Geri Dön
Politika TBMM Başkanı Kurtulmuş: Filistin Devleti mutlaka kurulacaktır

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Filistin Devleti mutlaka kurulacaktır

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail'in bütün hesaplarının boşa gittiğini belirterek, "Bu katliamları, bu zulümleri yapanlar artık dünyada kendilerine arka çıkacak hiçbir ülkeyi bulamayacaklardır. Yakın bir zamanda Filistin Devleti'nin kuruluşu gerçekleşecek. Artık hemen hemen herkes iki devletli çözümden başka bir yol olmadığını görmüştür. Filistin Devleti mutlaka kurulacaktır" dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Filistin Devleti mutlaka kurulacaktır

Türkiye'de misafir edilen Gazzeliler için TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde TBMM Şeref Holü'nde düzenlenen iftar programına İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da katıldı. TBMM Başkanı Kurtulmuş ve Bakan Yerlikaya, iftar programına katılan Filistinli çocuklarla fotoğraf çekilerek hediye dağıttı. Filistinlilerle birlikte iftarda bir arada olmanın esas amacının bir nebze de olsa Filistinlilerin acılarını hafifletmek olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Bu sofrada duamız, niyazımız odur ki inşallah bugün bizim soframızda misafir olduğunuz gibi bizler de en kısa zamanda inşallah önümüzdeki ramazanda özgür Filistin'in bayrağı altında Gazze'de sizlerin sofralarınıza misafir olacağız. Ve sizlerle birlikte iftarlarımızı açacağız. Bugün 181'inci gününü geride bıraktığımız İsrail'in insanlığın en ağır katliamlarından birini sürdürdüğü Gazze meselesi aslında bir taraftan büyük acıları ortaya koymakta büyük insanlık dramlarını ortaya koymakta ama aynı zamanda da hep beraber dünyada yeni gelişmelerin de kapısını aralamaktadır. Tarihin çok önemli dönemlerinden birisinden geçiyoruz. Eş zamanlı olarak üç önemli gelişmeyi Gazze üzerinden yaşıyoruz. Bunlardan birisi Gazze'de insanlık tarihinin hele hele modern zamanların gördüğü en büyük katliamlardan birisi, açık bir soykırım işlenmekte. Binlerce insanın şehit olduğu, binlerce ailenin hayattan koparıldığı, hepinizin bu acıları yaşadını, hepinizin akrabalarınızın şehit olduğunu biliyorum. İçinizden bazılarınızın yaralandığını ve güçlüklerle Türkiye'ye getirildiğinizi tedavi edilen kardeşlerimizi biliyorum. Büyük bir imkan, ağır bir sınav ve büyük bir insanlık suçuna tanıklık ediyoruz. Abartısız bir şekilde söylenebilir ki insanlık tarihinin gördüğü en vahşi katliamlardan biridir. Bu katliamlar artık dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından lanetleniyor. Ve İsrail'deki bu katliamların suçluları inşallah en yakın zamanda uluslararası mahkemelerin önüne çıkarılarak hesap verecekleri günü bekliyorlar. Öyle inanıyorum ki Netanyahu ve çetesi en kısa zamanda savaş suçları mahkemesinin önüne çıkarılacak ve yakın dönemde benzer faşist yöneticilerin aldığı gibi savaş suçları mahkemesinde yargılanarak hesap vereceklerdir. Yine eş zamanlı olarak bir tarafta ne kadar büyük bir katliam yaşanıyorsa öte tarafta da o kadar büyük bir direniş örneği ortaya konuluyor. İnsanlık tarihinin en önemli direniş destanlarından birisidir. Filistin davasının kahramanları sürekli çoğalarak yeni kahramanlar ortaya çıkarak Gazze'deki şehitlerin arasından yeni kahramanlar filizleniyor."

'GAZZE'DE YAŞANANLAR BÜTÜN İNSANLIK İÇİN ÖĞRETİCİ OLMUŞTUR'

İsrail'in hastaneleri bombalayarak yardım bekleyen insanların üstüne bombalar atarak Filistinlileri, Gazzelileri çaresizlikle ve korkuyla imtihan etmek istediğini vurgulayan Kurtulmuş, "Ancak direniş öyle bir ruhla insanlara cesaret verdi ki bugün Gazze'deki sıkışıp kalmış 1 milyon 250 bine yakın Gazzeli kardeşimiz dünyaya korkunun yanından geçmediklerini gösterdikleri gibi çaresizliği de hiç yansıtmadılar. Sadece tahammülü, sabrı ve mücadele gücünü yansıttılar. Yaşlıları, gençleri, çocukları hepsi büyük bir direniş destanını ortaya koydular. Çünkü bu direnişin arkasındaki ruhu ne siyonistlerin ne de materyalist dünyevi insanların anlaması mümkün değildir. Filistinli kardeşlerimiz her şehidin ardından zaferi kazanacakları anı muştuyla bekliyor ve bu yürekle, bu cesaretle mücadele ediyor. Bir diğer üçüncü eş zamanlı yaşadığımız gelişme ise artık dünyada Filistin davasına olan ilginin çok daha fazla artmakta olduğudur. Bu anlamda Filistin'de, Gazze'de yaşananlar bütün insanlık için öğretici olmuş, rehberlik yapmıştır. Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki dünyanın her yerinde hakkaniyetten yana olan, adaletten yana olan, insaftan ve vicdandan yana olan bir insanlık cephesi kurulmuştur. Bu insanlık cephesi yeni bir dünyanın kuruluşu için yeni arayışların en güzel habercilerinden birisidir. Böylece hem yeryüzünde ortak noktada buluşabilen çok geniş kitlelerin olduğu ortaya çıkmış, hem de dinleri bize benzemeyen, dilleri bize benzemeyen, kültürleri, medeniyetleri bizlere benzemeyen ama insanlık ortak paydasında buluştuğumuz milyonlarca insan, Müslüman dünyasının sessiz çoğunluğundan daha fazla Gazze'yi sahiplenen milyonları oluşturmuştur. İnşallah bu sabır, bu kahır, bu tahammül ve bu tevekkül sınavının sonunda büyük bir müjde vardır. Bunu bu ramazan gününde yüreğimdeki imanın tamamıyla düşünerek, tartarak söylüyorum. Başta siz Gazzeli kardeşlerimiz olmak üzere bütün Filistinlilere ve bütün Müslümanlara gelmekte olan müjde, inşallah bu insanlık cephesinin uyanmasıyla en kısa sürede başkenti Kudüs olan toprak bütünlüğü tamamıyla sağlanmış egemen hür bir Filistin devleti kurulacak ve bu Filistin Devleti en kısa süre içerisinde dünya milletleri tarafından tanınacaktır. Şunu açıklıkla söyleyebilirim, İsrail'in bütün hesapları boşa gitmiştir. Bu katliamları, bu zulümleri yapanlar artık dünyada kendilerine arka çıkacak hiçbir ülkeyi bulamayacaklardır. Yakın bir zamanda Filistin Devleti'nin kuruluşu gerçekleşecek. Artık hemen hemen herkes iki devletli çözümden başka bir yol olmadığını görmüştür. Filistin Devleti mutlaka kurulacaktır" ifadesini kullandı.

'GAZZELİ KARDEŞLERİMİZ İÇİN 900 MİLYON TL TOPLANDI'

İftar programında konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Gazze'de aylardır tüm dünyanın gözleri önünde bir soykırım yaşandığını belirterek, şöyle dedi:

"Gazze'den kulakları sağır eden bir ses yükseliyor. Bu ses mazlumların sesidir. Bu zulme tüm dünya kulaklarını tıkasa dahi: Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri gibi dünyanın 5'ten büyük olduğunu bilen aziz milletimiz her platformda haykırıyor; 'Gazze Yalnız Değildir.' Kudüs bizim ilk kıblemizdir. Mazlum Gazze ve Filistin halkı bizim kardeşlerimizdir. Devletimiz tüm kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, vicdan sahibi aziz milletimizle, Gazze'nin, sizlerin yaralarını bir nebze olsun sarabilmek için her an yanınızdayız, yanınızda olmaya da devam edeceğiz. Bu amaçla bin 348'i Gazze'den tahliye edilen, 879'u hastanelerde tedavi altına alınan hasta ve refakatçi olmak üzere toplam 2 bin 227 kardeşimizi İstanbul ve Ankara'ya getirttik. Bunların bin 871'ine de konaklama sağlıyoruz. Yine 'Filistin İnsani Yardım Bağış Kampanyası'nda Gazzeli kardeşlerimiz için bugüne kadar 900 milyon TL toplandı. 7 Ekim'den bugüne de, AFAD koordinasyonunda Gazze'ye 13 uçak ve 8 gemi ile gıda ve yardım malzemesi ulaştırıldı."