Geri Dön
Keşan Keşan Kent Müzesi’ne ‘Müzeler Haftası’nda öğrencilerden yoğun ilgi

Keşan Kent Müzesi’ne ‘Müzeler Haftası’nda öğrencilerden yoğun ilgi

Keşan Kent Müzesi’ne ‘Müzeler Haftası’nda öğrencilerden yoğun ilgi

Keşan Kent Müzesi’ne ‘Müzeler Haftası’nda öğrencilerden yoğun ilgi

Ünsal YÜCEL/KEŞAN (Edirne), (DHA)- EDİRNE'nin Keşan ilçesinde, Çanakkale Savaşı yıllarında 'Cephe Gerisi Hastanesi' olarak kullanılan ve restorasyon çalışmalarının ardından müze haline getirilen Keşan Kent Müzesi, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle özellikle öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Keşan ilçesi Yukarı Zaferiye Mahallesi Necati İşcan Caddesi'nde 1914 yılında inşa edilen, Çanakkale Savaşı'nda 'Cephe Gerisi Hastanesi' olarak yaralı askerlerin tedavi edildiği, daha sonraki yıllarda da Kızılay ve Memleket Hastanesi olarak hizmet veren ve Keşan Belediyesi tarafından restore edilerek müze haline getirilen Keşan Kent Müzesi, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası kapsamında ziyaretçilerini ağırlıyor. Vatandaşların yanı sıra gün içinde çeşitli okullarda eğitim gören öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde müzeye gelerek, sergilenen eserleri yakından görme ve bilgi sahibi olma imkanı buluyor. Ziyaretlerde öğrencilere eğlendirici etkinlikler ve yarışmalar da düzenleniyor.

‘OLDUKÇA YOĞUN BİR İLGİ YAŞIYORUZ’

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı, Uluslararası Müzeler Konseyi’nin müzelerin toplumdaki önemini vurgulamak ve müzelere toplumun dikkatini çekmek için her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasını Müzeler Haftası ilan etmesiyle 2011 yılından itibaren Türkiye’nin de 18-24 Mayıs’ı ‘Müzeler Haftası’ olarak kutlamaya başladığını belirterek, “Bizde Keşan Kent Müzesi olarak Müzeler Haftası’nı dolu dolu yaşamaya devam ediyoruz. Kent içindeki okullarımız, öğrencilerimiz ziyaretleriyle bizleri çok mutlu ediyorlar. Oldukça yoğun bir ilgi yaşıyoruz. Bununla beraber bir takım etkinliklere de ev sahipliği yapıyoruz. Öğrencilerimizle müzede ‘ara bul’ etkinlikleriyle onların biraz daha dikkatli gezmesini, müzede daha çok zaman geçirmesini, bizlerle iletişime geçmesini sağlıyoruz. Hem onlar hem de biz çok eğleniyoruz” dedi.

‘KEŞAN KENT MÜZESİ BİR KÖPRÜ GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİŞ OLUYOR’

Müzeyi ziyaret eden öğrencilerin hem eğlendiğini hem de geçmişle bugünü birleştirdiklerini ifade eden Avcı, “Bugünden de geleceği tasarlıyorlar. Özellikle müzede ‘ara bul’ etkinliğinde müze içerisinde seçtiğimiz envanteri bulup bunun ne olduğunu soruyoruz onlara. Ne amaçla kullanıldığını soruyoruz. Bugün günümüzde bunun bir muadili olup-olmadığını soruyoruz. Günümüzde bunun yerine ne kullanılıyor diye soruyoruz. En son sorduğumuzda da amacımız aslında geçmişle geleceği buluşturmak. Diyoruz ki, bu malzeme gelecekte nasıl olur? Ne şekilde olur? Bunu bize çizer misiniz? Ya da bize bunu anlatır mısınız? Böylece Keşan Kent Müzesi bir köprü görevini yerine getirmiş oluyor” diye konuştu.

‘BÖLGESEL BİR ÖZELLİĞİMİZ DE OLUŞTU’

Müzeler Haftası’nda şehir dışından da ziyaretçilerin müzeye ilgi gösterdiğini dile getiren Avcı, “Müzeler Haftası’nda ziyaretçilerimizin ilgisi yoğun. Hem müzeler haftamızı kutlamak için hem de müzeyi ziyaret etmek için insanlar gelmeye devam ediyorlar. Keşan dışından gelen misafirlerimiz de var. Biz Keşan’ın müzesiyiz ama sadece Keşan’a hitap etmiyoruz. Bölgesel bir özelliğimizde oluştu. Çevre il ve ilçelerden de ziyaretçilerimiz oldukça fazla. Özellikle Müzeler Haftası’nda önümüzdeki hafta yine şehir dışından hem öğrencilerimizi hem de vatandaşlarımızı ağırlayacağız” ifadelerini kullandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber