EN ÇOK OKUNANLAR

Yurt dışından getirilen telefonları 100 liraya kayıt ediyorlar! İşte o yöntem...

Bakanlıktan 4 yıl 9 ay hapse, 500 Euro teklifi

Paravan şirket kurup paraları aklamışlar! 'Bugs Bunny' operasyonunda çok sayıda tutuklama

Denizli'de akılalmaz olay! Beline yapışan mıknatısla ortaya çıktı

Yaşlı adamın feci ölümü! Yardım çığlıkları gözyaşlarına boğdu...

Bakan Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Sağlık-Yaşam

Eksi 40 derecede dondurularak tedavi edilecek

İlknur SARGUT-Hüseyin ÇAKMAK/İSTANBUL, (DHA)- 21.06.2019 12:17

Amerika Birleşik Devletleri Cornell Üniversitesi'nden Dr. Rache M. Simmons, meme kanserlerinin dondurularak tedavi edilebileceğini söyledi. Tedaviye yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyen Simmons, "Tümörler eksi 40 derecenin altındaki değerlerde dondurarak yok edilebiliyor ve tedavi şu anda küçük tümörlerde kullanılıyor" dedi.

Memorial Bahçelievler Hastanesi, 'Meme Cerrahisinde Yeni Yaklaşımlar Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı. Meme Sağlığı Merkezi’nden Prof. Dr. Fatih Aydoğan başkanlığında gerçekleştirilen sempozyumun onur konuğu, ABD’nin en prestijli sağlık merkezlerinden biri olan Weill Cornell Medicine’da görev yapan ve meme cerrahisinde uluslararası üne sahip Dr. Rache M. Simmons oldu. Meme kanseri tedavisinde cerrahiyi en aza indirmeyi hedeflediklerini anlatan Dr. Rache M. Simmons, yeni geliştirilen 'dondurarak tedavi' yöntemi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

DONDURARAK YOK ETME CERRAHİNİN YERİNİ ALABİLİR

'Dondurarak tedavi' yönteminin boyutu küçük olan tümörlerde etkili olduğunu belirten Dr. Rache M. Simmons, ileride umut vadedecek ve önümüzdeki dönemde kullanılacak olan bu yöntem hakkında şu bilgileri verdi:

"Bazı küçük tümörlerde, 'dondurarak yok etme' olarak adlandırılan bir tedavi bulunuyor. Bu yöntem hakkında bazı araştırmalar yapıldı ve sonuçları yayımlandı. Yeni bir çalışma daha yürütülüyor ve bunun sonucunda da daha fazla kullanılması öngörülüyor. Daha önceleri başka tümörler için kullanılan dondurarak yok etme yöntemi bu kez meme kanserlerine uyarlandı. İşlem için bir iğne kullanılıyor, 20 dakika sürede tümör eksi 40 derecenin altındaki değerlerde dondurarak, etrafında buz topu oluşturuluyor. Buz topu erirken tümör hücrelerini yok ediyor. Şu anda devam eden çok sayıda çalışma sonucuna göre şimdilik bu yöntemi seçili hastalarda kullanıyoruz. Daha fazla kullanım alanları için araştırmalar devam ediyor. Çalışma sonuçları oldukça umut vaat ediyor. Dondurarak yok etme yöntemi cerrahinin yerini alabilir."

İLAÇLA TEDAVİ ÖN PLANA ÇIKACAK

Son zamanlarda ilaç tedavilerine yanıt veren tümör oranlarının arttığını anlatan Prof. Dr. Fatih Aydoğan, "Tedavide kullanılan yeni ilaçlar var. Ameliyat öncesi kemoterapi yapabiliyoruz ve bunun yanı sıra akıllı ilaçlar kullanıyoruz. Bu ilaçların kullanımıyla bazı tümörler ameliyat öncesinde tamamen kaybolabiliyor. Ameliyat öncesi ilaç tedavisi ile tümörleri tamamen kaybolan hastaların çoğunu ameliyat ediyoruz ama güncel araştırmalar ‘hangi hastaları sadece ilaçla tedavi edelim’ üzerinde devam ediyor. Konu hakkındaki bazı araştırmaların ön sonuçları da yayımlandı. Bu çalışma sonuçlarına göre seçili bazı hastalarda belli bir süre sonra sadece ilaç tedavisi düşünülecek. Bunun yanı sıra uygun hastalarda tümörleri dondurarak tedavi etme yöntemi de kullanılıyor" ifadelerini kullandı. 

TANI ALAN 5 KADINDAN BİRİ 40 YAŞ ALTINDA

Meme kanserinin kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Prof. Dr. Aydoğan, Türkiye'de özellikle genç yaşta meme kanserinin sıkça görüldüğünün altını çizdi. Meme kanseri tanısı konulan her 5 kadından bir tanesi 40 yaşın altında olduğunu belirten Aydoğan şöyle devam etti:

"Bunun en önemli nedeni ülke nüfusumuzun batıya göre biraz daha genç olmasıdır. Bir diğer neden ise taramaların sık yapılmamasıdır. Sağlık Bakanlığı her ne kadar son zamanlarda taramayı arttırsa da batıda daha fazla tarama yapılıyor. Tarama yaptığımızda daha fazla tümöre rastlıyoruz. Eğer 50 yaş sonrası taramaya başlıyorsak o yaşta tümör bulunma oranı artıyor. Dolayısıyla göreceli olarak da oran yüksek olabiliyor. Bunun yanı sıra genetik nedenler de olabilir. Kadınlar bir kitle gördüklerinde korkuyor ve hekime başvurmuyor. Yeni gelişen bir kitle varsa bunu hemen değerlendirmek gerekiyor. Kadınlar mamografiden radyasyon ve ağrı nedeniyle çekinebiliyor. Dijital mamografide radyasyon dozunun yüzde 20-25 daha az olduğunu söyleyebilirim. Yılda bir kez çekilen mamografideki radyasyon dozu çevreden aldığımız 3 aylık radyasyon dozuna eşit olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca yeni teknolojilerde mamografinin daha az ağrılı bir işlem olduğunu bilmelerini isterim."

1

Yurt dışından getirilen telefonları 100 liraya kayıt ediyorlar! İşte o yöntem...

2

Bakanlıktan 4 yıl 9 ay hapse, 500 Euro teklifi

3

Paravan şirket kurup paraları aklamışlar! 'Bugs Bunny' operasyonunda çok sayıda tutuklama

4

Denizli'de akılalmaz olay! Beline yapışan mıknatısla ortaya çıktı

5

Yaşlı adamın feci ölümü! Yardım çığlıkları gözyaşlarına boğdu...

6

Bakan Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

7

Meteoroloji Genel Müdürdüğü'nde panik anları! 13 kişi hastaneye kaldırıldı

8

Eşini öldüren kocanın yalanını 'otobüs kartı' ortaya çıkardı

EN YENİLER

Bir zamanlar milli kahramandı, seçimlerde 8 oy aldı
İki süpermarket zinciri birleşiyor mu?
Yeşilköy'de denize girdikten sonra kaybolan gencin cesedi bulundu (Geniş haber)
Kasa hırsızları vatandaşları döner bıçağıyla kovaladı
Uludağ, ay tutkunlarının buluşma noktası oldu
İdlib kırsalına 400 çadırlık yeni kamp 
Bursa'da 249 hacı adayı kutsal topraklara uğurlandı
Motosikletli polis timi göreve başladı
İstanbul'da büyük operasyon! 271 milyon 150 bin sahte Amerikan Doları ele geçirildi