Geri Dön
Edirne Edirne Valisi Sezer: Afet gönüllülerinin sayısı 1,5 milyonu buldu

Edirne Valisi Sezer: Afet gönüllülerinin sayısı 1,5 milyonu buldu

Edirne Valisi Sezer: Afet gönüllülerinin sayısı 1,5 milyonu buldu

Edirne Valisi Sezer: Afet gönüllülerinin sayısı 1,5 milyonu buldu

Olgay GÜLER/EDİRNE, (DHA)- EDİRNE'de İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından eğitimleri tamamlanan destek gönüllülerine sertifikaları verildi. Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye'de afet gönüllerinin sayısının 1,5 milyonu bulduğunu söyledi.

Edirne'de AFAD tarafından eğitimlerini tamamlayan 44 Destek AFAD gönüllüsüne düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Vali Yardımcısı Ali Uysal, AFAD İl Müdürü Elvan Kaya ve eğitimini tamamlayan gönüllülerin katıldığı törende konuşan Vali Yunus Sezer, Türkiye'nin afet riski fazla olan bir ülke olduğunu belirterek, "Ülkenin neredeyse her noktasında afetler yaşanabilir. Bunlar sel, deprem, yangın, heyelan şu anda bile biliyorsunuz Tokat Sulusaray merkezli yine orada Yozgat'ı, çevre illeri etkileyen bir deprem yaşandı ve onların artçıları da hala devam ediyor. Afetlerle mücadele etmenin temel şartı ise riski azaltmak" dedi.

Türkiye'nin kriz yönetimi kapasitesinin dünyada ilk sıralarda yer aldığını anlatan Sezer, "Hem Türk Kızılay gönüllülerimiz hem de AFAD gönüllü sisteminin 4 yıllık bir geçmişi var. 6 Şubat depreminden önce 500, 600 bin civarında gönüllümüz vardı şu anda afet gönüllülerimiz yaklaşık 1,5 milyonu buldu. Her tür afette gönüllüler en ön saflarda koştular. Kurumların akredite olması için çalışmalar yapıyoruz. Yıl sonuna kadar 2 bin kişinin arama kurtarmada görev almasını hedefliyoruz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber