Geri Dön
Kurumsal Moda tasarımcısı Zeynep Ağırbaş, Antakyalı kadınlarla hazırladığı yeni koleksiyonu ‘Sev Kardeşim’i tanıttı

Moda tasarımcısı Zeynep Ağırbaş, Antakyalı kadınlarla hazırladığı yeni koleksiyonu ‘Sev Kardeşim’i tanıttı

Anadolu zanatkârlarından ilham alarak tasarladığı ‘rock star’ temalı kıyafetleri İstanbul, Londra, New York ve Pekin’de sergilenen Türk moda tasarımcısının yeni koleksiyonu ‘Sev Kardeşim’ 24-25 Mayıs’ta beğeniye sunulacak

Moda tasarımcısı Zeynep Ağırbaş, Antakyalı kadınlarla hazırladığı yeni koleksiyonu ‘Sev Kardeşim’i tanıttı

ZEY markasının Kurucusu ve Tasarımcısı Zeynep Ağırbaş’ın Yeşilçam filmlerinden ilham alarak hazırladığı ‘Sev Kardeşim’ isimli son koleksiyonu 24-25 Mayıs’ta Galata’daki Postane İstanbul’da sergilenmeye başlayacak. Hatay Deprem Dayanışması Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen Rimmen Kadın Kooperatifi’nden 40 kadının el emeğiyle üretilen koleksiyon, moda dünyasının toplumsal dayanışmadaki gücünü de vurguluyor.

“YEŞİLÇAM’IN İKONİK KARAKTERLERİNDEN İLHAM ALDIM”

Yeni koleksiyonu için Yeşilçam filmlerinden, Samandağ’ın güçlü kadınlarından ve el işi atölyelerinden ilham aldığını söyleyen Zeynep Ağırbaş, “Modanın, yaratıcılığın en büyük ifadesi ve küresel ölçekte etkisi olan devasa bir endüstri olduğunu düşünüyorum. Kendi yaratıcı sesimi, cesur ve asi bir karakterin hikayesini, Anadolu kadınından esinlenerek moda aracılığıyla yansıtıyor, kültürel mirasımızı sürdürülebilir kılıyorum. ‘Sev Kardeşim' adını verdiğim yeni koleksiyonumda da Yeşilçam sinemasının ikonik karakterlerinin ve Samandağ'daki kadınların güçlü duruşlarından ilham alarak kadın dayanışmasını ve el işçiliğini yansıtıyorum. Canlı renkler ve çiçekli motifleri birleştirerek 80’leri bir hayal dünyasına taşıyorum” dedi.

“ÜRÜNLERİM EĞLENMEYE HAZIR OLAN HERKESE UYGUN”

Son koleksiyonu için İstanbul-Antakya-Londra üçgeninde seyahatlerini sürdürürken üretim yapmaya devam ediyor. Ağırbaş, “Parçalarımı tasarlarken günlük hayatında bir rock yıldızı olmayı isteyenleri düşünüyorum. Biraz da kendimden yola çıkıyorum ve hayranlık beslediğim sanatçıları düşünerek tasarlıyorum. Giyimde cinsiyete çok inanmıyorum. Bu yüzden ürünlerim hem rahat hissettiriyor hem de eğlenmeye hazır olan herkese uygun” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜREL MİRASIMIZI BİR SONRAKİ NESİLE TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞIYORUM”

Koleksiyona yönelik amaçları ile ilgili Ağırbaş, “ZEY tasarımlarıyla sabah işe gidip akşamına da sahneye çıkan bir yıldız olabilirsiniz. Kıyafetler cinsiyetsiz ve rock star olmak isteyen herkese uygun. Ayrıca, tasarımlarımın üretiminde de farklı gruplara fırsat eşitliği sunarken, topluma değer katıyorum. Gelecek dönemde dileğim buradaki zanaatkarlarla haritalandırma yaparak onların işleriyle ilgili farkındalık yaratmak. Tasarımlarıma bu zanaatleri entegre edip çoğaltarak onlara istihdam sağlayabilmek. Kültürel mirasımızı bir sonraki nesile taşımak, her parçada bir zanaatkârın el emeğinin olması için çalışıyorum. Koleksiyonlarımın devamı ile birlikte bu zanaatlerin de moda endüstrisinde yer edinmesini sağlamayı amaçlıyorum” diye konuştu.

TASARIMLARI İSTANBUL, LONDRA, NEW YORK VE PEKİN’DE SERGİLENİYOR

Ürünlerini İstanbul, Londra, New York ve Pekin’deki farklı tasarım dükkanlarında sergileyen Zeynep Ağırbaş’ın ikinci koleksiyonu Londra Moda Haftası'nda sergilenirken, tasarladığı diğer parçalar ELLE UK ve Vogue UK gibi dergilerde yer aldı.