Geri Dön
Beykoz İstanbul - Bakan Göktaş: Ev hanımı veya 'iş hayatındaki öteki kadınlar' diye bir ayrım olmadı, olmayacak

İstanbul - Bakan Göktaş: Ev hanımı veya 'iş hayatındaki öteki kadınlar' diye bir ayrım olmadı, olmayacak

İstanbul - Bakan Göktaş: Ev hanımı veya 'iş hayatındaki öteki kadınlar' diye bir ayrım olmadı, olmayacak

İstanbul - Bakan Göktaş: Ev hanımı veya 'iş hayatındaki öteki kadınlar' diye bir ayrım olmadı, olmayacak

Altan ÇİMEN - Özkan ÖZGER / İSTANBUL - (DHA) BEYKOZ'da gerçekleşen kadın buluşmasında konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Bizler için kadın, kadındır. Ev hanımı veya 'iş hayatındaki öteki kadınlar' diye bir ayrım asla olmadı, asla olmayacak. Bizim için bütün kadınlar kıymetlidir. Şimdi yeni bir hikaye yazma zamanı, yeni bir zafere imza atma zamanı. İnşallah el ele vererek 31 Martta yeniden İstanbul diyeceğiz" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Kadın Kolları'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Beykoz Sosyal Yaşam Merkezi’nde düzenlediği kadın buluşmasına katıldı. Buluşmaya Göktaş’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Tuğba Işık Ercan, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile AK Parti ve MHP Kadın Kolları üyeleri katıldı. Buluşmada konuşan Bakan Göktaş, "Bizler bugün Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarken 8 Mart’ın Gazze’den Ukrayna’ya, Somali’den Arakan’a dünyanın dört bir yanında hayata tutunmaya çalışan kadınların sesi ve sözü olmasını diliyorum" dedi. Konuşmaların ardından beyaz eşya ve Umre ziyareti çekilişi yapıldı. Umre çekilişini Bakan Göktaş gerçekleştirdi.

"KADIN MİLLETVEKİLİ ORANI 2002'DE YÜZDE 4 İKEN, 2023'TE YAKLAŞIK YÜZDE 20’YE YÜKSELDİ"

Sayın Cumhurbaşkanımızın da sık sık vurguladığı gibi ‘Kadınlar bizim hareketimizin özellikle en önemli köşe taşlarından biridir’ diyerek sözlerine başlayan Mahinur Özdemir Göktaş, "Türkiye’de kadınların hak ve özgürlüklerinin genişletildiği, çalışma hayatında daha etkin yer alabildikleri dönem AK Parti dönemidir. Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi ile kadınların ekonomik ve sosyal hayata daha etkin katılımlarını teşvik ediyoruz. Bu kapsamda bin 12 yeni kadın kooperatifi kurulmasına destek olduk. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi ile ülkemizde ne eğitimde ne istihdamda yer alan 18-29 yaş arasındaki genç kadınların iş, staj ve eğitime ulaşmalarına destek oluyoruz. Mühendis kız öğrencileri desteklemek ve mesleğin önde gelen isimleri haline gelmelerini sağlamak amacıyla Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesini yürütüyoruz. Yürütülen çalışmaları kadınların geleceği için asla yeterli görmüyoruz. Bu anlamda kadın istihdamının artırılması ve kadın girişimciliğinin desteklenmesi önceliklerimiz arasındadır. 2002 yılında yaklaşık yüzde 28 olan kadınların iş gücüne katılım oranı 2023 yılında yüzde 36’ya ulaştı. Meclisteki kadın milletvekili oranı 2002'de yüzde 4 iken, 2023'te yaklaşık yüzde 20’ye yükseldi. En çok kadın milletvekili Ak Parti grubumuzdadır" ifadelerini kullandı.

"SIFIR TOLERANS İLKEMİZDEN TAVİZ VERMEDEN MÜCADELE POLİTİKALARIMIZI UYGULUYORUZ"

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için yapılan çalışmalardan bahseden Göktaş, "Kadınları, ekonomik alanda güçlendirirken, bugün küresel bir sorun haline gelen şiddete karşı da mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. ‘Sıfır tolerans’ ilkemizden hiçbir taviz vermeden mücadele politikalarımızı uygulamaya devam ediyoruz. Bu konuda dünyada eşi benzeri az bulunan hukuki düzenlemeye sahibiz. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4’üncü Ulusal Eylem Planı, kararlı mücadelemizde bizler için önemli bir yol haritasıdır. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerimizle 81 ilde kadına yönelik şiddetle mücadelede bilgilendirici faaliyetler ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Açacağımız yeni merkezlerle hizmetlerimizi daha da yaygınlaştıracağız" dedi.

"İSTANBUL’U KIYMETLİ KADINLARIN DURUŞU, AZMİ VE KARARLILIĞIYLA KAZANDIK"

Seçim çalışmalarında kadınları rolünün çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Göktaş, "İşte biz, kadınları hayatın her alanında güçlü kılacak tüm bu çalışmaları yaparken hamdolsun kadınlar da her zaman AK Parti’nin yanında oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne aday olduğu zaman yürüttüğü seçim çalışmalarında en büyük destekçileri kadınlardı. İstanbul’u sizin gibi kıymetli kadınların duruşu, azmi ve kararlılığıyla kazandık. O yıllardan devraldığımız bayrağı şimdi hep birlikte taşıyoruz. Bu davayı yürüten sizlersiniz. Sizler Sayın Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşısınız. Sizlerin desteğiyle Türkiye Yüzyılı’nı hep birlikte inşa edeceğiz. Bizler için kadın, kadındır. Ev hanımı veya iş hayatında ki öteki kadınlar diye bir ayrım asla olmadı, asla olmayacak. Bizim için bütün kadınlar kıymetlidir. Şimdi yeni bir hikaye yazma zamanı, yeni bir zafere imza atma zamanı. İnşallah el ele vererek 31 Martta yeniden İstanbul diyeceğiz. Sadece İstanbul diyeceğiz ve bu şehri yeniden gerçek belediyeciliğe kavuşturacağız" diyerek sözlerini sonlandırdı.

"HEPİMİZİN YÜREĞİ FİLİSTİNLİ KADINLARLA BİRLİKTE ÇARPIYOR"

Kadınlar Buluşmasında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ise, "Bugün Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir aradayız. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak için bir aradayız aslında ama bu sene açıkçası Filistin'de kadınlar katledilirken insanlık bir soykırıma maruz bırakılırken, kadınlarla birlikte bir anne için evlatlarının gözleri önünde parçalanması, katledilmesi maalesef dünyanın gözü önünde gerçekleştirilirken kadınlar günü kutlaması yapmaktan söz etmek hiç mümkün değil. Biliyorum ki hepimizin yüreği Filistinli kadınlarla birlikte çarpıyor. Filistinli onurlu kadınlarla birlikte Türkiye'nin tüm kadınlarının yüreği çarpıyor. Buna yürekten inanıyorum" diye konuştu. (DHA)

(FOTOĞRAF)

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Kadın Buluşmasından genel ve detay görüntüler

-Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın konuşması

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan’ın konuşması

-Beyaz eşya ve Umre çekilişinden detaylar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber