Geri Dön
Merkez 'Mobil Göç Noktası Aracı' hizmete girdi

'Mobil Göç Noktası Aracı' hizmete girdi

'Mobil Göç Noktası Aracı' hizmete girdi

'Mobil Göç Noktası Aracı' hizmete girdi

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE'de düzensiz göçmenlerin tespitinin yapılacağı 'Mobil Göç Noktası Aracı' hizmet vermeye başladı.

Niğde Valisi Cahit Çelik, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı Albay Gürol Okyar ile Şehit Ömer Halisdemir Meydanı'na konuşlandırılan aracı inceledi, İl Göç İdaresi Müdürü Güven Aydın'dan bilgi aldı. Aracın Niğde'ye hayırlı olmasını dileyen Valisi Çelik, 2023'te kentte toplam 360 düzensiz göçmenin yakalandığını, diğer illerden getirilen düzensiz göçmenlerle beraber Niğde'den bin 169 göçmenin sınır dışı edildiğini kaydetti. 2024 yılı içerisinde Çelik, şunları kaydetti: "Diğer illerden ilimizdeki geri gönderme merkezine gönderilen düzensiz göçmenlerle beraber 396 düzensiz göçmen yurt dışına gönderildi. Bu mobil göç aracı, düzensiz göçmenlerle mücadele konusunda çok işimizi kolaylaştıracak. Güvenlik birimleri kimliğinden şüphelendikleri veya kimliğini, pasaportunu ibraz edemeyen göçmenleri hemen mobil aracımıza davet edecekler. Orada biyometrik veriyle parmak izine bakıp durumunu kontrol edecek. Eğer Türkiye'de yasal kalış izni yoksa geri gönderme merkezine gönderip sonra da deport işlemi yapılacak. Bundan sonraki süreçte düzensiz göçmenlerle mücadelede çok daha etkin ve verimli bir şekilde çalışacağız" dedi.

Vali Çelik, bugün itibarıyla 5 bin 557'si geçici, 2 bin 342'si uluslararası koruma ve 770'i de yasal ikamet izni olmak üzere toplamda 8 bin 669 yabancı uyruklu vatandaşın yaşadığını sözlerine ekledi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber