye konuştu.

"PANDEMİ SÜRECİNDE EVDE OLANLAR MOBİLYALARINI DEĞİŞTİRME İHTİYACI DUYDU"


Mobilya satış mağazası yetkilisi Sinan Karaoğlan şunları söyledi;


 "Pandemiyle birlikte Mart, Nisan ve Mayıs aylarında üretimimiz ciddi şekilde etkilendi. Pandemiyle birlikte üretimlerde durma yaşadık. Bu arada beklenti içinde olan hem düğünler hem alışverişler ve alışveriş odaklı alımlar hep beklemede kaldı. Bu bekleme sonrasında mobilya sektörünü çok iyi yönde etkiledi. Üretimimizi ve kapasitemizi artırdık. Eleman arayışımız devam ediyor. Mobilya taleplerine olan artış fiyat odaklı değil. İnsanlar pandemi sürecinde evde yaşadıkları dönemde mobilyalarını değiştirme ihtiyacı duydular. Evlilik dönemlerini geciktirdikleri için bir anda o dönemi sıkıştırılmış bir zamana Haziran ve Temmuz aylarına yaydıkları için bunun da çok etkisi oldu. Üreticiler fiyatlarını ulaşılabilir aralıkta tutmaya çalışıyor. Yatak odaları, yemek odaları, sandalyeler talep gören ürünler arasında. Evlerini döşemek isteyenler ana mobilya ürünlerini 15 bin ile 40 bin TL aralığında satın alıyor. Koltuk takımları 5 bin ile 9 bin TL arasında, yatak odaları 5 bin ile 10 bin TL arasında, yemek odaları 7 bin ile 10 bin TL arasında satılıyor."


"7 KİŞİ ÇALIŞIRKEN BU SAYIYI 13 KİŞİYE ÇIKARDIK"


Ürünleri mağazalara ulaştıran atölyelerde de hummalı bir çalışma yapılıyor. Mobilyaların üretiminin yapıldığı atölye ve fabrikalarda da mesai saatleri uzadı.  Mobilya ürünleri üretimi yapılan atölyenin yetkilisi Birol İrgin, "Mart ve Nisan'da teslim edeceğimiz ürünler beklemede kaldı ve yığılma oldu. Düğünü ertelenenler mecburen bizdeki ürünleri de erteledi. Herkes bir an da isteyince ve işlerde de hareketlenme olunca atölyelerde yığılma yaşandı. Biz kapasiteyi artırdık. 7 kişi çalışırken bu sayıyı 12-13 kişiye çıkardık. Normalde saat 12'de atölyelerimiz paydos ediyordu. Şimdi çalışıyorlar ve saat 6'ya kadar da devam edecekler" ifadelerini kullandı.


"FİYAT UYGUNSA ALIŞVERİŞ YAPMAYI PLANLIYORUZ"


Evindeki mobilya ürünlerini değiştirmek için mağazaya gelen Uğur Yeniçeri, "Ben koltuk takımı ve bazı aksesuarlar bakmaya geldim. Pandemi sürecinde özellikle Mart ve Nisan aylarını ağırlıklı olarak evde geçirdik. Bu dönemde de evde bulunduğumuz ortamda kanepe takımlarımızın ya da evdeki aksesuarlarımızın biraz eskidiğini fark ettik. Biraz da ihtiyaç diyebilirim. Biraz da keyfi diyebiliriz. Eğer tercihlerimize uyarsa fiyat uygunsa alışveriş yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

1

Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu: O, benim geleceğimi mahvetti

2

Kadıköy'de laf atma cinayeti; Milli Kick boksçuya müebbet hapis 

3

Kiracı olduğu fabrikayı tahliye ederken, binayı söküp götürdü

4

13 yaşındaki oğlu öldürülen anne: Bıçak görmeye dayanamıyorum

5

Merakından aldığı emniyet fotokapanı başına iş açtı

6

Utandıran görüntü için istenen ceza belli oldu

7

Yüzde 20'si Türkiye'de! 'Türkiye'nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılar'

8

Şişli'de avukatlık bürosunda feci dayak, 2 kişi hastanelik oldu

Bakan Albayrak: 'Kalkınma Fonu' girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın hizmetine sunuldu
Ablasını sokak ortasında öldürdü
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Artık müzakere masasında ezik, başı eğik olmak istemiyoruz
Azerbaycan ordusu, 400 Ermeni askerinin bulunduğu taburu yerle bir etti
Esenyurt'taki cinayet sanığı kadının ifadesi ortaya çıktı! 'Sağda solda ilişkimizi anlatıyormuş'
Değeri 10 milyon dolar... Ankara'da Adnan Oktar'a 'kaçak fosil' operasyonu
Çocuklarının gözü önünde... Aksaray'da dehşet!
İlk grip aşıları geldi! Yeni sistem nasıl işleyecek?
Trans birey Derya'ya verilen 18 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından fazla bulundu
Antalya'da sağanak ve rüzgar etkili oldu; ağaçlar devrildi, yollar göle döndü
Utandıran görüntü için istenen ceza belli oldu
Şişli'de avukatlık bürosunda feci dayak, 2 kişi hastanelik oldu
Karısını öldürüp otomobilde 2 saat gezdirmişti;  "İyi halden" indirime annenin isyanı
Saçı olmayanların ve dökülenlerin şifa aradığı mağara; Keloğlan
Dikkat! Uzmanlar uyarıyor; grip aşısı olduktan sonra...