EN ÇOK OKUNANLAR

İşkenceci koca, Melek İpek'i aldattığı Melike'ye de hayatı zindan etmiş

Drift yaparken kaza yaptı, mahalleli saldırınca arkadaşı otomobili üzerlerine sürdü

Pendik'te yarışan iki sürücüden biri kaza yaptı, diğeri yoldakilerin üzerine aracını sürdü

Ankara'daki feci kazada 4 kişi hayatını kaybetmişti! Kahreden detaylar

Dr. Ahmet İnal: Favipiravir erken dönemde etkili

Samsun'da husumetli iki grup arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Politika

Bakanlıklarda devir teslim gerçekleşti

Pelin ÜZEK KILIÇ-Onur Can KANKAL/ANKARA,(DHA) 21.04.2021 18:10
Bakanlıklarda devir teslim gerçekleşti

Ticaret Bakanlığı görevine atanan Mehmet Muş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine atanan Derya Yanık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanan Vedat Bilgin, düzenlenen devir teslim töreninin ardından görevlerine başladı.

Meclis'teki yemin töreninin ardından Ticaret Bakanlığında devir teslim töreni düzenlendi. Bakanlık görevini Ruhsar Pekcan'dan devralan yeni Bakan Mehmet Muş, yaptığı konuşmada, Pekcan'ın bakanlıkta yaptığı önemli icraatları çok iyi bildiğini belirterek, bundan sonraki süreçte de kendisinin deneyimlerinden bilgi ve birikimlerinden istifade edeceklerini söyledi. Bakan Muş, "Esnafıyla, ihracatçısıyla, iş insanı ve emekçisiyle Türkiye'nin geleceğine yön verecek 2023 vizyonumuza katkı sunacak bir bakanlığa atanmış olmak benim için büyük bir gurur vesilesi olmuştur. Bu milletin bir evladı olarak ülkenin bakanlık mevkiine hizmet etmek benim için şereftir. Milletimizin bizlere yüklediği sorumluluğun bilinci içerisindeyiz. Bize düşen görev teslim aldığımız bu başarı çıtasını daha da yukarılara taşımaktır. Üreten, büyüyen istihdam yaratan, daha çok ihracat yapan Türkiye vizyonumuza katkı sunmaktır. Bunu hep birlikte başaracağız" dedi.

'BU BAKANLIK ESNAFIMIZIN, İHRACATÇIMIZIN BAKANLIĞIDIR'

Bakanlığın görev alanındaki konuları başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm sosyal paydaşlarla istişare süreçlerini işleterek yürüteceklerini söyleyen Bakan Muş, iş insanları ve esnafa şöyle seslendi:

"Bu bakanlık sizin bakanlığınızdır. Bu bakanlık esnafımızın, ihracatçımızın, iş insanımızın, girişimcimizin, dürüst tüccarımızın bakanlığıdır. Tıpkı görevi devraldığım bakanımızın bugüne kadar yaptığı gibi onların sorunları için bize gelmesini beklemeyeceğiz, biz onlara gideceğiz. Esnafımızın derdini onun yanına giderek, çayını içerek yerinde dinleyeceğiz. Bakanlığımızın görev alanına giren yetkiler çerçevesinde yatırım ortamının hem yerli hem de yabancı yatırımcılar açısından iyileştirilmesi için atılan adımları çoğaltacağız."

'İHRACATÇIMIZ ÇOK ÖNEMLİ'

Bakan Muş, kurallı serbest piyasa ekonomisi ve uluslararası ticaret ilkelerinden hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini vurgulayarak, "İhracatçımız bizim için çok önemli. Biz biliyoruz ki bir ülkenin ekonomik gücünün en temel göstergelerinden birisi ihracat kapasitesidir. İhracat dış ticaret açığımızı kapatması, ülkemize sermaye akışının sağlanması ve bütün sektörleri harekete geçirmesi açısından önemlidir. Ekonomik bağımsızlığımızın temeli de ihracat gücünden kaynaklanmaktadır. Küçük esnafimızı da asla unutmayacağız. Hedefimiz adil rekabet şartlarını sağlayarak küçük esnafimızı daha da büyütmek olacak" dedi.

Görevi devreden Pekcan ise görevde kaldığı 33 ay boyunca yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Pekcan, bunun bir bayrak yarışı olduğunu belirterek, görevi devralan Muş'un bayrağı çok daha iyi noktaya getireceğini söyledi.

BAKAN YANIK, GÖREVE BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine atanan Derya Yanık, düzenlenen devir- teslim töreninin ardından görevine başladı. 

Yeni kurulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na atanan Derya Yanık, Meclis'teki yemin töreninin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda devir teslim törenine katıldı. Görevini Zehra Zümrüt Selçuk'tan devralan Bakan Derya Yanık, yaptığı konuşmada, hiç durmadan çalışmaya devam edeceklerini belirterek, "Bu bakanlığın görülmeyen çok önemli çalışmaları var. Bu bizim medeniyet kültürümüzün bir sonucu. Biz, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' düşüncesiyle, insanın olmadığı, kişinin huzurlu olmadığı bir yerde toplumun ne müreffeh ve mutlu olabileceğini ne de devletin güçlü ve ayakta kalabileceğini düşünüyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da toplumun bütün katmanlarını, ihtiyaç sahibi olan her bir bireyin ihtiyacının giderilmesi, ona devletin koruma kalkanının kendisinin yanında ve arkasında olduğunun hissettirilmesi bu toplumun saygın, saygıya layık bir ferdi olduğunun her noktada hissettirilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'BU BAYRAĞI DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN KOŞTURACAĞIZ'

Zehra Zümrüt Selçuk'un çok zor zamanlarda çok güzel işler çıkarttığını ifade eden Bakan Yanık, "2 bakanlığı bir araya getirip tek bir çatı altında zor bir görevi çok layıkıyla yerine getirdiği için şahsına ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Şükürler olsun bakanlığımızın çalışmaları adeta bu etkilenmeyi neredeyse hissedilmeyecek ölçüde tuttu. AK Parti'de görevler gelir gider. Bir süre sonra başkaları gelecek. Hepimiz bu bayrak yarışını, aldığımız sorumluluğu önce milletimize verdiğimiz sözü sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın bize duyduğu güvenin yerine getirmek üzere taşıyoruz. Bu bayrağı bu bilinçle taşıyoruz. Biz bu bayrağı Sayın Bakanımızın bıraktığı yerden daha ileriye taşımak için koşturacağız. Hepimiz yine buradayız. Yine burada olmaya devam edeceğiz. Yeni dönemin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ben de şahsım bu görevi hakkıyla yerine getirebilmeyi Allah'tan temenni ediyorum. Hepinize karşı, milletimize karşı bir borcumuz var. Bu borcu ödemekten başka da seçeneğimiz yok" diye konuştu.

Zehra Zümrüt Selçuk ise bakanlık yaptığı süre zarfında çok çalıştıklarını ifade etti. Selçuk, konuşmasında şunları kaydetti:

"Görevi çok sevdiğim çok takdir ettiğim bir arkadaşıma vermenin huzuru içerisindeyim. Bakanlık görevini şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımıza bir kez daha aziz milletimizin huzurunda şükranlarımızı arz ediyorum. Böyle bir görev tabii çok şerefli ve onurlu bir görev. Öncelikle rabbime şükürler olsun diyorum. Şu ana kadar sosyal koruma kalkınma ile verdiğimiz desteklerde 60 milyar lirayı aşmış olduk. Ben bu anlamda bu sürede çok fedakarca, çok özverili çalışan bütün çalışma arkadaşlarımıza, bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Kuruluşlarımızı ayakta tutan onlar oldu. Bilhassa huzurevlerimizdeki, engelli merkezlerimizdeki uygulamalar sayesinde DSÖ tarafından rol model ülke olduk. Sayın bakanımızla güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü Türkiye anlayışındaki kapsamlı çalışmalar yürüttük. 452 yeni kadın kooperatifi kurulmasına ön ayak olduk. Bizim heyecan duyduğumuz bir çalışmada, bütün Türkiye'de her alanda öne çıkan kadınlarımızı beraber toplayabileceğimiz bir kadına değer platformu kurabilmekti. Bunun da alt yapısı hazırlandı. İnşallah sizlerin öncülüğünde lansmanı da yapılacaktır. 2019 senesinde mercan seferberliği başlatarak hem kadına yönelik şiddetle ilgili hem de kadınlarımızın başarılarıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal yardımlar da 70 milyar seviyesinde ulaşmış oldu. 'İnşallah bu seviyeyi daha da yukarıya çıkarmak istiyoruz' demiyorum, çünkü önemli olan sosyal yardımlar ile istihdam bağlantısını kurarak daha az seviyelere çıkarabilmek. Yardım ağımızı da genişletmeyi istiyoruz."

Konuşmaların ardından Bakan Yanık'a çiçek hediye eden Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlıktan ayrıldı. Bakan Yanık ise göreve başladı.  

Fatih POYRAZ/ANKARA, (DHA)

BAKAN BİLGİN, GÖREVE BAŞLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanan Vedat Bilgin, düzenlenen devir- teslim töreninin ardından görevine başladı.

Yeni kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanan Vedat Bilgin, Meclis'teki yemin töreninin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda devir- teslim törenine katıldı. Zehra Zümrüt Selçuk, görevi Vedat Bilgin'e devretti. Türkiye'nin sosyal devlet yapısına katkıları için Zehra Zümrüt Selçuk'a teşekkür eden Bakan Bilgin, "Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, tabii çok büyük bir yükün altında, iki bakanlığı da çok başarılı bir şekilde sürdürdü. Ben de daha önce başka kamu görevlerinde bulundum. Demiryolları Genel Müdürlüğü yaptım, Başbakanlık Başdanışmanlığı yaptım, Sosyal Politikalar Kurumu'nda çalıştım ama icracı olarak insanların bir karar alması ve o kararın gerçekleşmesi, takip etmesi, onu üretmesi, hizmete dönüştürmesi ve bu hizmetin çalışanlara, emeğe, yaşlılara, yoksullara, çocuklara, kimsesizlere ulaştırması çok büyük bir değerdir aynı zamanda. Bu değeri başarı ile ürettiği için, Türkiye'nin sosyal devlet oluşmasına ilave yaptığı, katkı yaptığı için sayın Bakanımızı tebrik ediyorum. Bu görevler gelip geçici görevlerdir. Bu görevlere gelirken insanlar elbette heyecanlıdır, yapmak istedikleri vardır. Ama giderken huzurlu gitmeleri, 'ben şunu gerçekleştirdim' demeleri önemlidir. İnşallah Allah bize onu nasip eder. Sayın Bakan gibi biz de alkışlar arasında gitmeyi ümit ederiz" ifadelerini kullandı.

Hem aile hem çalışma tarafında emaneti ehil ellere bırakmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Zehra Zümrüt Selçuk ise "Liyakatli ellere bırakıyorum, hoclarımıza bırakıyorum. Bizim için çok güzel ve mutluluk verici bir durum. En önemlisi, görev yaptığım süreçte saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın desteğini her zaman arkamda hissettim. Bu güven ile ülkemizin huzur ve refahı için görevimizi layıkıyla yapmaya çalıştık. Çalışmalarımızda vatandaşlarımızla paylaşmayı her zaman önemsedik. Bütün herkesten haklarını helal etmelerini diliyorum. Bu görevler birer bayrak yarışı. Biz aldığımız gibi teslim edeceğiz" dedi.

Burak TEKİN/ANKARA, (DHA)

1

İşkenceci koca, Melek İpek'i aldattığı Melike'ye de hayatı zindan etmiş

2

Drift yaparken kaza yaptı, mahalleli saldırınca arkadaşı otomobili üzerlerine sürdü

3

Pendik'te yarışan iki sürücüden biri kaza yaptı, diğeri yoldakilerin üzerine aracını sürdü

4

Ankara'daki feci kazada 4 kişi hayatını kaybetmişti! Kahreden detaylar

5

Dr. Ahmet İnal: Favipiravir erken dönemde etkili

6

Samsun'da husumetli iki grup arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

7

Anadolu'nun bozkırında kurduğu serada yılda 3 kez hasat yapıyor

8

Şarampole devrilen otomobilde sıkışan arkadaşını bırakıp, kaçtı

Ankara'daki feci kazada 4 kişi hayatını kaybetmişti! Kahreden detaylar
2 Filistinli çocuk İsrail zulmüne böyle meydan okudu! 'Onu biz kurtardık'
Bir anda sancıları tuttu, takside doğum yaptı
İşkenceci koca, Melek İpek'i aldattığı Melike'ye de hayatı zindan etmiş
Pendik'te yarışan iki sürücüden biri kaza yaptı, diğeri yoldakilerin üzerine aracını sürdü
Filistin halkının, bombalanan evlerinin enkazı üzerinde durduğu anlar görüntülere yansıdı
Şarampole devrilen otomobilde sıkışan arkadaşını bırakıp, kaçtı
Dr. Ahmet İnal: Favipiravir erken dönemde etkili
Göbeklitepe'deki dikilitaşın kopyası BM'de sergilenecek
Hepsinin yürek sızlatan bir hikayesi var
Maganda kurşunu camı kırıp gardıroba saplandı; aile korku yaşadı
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! Vaka sayısında düşüş sürüyor
İsrail savaş uçakları Filistin İçişleri Bakanlığı binasını vurdu
Samsun'da husumetli iki grup arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı
Türkiye ile Sırbistan arasında PCR testi zorunluluğu kaldırıldı