Geri Dön
İzmirLösemili çocukların flaması Azerbaycan'ın en yüksek zirvesinde

Lösemili çocukların flaması Azerbaycan'ın en yüksek zirvesinde

Lösemili çocukların flaması Azerbaycan'ın en yüksek zirvesinde

Lösemili çocukların flaması Azerbaycan'ın en yüksek zirvesinde

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA) - İZMİR'de yaşayan ve hobi amaçlı dağcılık sporu ile ilgilenen, Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) gönüllüsü İbrahim Gürlekçi (33), Azerbaycan'ın en yüksek dağı 4 bin 466 metre yükseklikteki Bazardüzü Dağı'na tırmanarak LÖSEV flaması açtı. Lösemiyi yenmiş gençler ile bir gün dağa tırmanmayı çok istediğini belirten Gürlekçi, "'Zirveden lösemili gençlere seslenip, yılmak yok mücadeleye devam' dedim. Bir LÖSEV gönüllüsü olarak güçlü, azimli, yükselen hedefleri olan idealist gençlere Bazardüzü zirvesini armağan etmek istedim. Ardından Türk bayrağını zirvede dalgalandırdık" dedi.

İzmir'de yaklaşık 7 yıldır alpinizm ve ekspedisyon dağcılık sporu ile uğraşan İbrahim Gürlekçi, Kurban Bayramı'nın birinci gününde Azerbaycan'ın en yüksek dağı Bazardüzü Dağı'na tırmandı. İzmir'de özel bir şirkette mekanik tasarım uzmanı olarak çalışan Gürlekçi, dağcılık sporunu hobi amaçlı yaptığını belirtip, "İlk olarak Lösemili Çocuklar Vakfı'nı temsilen 30 Ağustos 2020 yılında Türkiye'nin zirvesi Ağrı Dağı'na çıktım. Gönüllülük hareketi sonrası ulusal ve uluslararası birçok dağın zirvesine tırmandım. Azerbaycan'da bulunan ve faaliyetine katıldığım Bazardüzü Dağı 4 bin 466 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Türkiye'den 1, Azerbaycan'dan 5 olmak üzere toplam 6 kişi bu faaliyeti gerçekleştirdik" dedi.

'YILMAK YOK MÜCADELEYE DEVAM'

Dağcılık kariyerinde yeni bir dağ ile tanışıp zirveyi kazandığı için duygusal anlar yaşadığını ifade eden Gürlekçi, lösemiyi yenmiş gençler ile bir gün dağa tırmanmayı çok istediğini belirterek, "Azerbaycan'ın en yüksek dağı olan Bazardüzü Dağı tırmanışına, bir pazar günü saat 04.00'de yaklaşık 3 bin 200 metre irtifada başladık. Hava koşullarının uygun olmasıyla saat 10.00'da zirvede olmayı sağladık. Zirvede ekip üyeleri olarak birbirimize sarılarak zirve tırmanışı kutladık. Bir LÖSEV gönüllüsü olarak güçlü, azimli, yükselen hedefleri olan idealist gençlere Bazardüzü zirvesini armağan etmek istedim. 'Lösemili çocuklar için, yılmak yok mücadeleye devam' dedim. Ardından Türk bayrağını zirvede dalgalandırdık" diye konuştu.

Önümüzdeki aylarda bu defa 7'ncisi olacak Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'na tırmanış planladığını belirten Gürlekçi, "2025 yılında ise Japonya'da bulunan 3 bin 766 metre yüksekliğindeki Fuji Dağı tırmanışına katılacağım" dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber