EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul'da kripto para madenciliği operasyonu

Fotoğraf çektirmek için girdiği tarihi topun içinde mahsur kaldı

Ehliyet sınavında maskesinde kamera, kulağında 'casus kulaklık' ile yakalandı

İzmir'de ev sahibinin 'evden çık' dediği kiracı, eşyaları sokağa fırlattı

İstanbul'da sürücülerin yeni kabusu: Çakarlı minibüsler

'Asırların hayali için geri sayım başladı diyebiliriz'

Kültür&Sanat

'Dokuma Atlası Sergisi' Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sergilenecek

ANKARA, (DHA) 19.06.2021 13:40
'Dokuma Atlası Sergisi' Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sergilenecek

Türkiye'nin ilk 'Dokuma Atlası Sergisi', Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda 22 Haziran’da açılacak. 3 ay boyunca haftanın 6 günü ziyaret edilebilecek sergi, Türkiye’nin geleneksel dokumalarına yeniden hayat verme ve onları uluslararası alanda tanıtma amacı taşıyor.

Anadolu’nun binlerce yıllık dokuma hafızasını günyüzüne çıkaran ve Türkiye’nin yöresel dokumalarını ilk kez bir araya getiren ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesi hayat buluyor. Proje kapsamında hazırlanan ‘Dokuma Atlası Sergisi’ Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda 22 Haziran’da açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Türkiye Dokuma Atlası Projesi, Türkiye’nin geleneksel dokumalarına yeniden hayat verme ve onları uluslararası alanda tanıtma amacını taşıyor.

151 ÇEŞİT DOKUMA TÜRÜ SERGİLENECEK

Olgunlaşma Enstitüleri’nin yenilenme çalışmalarının bir ürünü olarak hazırlanan ‘Türkiye Dokuma Atlası Projesi’, Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yürütülüyor. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)’in destekleri, Marmara Üniversitesi’nin katkılarıyla yürütülen projeye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ticaret Bakanlığı da katkı veriyor. Proje, asırlık dokumaları sandıklardan çıkarıp, tasarım dünyasına taşımayı ve ekonomik değere dönüştürmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında ayrıca geleneksel dokumaların aslına uygun üretilerek yerel kalkınmanın da desteklenmesi planlanıyor.

Projenin ilk etkinliği olarak gerçekleştirilen sergide bölgesel rotalar izlenerek, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bir araya getirilen 151 çeşit dokuma türü sergilenecek. Ayrıca koleksiyoner Yusuf İyilik koleksiyonundaki Osmanlı kumaşlarından parçalar yer alacak. Prof. Dr. Hülya Tezcan, Prof. Dr. Aydın Uğurlu ve Prof. Dr. Mehmet Akalın’ın danışmanlığı, Ayşe Dizman’ın koordinatörlüğü ve Güneş Güner’in küratörlüğü ile gerçekleştirilen sergide, genç tasarımcıların, geleneksel kumaşlardan ilhamla oluşturduğu tasarımlar zaman tünelinde gezilebilecek. Sergide dokuma sanatçıları Aydın Uğurlu’nun Doğa Üçlemesi, Elisabet Strub Madzar’ın Pâ ve Umay Ana isimli iki eseri, Servet Senem Uğurlu'nun Anadolu Tanrıçaları dokuma heykelleri olmak üzere dokuma sanatları da sergileniyor. 
Serginin zaman tüneli olarak isimlendirilen alanında, Mehmet Demir, Mert Çelebi, Senem Kula, ve Rümeysa Kış'ın geleneksel dokumaları geleceğe taşıyabilecek tasarımları yer alıyor. Sergi üç ay boyunca haftanın altı günü ziyaret edilebilecek. 

‘KÜLTÜR TURİZMİ CANLANDIRILACAK’

Proje kapsamında, akademik araştırmalar sonucunda ‘Osmanlı Saray Kumaşları’ ve ‘Anadolu Yöresel Kumaşları’ başlıklarında Türkiye’nin kumaş haritasını oluşturan 397 yöresel kumaş tespit edilerek özellikleri veri tabanına işlendi. Marmara Üniversitesi, yöresel dokumaların bilimsel yöntemlerle analiz ederek, doğal boya ile renklendirme çalışmalarının yanı sıra dokumaların iyileştirecek AR-GE faaliyetlerini yürütüyor. Bu kapsamda, Antep Kutnu, Ankara Sofu, Şal Şapik, Rize Bezi/Feretiko, Ehram, Beledi ve Denizli Buldan gibi dokumalar dünyaya tanıtılacak. Kutnu’nun renk ve deseni, Ankara Sofu’nun ipeksi yumuşaklığı, Üsküdar Çatması’nın desen ve renkleri,  Denizli Buldan Bezi’nin doğal boyalı dokumasının çağdaş tasarımlara dönüştürülmesi hedefleniyor. Ayrıca ‘Dokuma Kültürü Rotaları’ ve ‘Yaşayan Müzeler’ oluşturularak kültür turizminin de canlandırılmasına katkı sağlayacak.

DÜNYA TEKSTİL SEKTÖRÜNE ANADOLU DAMGASI

Türk dokumacılığının, bir zanaat olarak yaşatılmasını sağlamak yanında prestijli bir ticari faaliyete dönüşmesi amaçlanıyor. Proje ile Anadolu’nun geleneksel ve unutulan dokumaları, aslına uygun olarak yeniden üretilerek, modern tasarımlarla dünyaya tanıtılacak. Ayrıca projeyle sürdürülebilir ve doğa dostu tekstil ürünlerinin geliştirilmesi, kadın istihdamının artırılması, yerel üretimin desteklenmesi, akademik işbirlikleri ile dokumaların araştırılması, geliştirilmesi, bitkisel boyama, yerel dokuma faaliyetlerinin canlandırılması ve moda tasarımcılarının ve sektörün dikkatini çekmek de hedefleniyor.

DOKUMACILIK ALANINDA PANELLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Üç ay boyunca Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda açık olacak Türkiye Dokuma Atlası Sergisi kapsamında “Geleneksel ve Yöresel Dokumaların Farklı Açılardan Değerlendirilmesi”, “Bir Kültürü Yaşatmak; Dokuma Zanaatı ve Coğrafi İşaretler”, “Türk Dokumasında El Ele Vermek” ‘başlıklarında paneller düzenlenecek. Panellere, akademisyenler, yerel yönetim temsilcileri, tekstil sektörü temsilcileri, dokuma ustaları, moda ve tasarım dünyasından isimler katılacak.

1

İstanbul'da kripto para madenciliği operasyonu

2

Fotoğraf çektirmek için girdiği tarihi topun içinde mahsur kaldı

3

Ehliyet sınavında maskesinde kamera, kulağında 'casus kulaklık' ile yakalandı

4

İzmir'de ev sahibinin 'evden çık' dediği kiracı, eşyaları sokağa fırlattı

5

İstanbul'da sürücülerin yeni kabusu: Çakarlı minibüsler

6

'Asırların hayali için geri sayım başladı diyebiliriz'

7

TEKNOFEST kapılarını açtı

8

Beyoğlu'nda uyuşturucu operasyonu

TEKNOFEST açılış töreni gerçekleştirildi 
'Asırların hayali için geri sayım başladı diyebiliriz'
PKK 12 yakınını katletti, saldırının olduğu eve 34 yıldır Türk bayrağı asıyor
Polis memuru Nazım Tuncer'in şehit olduğu saldırının faili terörist yakalandı
Ehliyet sınavında maskesinde kamera, kulağında 'casus kulaklık' ile yakalandı
Türkiye ve Azerbaycan uçaklarından nefes kesen selamlama uçuşu
Polislere saldırıdan yargılanan Ceren'in katili: Cezamın kesilmesini istiyorum
Havai fişek fabrikasında depodaki patlama 13 bin 396 kilo TNT'ye eş değermiş
İstanbul'da sürücülerin yeni kabusu: Çakarlı minibüsler
Sel bölgesinde 90 bin tomruk toplandı
Belediyenin yol kenarına attığı köpekler araçların altında can verdi
Konut mağdurlarından suç duyurusu; 'Biz yandık, başkası yanmasın'
Milli atlet Şerife'nin hedefi kendi gibi sporcular yetiştirmek  
İstanbul'a 'mont', Karadeniz'e 'sel' uyarısı
Üsküdar'da marketlerde 'fahiş fiyat' denetimi