Geri Dön
Politika Suat Kılıç: Ömür boyu nafaka ödemek, adaletle izah edilemez

Suat Kılıç: Ömür boyu nafaka ödemek, adaletle izah edilemez

Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkan adayı Suat Kılıç, “Birkaç yıllık, kısa süren evlilikler sonrasında erkek tarafının, kadın tarafına ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalması, adaletle izah edilemez. Nafaka bakım giderlerinin karşılanması için bir gerekliliktir, kabul ediyoruz. Ama ömür boyu nafaka dediğimiz zaman erkek tarafın yeni bir hayat kurması imkansız hale geliyor” dedi.

Yeniden Refah Partisi’nin ABB adayı Suat Kılıç seçim çalışmaları kapsamında Ostim Organize Sanayi Bölgesi, 100. Yıl Bulvarı’nda esnaf ziyaretinde bulundu. Esnaf ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Kılıç, “Yeniden Refah Partimizin üye sayısı her gün yaklaşık 8-10 bin civarında artıyor. Deyim yerindeyse, üye yağmuruna maruz kalıyoruz. Biz de sahada hem esnafı ziyaret etmeye hem de üye kayıtlarına devam ediyoruz. Tabii bu sayı dün 510 binli rakamlardan, an itibariyle 522 bin 278’e yükseldi. Muhtemelen akşam itibariyle 525 bini geçmiş olacak. Yarından sonra 535 binleri konuşuyor olacağız. Parti rekordan rekora koşuyor. Muhtemelen seçimler bitene kadar 550 bini aşmış olacağız. Yıl bitmeden de Yeniden Refah Partisi 1 milyon üye hedefini yakalamış olacak. Üye üye, büyüye büyüye inşallah Türkiye'nin önünü açmaya devam edeceğiz. Üyelik kayıtlarını yaptıran, üyelik kaydından sonra sadakatle partisine sahip çıkan ve üye olduktan sonra da inşallah seçim günü sandığa, milletin emanetine, iradesine sahip çıkacak olan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘ALGI OPERASYONUNA DEVAM ETTİLER’

Yeniden Refah Partisi’nin Ankara il yönetiminin AK Parti'yi geçtiği, rozetlerinin dün takıldığı iddialarının manipülatif bir yorum, spekülatif bir haber olduğunu ifade eden Kılıç, “Ankara il başkanımız, il yönetimimiz, ilçe teşkilatlarımız ve yönetim kurullarımız görevinin başında olmasına rağmen bir kısım medyada bu algı operasyonu yapıldı. Yalanlamamıza rağmen de algı operasyonuna devam ettiler. İstifa edenler, geçmiş yıllarda Yeniden Refah Partisi'nde değişik kademelerde görev yapan ve birçoğu benim şahsen tanımadığım, hatırlamadığım arkadaşlardır. Yeniden Refah Partisi'nin bugünkü il başkanı ve yönetim kurulu istifa etmiş gibi bir haber yaptırdılar. Duyduğumuzda direkt yalan dediğimiz bir haber. Sorduğumuzda direkt yalan olduğunu öğrendiğimiz bir haber. Yalan haberde siyasi etik, siyasi ahlak olmaz. Bu haberi yapanları, yalanlarıyla baş başa bırakıyorum. Ne diyeyim? Gazeteci geçinen bazı arkadaşların da buna dört elle sarılmasının da anlayamıyorum. En azından Ankara İl Başkanımızı arayıp sorabilirler. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı adayı olarak bizi arayıp sorabilirler” dedi.

‘ÖMÜR BOYU NAFAKA ADALETLE İZAH EDİLEMEZ’

‘Ömür boyu nafaka mağdurları’yla ilgili konuyu da gündeme aldıklarını belirten Kılıç, “Bu sorun sokakta sürekli karşımıza çıkıyor. Birkaç yıllık, kısa süren evlilikler sonrasında erkek tarafının, kadın tarafına ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalması, adaletle izah edilemez. Nafaka bakım giderlerinin karşılanması için bir gerekliliktir, kabul ediyoruz. Ama ömür boyu nafaka dediğimiz zaman erkek tarafın yeni bir hayat kurması imkansız hale geliyor. İnsanlarımızın büyük çoğunluğu asgari ücret ya da bu çerçevede bir maaş alıyor. Asgari ücret düzeyinde maaş alan bir kişi bu rakamın üçte birini ayrıldığı eşine ömür boyu nafaka olarak ödemeye devam ettiği takdirde erkek tarafın yeni bir hayat kurma şansı ve ihtimali kalmıyor. Bu da daha kaotik durumları beraberinde getiriyor. Birlikte edinilmiş çocuklarla ilgili konu ayrı. Buna iştirak nafakası diyoruz. Birlikte edinilmiş çocukların tabii ki bakımını birlikte karşılamak zorundalar. Kadının geliri yoksa baba bu karşılamayı tek başına yapmak mecburiyetinde. Ama öte yandan şöyle bir uygulamayı da beraberinde getiriyoruz. ‘Erkek ömür boyu nafaka vermesin’ peki kadının çalışma kabiliyeti yoksa bakıma ihtiyacı varsa ne olacak? Bu durumda da diyoruz ki; ayrılan eşin, erkeğin nafaka zorunluluğu 5 yılla sınırlı olsun, beş yıldan sonrası için devlet, aile bakanlığı bünyesinde oluşturulacak bir fon üzerinden kadının bakımını fonlasın. Yani ömür boyu erkek değil, ömür boyu devlet devrede olsun. Bu çok daha adil, çok daha dengeli bir düzenleme olacaktır. Bugün sırf bu nafaka meselesi yüzünden yuva kuramayan, aile kuramayan, evini geçindiremeyen, kirasını ödeyemeyen yüz binlerin varlığıyla karşı karşıyayız. Kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdik. Tüm tekliflerimiz olduğu gibi kabul edilmesi, yasalaşması için hüsnü kabul görmesi için iktidar grubunun desteğine ihtiyacı var. Vatandaş kimi desteklerse desteklesin, yeter ki sorun çözülsün” şeklinde konuştu. (DHA)