Geri Dön
Sivas SİVAS Sivas Uluslararası Film Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor

SİVAS Sivas Uluslararası Film Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor

SİVAS Sivas Uluslararası Film Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor

SİVAS Sivas Uluslararası Film Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor

SİVAS'ta Valilik, Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen Sivas Uluslararası Film Festivali, 27 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. Festival boyunca ise dünyanın farklı ülkelerinden gelen yönetmen ve yapımcı sinemaseverler ile buluşacak.

Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi iş birliği ile bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan festival kapsamında kısa film ve belgesel filmlere ilgi duyan herkesin katılabileceği, filmlerini seyircilerle buluşturabileceği ulusal ve uluslararası alanda katılıma açık bir sinema platformu oluşturulacak. 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak festivale yurt içi ve yurt dışından birçok yapımcı, yönetmen ve oyuncu katılacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen toplam 2 bin 328 filmden kurmaca ve belgesel kategorileri için ön jürilerin belirlediği 10 belgesel ve 10 kurmaca film finale kaldı. Bu filmlerin yönetmenleri veya temsilcileri Sivas'a gelerek sinemaseverler ile buluşacak. Filmlerin ödülleri ise kapanış programında sahiplerini bulacak.

YÖNETMEN VE OYUNCULAR SİNEMASEVERLERLE BULUŞACAK

Festival jürileri kurmaca kategorisi için Kazak yönetmen Adilkhan Yerzhanov, Azeri yönetmen Ilgar Najaf, yönetmen Mustafa Kara, oyuncu Selen Uçer, senarist Akın Aksu, belgesel kategorisi için yönetmen Emre Karapınar, yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, yönetmen Kerime Senyücel, yönetmen Kurtuluş Özgen ve Roman yönetmen Marian Tutui’den oluşuyor. Festival boyunca düzenlenecek söyleşilerde ise oyuncu Toprak Sağlam, oyuncu Burç Kümbetlioğlu oyuncu Mert Turak, yapımcı Hande Ertaş, yönetmen Nazif Tunç, senarist Şule Köklü, senarist Burak Kum, yapımcı Mehmet Bahadır Er, yapımcı Aydın Sarman, akademisyen Mehmet Ali Sevimli, yönetmen Hasan Özgen, akademisyen Prof. Dr. Enderhan Karakoç, akademisyen Prof. Dr. Serdar Öztürk, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, sanat yönetmeni Osman Çankırılı, Türksoy temsilcisi Kemal Göz, yazar Burçak Evren, yazar Mustafa Aburşu, akademisyen ve yönetmen Turgay Kural sinemaseverlerle bir araya gelecek. Festivalin son günü ise Filistinli yönetmen Nawraz Abu Salah'ın Büyük Gelen Palto isimli filmi gösterilecek, kendisiyle hem filmi hem de Filistin üzerine söyleşi yapılacak.

'BUNUN HEYECANINI HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ'

Festivalin bilgilendirme toplantısı Valilik Ek Bina Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıya Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ve festival düzenleme kurulu katıldı. Vali Şimşek, "7 bin yıllık tarihi geçmişiyle bi çok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra eşsiz doğası, geleneksel el sanatları, yöresel mutfağı ile ön plana çıkan bir şehrimizdir. Şehrimiz bu zenginlikleriyle çoğu zaman filmlere, belgesellere ve dizilere de konu olmaktadır. Şüphesiz Sivas'ın bu eşsiz zenginliklerini tanıtmak için sanatsal etkinliklerde oldukça önemlidir. Şehrimiz sinema alanında ilk kez bir film festivaline ev sahipliği yapıyor. Bunun heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Festival Düzenleme Kurulu üyeleri, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Onur Taydaş, Doç. Dr. Zekiye Tamer Gencer, Doç. Dr. Ozan Özpay, Dr. Bilal Sert, Dr. Muhammed Safa Karataş, Öğretim Görevlisi Turgay Kural festival takvimi hakkında sunum yaptı. (DHA)

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI-Alperen YILDIZ/SİVAS, (DHA)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber