EN ÇOK OKUNANLAR

Çalınan bisikletiyle bir gün sonra evinin önünde gezen küçük kızı yakaladı

Televizyon ünitesinin altında kalan Muhammed hayatını kaybetti

Türbedeki videosuyla tepki topladı; yeni çekim için gittiği Midyat'ta gözaltına alındı

Esenler'de bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldü 

Çorap satan seyyar satıcının cipi olduğu ortaya çıktı

Misafirliğe gittiği evde husumetlisi tarafından tabancayla vuruldu

Sağlık-Yaşam

Bakan Koca, illerin haftalık vaka sayısı haritasını paylaştı

Şaduman UNUTMAZ/ ANKARA, (DHA) 06.03.2021 17:00
Bakan Koca, illerin haftalık vaka sayısı haritasını paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'kontrollü normalleşme' sürecinde illere göre haftalık koronavirüs vaka sayısı haritasını paylaştı. 100 bin nüfusta vaka sayısı en fazla olan ilk 5 il Samsun, Sinop, Giresun, Ordu, Trabzon, en düşük Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından il il 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı güncel haritayı paylaştı. Bakan Koca'nın, "Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli" mesajıyla paylaştığı haritada, 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasındaki veriler yer aldı.

Buna göre 100 bin nüfusta en yüksek vaka görülen ilk 5 il Samsun, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon oldu. En az vaka görülen iller sıralaması ile Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt olarak oluştu. Samsun'da, 100 bin nüfusta 348,36 vaka görülürken, Hakkari'de 100 bin nüfusta 5,35 vaka görüldü. İstanbul'da 100 bin nüfusta vaka sayısı 111,57, Ankara'da 54,83, İzmir'de 66,47 oldu.

Bakan Koca, bir diğer paylaşımında ise "Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz" ifadesini kullandı. 

ANKARA'DA ARTIŞ

Bakan Koca'nın paylaştığı il il 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı haritada birçok ilde olduğu gibi Başkent Ankara'da yaşanan artış da dikkat çekti. Ankara'da 20-26 Şubat tarihleri arasında 100 bin kişide vaka sayısı 39,84'ken, 27 Şubat-5 Mart tarihlerini kapsayan güncel haritada 54,83'e yükseldi. Ankara'nın çevresindeki illerin birçoğunda da benzer şekilde vaka sayıları arttı. Kayseri'de vaka sayısı 100 bin nüfusta 88,05'ten 97,72'ye, Kırşehir'de  21,89'dan 40,32'ye, Kastamonu'da 34,10'dan 65,63'e, Kırıkkale'de 51,43'ten 62,43'e yükseldi. Ankara'ya komşu Yozgat'ta vaka sayısı 42,75'ten 35,55'e, Nevşehir'de 48,51'den 35,41'e, Çankırı'da ise 28,12'den 22,87'ye geriledi. Ankara (DHA)

EGE'DE UŞAK DIŞINDA VAKA SAYISINDA ARTIŞ

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasındaki verilere göre, Ege Bölgesi'nde vaka sayıları artış gösterdi. İvmenin tersine döndüğü tek istisna il ise Uşak oldu.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasında ‘yüksek risk’ grubunda ‘turuncu’ renkte yer alan İzmir’de, 100 bin nüfusa karşılık gelen koronavirüs vaka sayısı 53,42’den 66.47’ye yükseldi. Ege Bölgesindeki diğer illerde de artış olduğu gözlendi. Manisa’da 39,64 olan vaka sayısı 50,81'e, Denizli'de 32,14 olan vaka sayısı ise 38,81'e çıktı. Muğla'da ise daha önce 57,38 olan vaka sayısı 65,75’e yükseldi.

UŞAK'IN BAŞARISI SÜRÜYOR

Türkiye'nin virüse karşı başarısıyla dikkat çeken kentlerinden olan Uşak'ta ise ivme olumlu yönde tersine döndü. Geçen hafta 18,40'lık vaka sayısı 10,83'e düştü. Kadir ÖZEN/İZMİR, (DHA)

ADANA, MERSİN, HATAY, OSMANİYE VE NİĞDE'DE VAKALAR ARTTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 Şubat- 5 Mart arasında illere göre 100 bin kişiye düşen Kovid- 19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Yapılan paylaşımda; Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Niğde’de vaka artışları göze çarptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 Şubat- 5 Mart haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen vaka sayılarının güncel haritasını paylaştı. Koca’nın paylaşımında Adana geçen haftaki tabloda 41,22’den 53,33’e, Mersin 91,57’den 100,82’ye, Osmaniye, 145,13’den 173,91’e, Hatay, 40,46’dan 61,95’e ve Niğde’de 58,59’dan 82,58’e çıktığı gözlendi. Ayrıca haritada Adana sarı renkten turuncu renge geçmiş oldu. ADANA, (DHA)

 

VAKA SAYISI ARTAN TOKAT'TA CADDE VE SOKAKLARDA YOĞUNLUK

Tokat’ta bugün açıklanan haftalık koronavirüs haritasında vaka artışının sürmesine rağmen cadde ve sokaklarla meydanlarda yoğunluk devam etti.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 27 Şubat- 5 Mart dönemini kapsayan haftalık koronavirüs haritasındaki verilere göre, vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5'te Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Tokat yer aldı. Tokat'ta, geçen hafta vaka sayısı 100 binde 166,50 olurken, bu hafta 228,82’ye yükseldi. Buna rağmen vatandaşlar park, meydan, cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturdu. Yoğunluğun kısıtlamanın esnetildiği hafta sonunda daha da arttığı görülürken, polis ekipleri ise yoğunluğun olduğu bölgelerde vatandaşları sosyal mesafe ve maske konusunda uyardı. 

'HALKIMIZIN DUYARLI OLMASI GEREKİYOR'

Vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini söyleyen Vedat Deli, "Halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Maske, mesafe ve hijyen konusuna dikkat etmeliyiz. Vatandaşlar işi olmadıkça çarşıya çıkmasın. Tedbirlerimiz yeterli ama biz halk olarak dikkat etmiyoruz. Ondan dolayı da vakalarımız yüksek seviyede seyrediyor" dedi.

'15 GÜN SÜRESİNCE KENDİMİZİ KARANTİNAYA ALMALIYIZ'

Üniversite öğrencisi Buket Kaya ise "Hafta sonu olduğu için her yer dolu, malum AVM'ler de dolu. Birçok vatandaş alışverişe gelmiş. Bence 15 gün süresince kendimizi karantinaya almalıyız" diye konuştu. 

Yener Polat ise "Tokat olarak tedbirleri elden bırakmış durumdayız. Böyle devam ederse birinciliğe yerleşmemiz söz konusu. Vatandaşlarımızın işi olsa da olmasa da dışarı çıkıyor. Hafta sonu cumartesi yasağının kalkmasıyla birlikte de caddeler yoğun oluyor" diye konuştu. Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)

 

BURSA VE YALOVA'DA VAKA SAYISI YÜKSELİŞE GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasındaki verilere göre, Bursa ve Yalova’daki vaka sayıları artış gösterdi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasında 'orta risk’ grubunda ‘sarı’ renkte yer alan Bursa ile 'yüksek riskli' iller arasında 'turuncu' renkle gösterilen Yalova’da vaka sayıları arttı. 100 bin nüfusa karşılık gelen koronavirüs vaka sayısında, 2 Mart’ta, 49,78 olan Bursa 58,55’e, 85,01 olan Yalova ise 134,76’ya yükseldi. BURSA (DHA)

HAFTALIK VAKA HARİTASI AÇIKLANDI; KONYA VE AKSARAY'DA ARTIŞ, KARAMAN'DA DÜŞÜŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'kontrollü normalleşme' sürecinde illere göre, haftalık koronavirüs vaka sayısı haritasını paylaştı. Geçen hafta 100 bin nüfusta vaka sayısı 119,28 olan Konya'da bu rakam, 6 Mart itibarıyla 150,98 olarak gerçekleşti. Aksaray'da rakam, 123,08’den 140,89’a yükselirken, Karaman'da ise 64,76’dan 55,31’e geriledi.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'daki hesabından il il 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı güncel haritayı paylaştı. Buna göre, geçen haftaya oranla Konya ve Aksaray’da vaka sayılarında artış olurken, Karaman’da ise düşüş gözlendi.

Son koronavirüs haritasına göre, geçen hafta 100 bin nüfusta vaka sayısı 119,28 olan Konya'da bu rakam, 6 Mart itibarıyla 150,98 olarak gerçekleşti. Aksaray'da rakam, 123,08’den 140,89’a yükselirken, Karaman'da ise 64,76’dan 55,31’e geriledi. KONYA, (DHA)

KOCAELİ'DE VAKA SAYILARINDA ENDİŞELENDİREN ARTIŞ

Kocaeli’de koronavirüs tedbirleri sürerken vaka sayılarındaki artış dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’nın bugün açıkladığı koronavirüs haritasında ilde 100 bin kişide 99,18 olan vaka sayısı 112,25’ye yükseldi. 

‘Yüksek risk’ grubundaki iller arasında yer alan Kocaeli’de, 100 bin kişide 99,18 olan vaka sayısı, Sağlık Bakanlığı’nın bugün açıkladığı koronavirüs haritasında 112,25’e yükseldi. Kontrollü normalleşme kapsamında kafe ve restoranlar açılırken, hafta sonu kısıtlamasının kalktığı ilk cumartesi gününde vatandaşlar, cadde ve sokaklara akın etti. Bazı vatandaşların sosyal mesafe ve maske kurallarına uymadıkları görüldü. 

‘BÖYLE GİDERSEK KURTULAMAYACAĞIZ’ 

Vaka sayılarında artış olduğunu söyleyen Olcay Onat, “Serbestleşeli bir hafta oldu, kafe ve restoranlarda insanlar iç içe dikkat edilmiyor. Böyle devam ederse kurtulamayacağız. Çok yüksek riskin bir altındayız. Durumumuz daha da kötüye gidiyor. Masalarda insanlar dip dibe oturuyor. Bu kadar mı özlediler birbirlerini telefon diye bir şey var. Böyle gidersek biz mahvolduk ve kurtulamayacağız. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

‘ENDİŞELİYİZ’

Halk olarak dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Onur Güven, “Artışla ilgili endişeliyiz. Halk olarak dikkat etmeliyiz. Ne yapıyorsak iki katı dikkat etmemiz lazım. Normalleşmeye başladık ama normalleşmeyi kötü tarafa çeviren bizim dikkatsizliğimiz. Bununla ilgili daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Kırmızıya doğru gidebiliriz. Çevre illerimizde de çok fazla kırmızı illerimiz bulunuyor. Bunlara dikkat etmezsek daha da kötü olacak. İnsanlar zaten bir yıldır evlerinde daha çok dikkat etmeliyiz” diye konuştu. Ergün AYAZ- Alişan KOYUNCU/ İZMİT (Kocaeli), (DHA)

 


 


 

 

 

 

 

 

1

Çalınan bisikletiyle bir gün sonra evinin önünde gezen küçük kızı yakaladı

2

Televizyon ünitesinin altında kalan Muhammed hayatını kaybetti

3

Türbedeki videosuyla tepki topladı; yeni çekim için gittiği Midyat'ta gözaltına alındı

4

Esenler'de bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldü 

5

Çorap satan seyyar satıcının cipi olduğu ortaya çıktı

6

Misafirliğe gittiği evde husumetlisi tarafından tabancayla vuruldu

7

Bakan Koca duyurdu, 55 yaş üzerindeki Ankaralılar aşı sırasına girdi

8

Karnındaki dev anevrizma, doktorlarını bile şoke etti... Literatüre girecek

Bahçeli: Aradığınız para devletin kasasında
Murat Nehri'ne düşen 6 yaşındaki İpek'in cansız bedenine ulaşıldı
Çorap satan seyyar satıcının cipi olduğu ortaya çıktı
Türkiye'nin bitki kütüphanesi... 37 bin bitki örneği var
İspanyol gazetesi Periodico'dan Türk SİHA'larına övgü: Dünyayı fethediyor
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yıllık yüzde 81 arttı
Zeynep Sare'nin yaşaması için örme bebekleri satıyorlar
Yerli aşıda Faz-2'nin ilk sonuçları: Klasik yan etkiler
Karnındaki dev anevrizma, doktorlarını bile şoke etti... Literatüre girecek
'Kedili kız', kedisini her yerde omzunda gezdiriyor
Alakır'da kamera krizi
Türbedeki videosuyla tepki topladı; yeni çekim için gittiği Midyat'ta gözaltına alındı
Boşanma aşamasındaki eşini öldürüp kaçtı; polisi görünce balkona çıkıp intihara kalkıştı
MİT ve emniyetten DEAŞ operasyonu
Hem çobanlık yapıyorlar hem ders çalışıyorlar