Geri Dön
Spor Dünya atletizmi, Antalya'da yürüyecek!

Dünya atletizmi, Antalya'da yürüyecek!

Antalya'da 21 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan 2024 Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası öncesinde hazırlıklar, büyük bir titizlikle devam ediyor.

Dünya atletizmi, Antalya'da yürüyecek!

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, 52 ülkeden 450'den fazla sporcunun katılacağı organizasyonun kusursuz şekilde gerçekleşmesi için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.

Olimpiyat Oyunları düzeyinde ilk defa 2024 Paris Yaz Olimpiyat Oyunları'nda düzenlenecek olan Maraton Yürüyüş Mix Bayrak yarışmalarındaki 25 kotanın 22'sinin, Antalya'da düzenlenecek olan 2024 Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası'nda verileceğine dikkat çeken Başkan Çintimar, "Dünyanın gözü, hem bireysel, hem de takım kategorisinde olimpiyat kotalarının dağıtılacağı bu şampiyonada olacak.

22 kota Antalya'da sahibini bulurken kalan 3 kota için Mayıs ayı sonuna kadar yapılacak yarışma sonuçlarına göre Olimpiyat Oyunları'na katılım hakkı için ülkeler mücadelelerini sürdürecekler. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Antalya Valiliği, Belediyeler, federasyonumuz ve gönüllülerimizle dev bir ordu halinde her anlamı ile büyük bir organizasyon olan 2024 Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası öncesinde en ince detayı değerlendirerek hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" dedi.

DÜNYACA ÜNLÜ ATLETLER KATILACAK

"Dünya sporunun en önemli organizasyonlarından olan 2024 Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası'na Antalya'mızda, Türkiye'mizde ev sahipliği yapacak olmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz" diyen Başkan Fatih Çintimar, şunları söyledi:

"Türkiye, bugüne kadar düzenlediği uluslararası organizasyonlarla her zaman büyük başarılar göstermiştir. Aynı başarıyı bu önemli şampiyonada da en güzel şekliyle göstereceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları sürecinde dünyaca ünlü atletlerin kıyasa mücadele vereceği bu büyük yarışma gününde bütün sporseverlerin gözü Antalya'da olacak.

Tecrübesi ve birikimiyle uluslararası spor organizasyonlarının dünyadaki merkezi konumunda olan Türkiye olarak heyecanla yarışmaların yapılacağı anı bekliyoruz. Gerek tarihi, gerekse doğal güzellikleriyle Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından olan Antalya'dan adım adım zafere gidecek olan hikayelere yakından tanıklık edeceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak çocuklarımıza ve gençlerimize bırakacağımız spor kültürünün en önemli ayaklarından biri olan atletizm branşının ülkemizdeki gelişimine büyük önem veriyoruz. Bu organizasyonun Türk sporunda, atletizm branşının daha da yaygınlaşması ve tanınmasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. EXPO 2016 alanındaki büyük organizasyonda World Athletics ekibini ve 52 ülkeden organizasyona katılım sağlayan takımların değerli sporcularını ve diğer paydaşlarımızı ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağımızı belirtiyor, şampiyonada mücadele edecek bütün sporcu kardeşlerime şimdiden başarılar diliyorum."