Geri Dön
Adana Adana'da karnaval havasının artması için ev ve iş yerlerini süsleme çağrısı

Adana'da karnaval havasının artması için ev ve iş yerlerini süsleme çağrısı

Adana'da karnaval havasının artması için ev ve iş yerlerini süsleme çağrısı

Adana'da karnaval havasının artması için ev ve iş yerlerini süsleme çağrısı

Nuri PİR-Yaşar SERİNTÜRK/ADANA,(DHA)- ADANA’da bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir öncüsü Ali Haydar Bozkurt, karnaval sürecinde ev ve iş yerlerinin süslenmesi için herkese çağrıda bulunarak, "Karnaval havası görüntüsünü daha da artırmayı istiyoruz” dedi.

Portakal çiçeği kokusunun insanlar üzerinde yarattığı mutluluk, heyecan, sevgi ve aşk duygusunu tüm Türkiye’nin yaşaması fikriyle ortaya çıkan 12'nci Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı organizasyonunun ayrıntılarıyla ilgili Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kültür Yolu Festivalleri Genel Müdürü Selim Terzi, Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, karnavalın fikir önderi Ali Haydar Bozkurt ve karnaval direktörü İlhami Günsel katıldı.

Toplantıda konuşan Ali Haydar Bozkurt, bu yıl ilk kez iş birliği yapılan Kültür Yolu Festivali ile birlikte karnaval programının çok zenginleştiğini söyledi. Bozkurt, “Karnavalımız 13 Nisan’da başladı ve ilgi çok büyük. Her yıl hedeflerimizi ve karnavalımızı büyüterek devam ediyoruz. Bundan sonraki hedefler olarak bu karnavalı dünyanın her yerinden gelen çocuklarla kutlayacağımız daha büyük bir şenliğe dönüştürmek istiyoruz. Dünyanın bütün şehirlerinden çocuklar buraya gelsin istiyoruz. Yurt dışı tanıtımlara ağırlık verecek bir sürece girdik. Adana’ya daha çok yabancı turist gelsin istiyoruz” dedi.

'BÖLGEMİZİ DE TANITMAYA BAŞLADIK'

Sadece Adana’yı değil, bölgeyi de tanıttıklarını kaydeden Bozkurt, “Adana'yı tanıtırken artık bölgemizi tanıtmaya başladık. Tarsus'u Kapadokya'yı, Nemrut'u, Gaziantep'i anlatıyoruz. Buna biraz daha fazla odaklanacağız. Ayrıca taleplerimiz de var. Karnaval döneminde evlerimizi ve iş yerlerimizi daha çok süslemeyi ve karnaval havası görüntüsünü daha da artırmayı istiyoruz. Adana sokaklarına daha fazla turunç ağacı dikilmesi lazım. Bunları da adım adım, kentin tüm ilgili kurumlarıyla hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu sene karnavalımız 5 milyar liranın üzerinde bir ekonomik değere ulaşacak bu sene karnavalımız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise “Keşke dünyaya bu kokuyu dijital olarak yayabileceğimiz bir şansımız olsa. İnanın bütün dünya sadece o olağanüstü huzur vereceği kokuyu teneffüs etmek için dünya buraya gelir. Ben portakal çiçeği kadar olağanüstü güzel kokan ve insanı rahatlatan bir koku görmedim” ifadelerini kullandı.

Vali Yavuz Selim Köşger de “Ülkemizin turizminin gelişmesi ve turizmin 12 aya yayılması noktasında yapılacak etkinlikler çerçevesinde çok isabetli bir adım. Türkiye’nin, Adana’nın, Akdeniz’in en güzel mevsiminde böyle bir etkinliğin yapılmış olması çok güzel. Bunun devamını sağlamamız lazım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından el ele fotoğraf veren protokol, vatandaşları 20 Nisan’da gerçekleştirilecek kostümlü kortej yürüyüşüne ve diğer etkinliklere davet etti. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber