Geri Dön
Kültür&Sanat‘Beyhan Eczacıbaşı İlk Gençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü’ne başvurular başlıyor

‘Beyhan Eczacıbaşı İlk Gençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü’ne başvurular başlıyor

Kadın yazarların ilk gençlik edebiyatı türündeki üretimlerini desteklemeyi ve edebiyatta fırsat eşitliğine katkıda bulunmayı hedefleyen ‘Beyhan Eczacıbaşı İlk Gençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü’ için başvuru süreci 1 Mart’ta başlıyor. Başvurular 16 Nisan’da sona erecek.

‘Beyhan Eczacıbaşı İlk Gençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü’ne başvurular başlıyor

İlk gençlik alanında eser üreten kadın yazarları desteklemek amacıyla Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Beyhan Eczacıbaşı İlk Gençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü’ için başvurular 1 Mart’ta başlıyor.

Daha çok kadın yazarın eser üretmesine imkân tanımayı ve ilk gençlik edebiyatı türünün bilinirliğinin artırılmasını amaçlayan ödül programı, yaş sınırı aranmaksızın tüm kadın yazarlara açık. İlk gençlik edebiyatı türünde roman, öykü ya da anlatı dallarındaki eserlerle yapılabilecek başvurular 16 Nisan’da sona eriyor.

 Seçici kurulunda Başkan Prof. Dr. Jale Parla’nın yanı sıra Prof. Dr. Nüket Esen, Prof. Dr. Sibel Irzık, Müge İplikçi ve Asuman Kafaoğlu-Büke’nin bulunduğu programda birinci seçilen yazar, 60 bin TL’lik para ödülünü kazanacak. Beyhan Eczacıbaşı İlk Gençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı ödül töreni ise Eylül ayında yapılacak.

Başvurusu yapılan eserin ilk baskısının 2023 yılı içinde gerçekleşmiş ve ISBN numarası alınmış bir yayın olması gerekiyor. Ödül başvurusu yazar ya da yazarın onayıyla yayınevi tarafından web sitesi üzerinden yapılabilecek.