Geri Dön
Kültür&Sanat Gagavuz Türklerine yönelik Türk tiyatro etkinlikleri başladı

Gagavuz Türklerine yönelik Türk tiyatro etkinlikleri başladı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Moldova'nın Gagavuz bölgesinde yaşayan Türk topluluğuna yönelik ‘Türk Dünyasının Kültürel Mirası Gagavuz Diyarı’ projesini ‘Dede Korkut’ ve ‘Bencilin Bahçesi’ oyunları ile hayata geçirdi.

Gagavuz Türklerine yönelik Türk tiyatro etkinlikleri başladı

Proje kapsamında, Gagavuz Türklerini, Türk dünyasının zengin kültürel mirasıyla daha yakından tanıştırma fırsatı sunuldu. Tiyatro Tempo ekibinin sahnelediği, Döngü (Dede) Korkut Efsanelerini temel alan dört yetişkin oyunu, Kşinev, Komrat, Çadır Lunga ve Vulkaneşt şehirlerinde sergilendi. Bu gösterimler, efsanelerin evrensel değerlerini ve insanlık hikâyelerini sahne sanatları aracılığıyla aktarması sağlandı. ‘Bencilin Bahçesi’ adlı çocuk oyunu ve atölye çalışması ise Türkçe eğitim veren 22 köy okulunda gerçekleşti. Çocuklar ve yetişkinler için düzenlenen bu etkinliklerde, Türk tiyatrosunun zenginliği ve çeşitliliği vurgulandı.

Yunus Emre Enstitüsü, Türk dilinin ve kültürünün dünya genelinde anlaşılması, takdir edilmesi ve bu alanda uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesini amaçlıyor. ‘Türk Dünyasının Kültürel Mirası Gagavuz Diyarı’ projesi ile enstitü, Gagavuz Türklerine yönelik olarak bu vizyon doğrultusunda önemli bir adım atmış olduğunu kaydetti. (DHA)