Geri Dön
AnkaraEPİAŞ ile Çinli enerji firması arasında iş birliği

EPİAŞ ile Çinli enerji firması arasında iş birliği

EPİAŞ ile Çinli enerji firması arasında iş birliği

EPİAŞ ile Çinli enerji firması arasında iş birliği

ANKARA, (DHA)- ENERJİ Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ), Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) ile mutabakat belgesi imzaladı. EPİAŞ Genel Müdürü Taha Meli Arvas, bu iş birliğinin enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını söyledi.

EPİAŞ Genel Müdürü Arvas, Çin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol Girişimi Kapsamında Emtia Ticaret Piyasaları Arasında Bağlantı ve İş Birliği Tesisine İlişkin Diyalog' toplantısına katıldı. Moderatörlüğünü SHPGX Genel Müdürü Shaohua Fu'nun, açılışını da SHPGX Başkanı Xu Guo'nun yaptığı toplantının ardından EPİAŞ ile SHPGX arasında mutabakat belgesi imzalandı. EPİAŞ Genel Müdürü Arvas, "İmzalanan mutabakat belgesi ile iki enerji borsası arasındaki iş birliğini artırmayı ve Çin ile Türkiye arasındaki enerji ticaretini geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

EPİAŞ ve SHPGX arasındaki iş birliğinin, enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını vurgulayan Arvas, "Nihai hedefimiz, EPİAŞ piyasa katılımcılarının SHPGX'te, SHPGX piyasa katılımcılarının da EPİAŞ'ta işlem yapabilmesi" diye konuştu.

Petrol ve doğal gaz ticareti alanında faaliyet gösteren Çinli Enerji Borsası SHPGX’in, yıllık 200 milyar dolarlık cirosu bulunuyor. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber