EN ÇOK OKUNANLAR

Diyanet İşleri Başkanlığı'na Ali Erbaş yeniden atandı

Ankara'da köyde çıkan yangında 8 ev kül oldu

Pereira: Deplasmanda alınan 1 puan 1 puandır

İstanbul'da aranan şahıslara operasyon

Otomobilin çarptığı 9 yaşındaki Sıraç, yaşamını yitirdi

Demir-çelik fabrikasında patlama: 5 yaralı

Yurt

Artvin'de sel seferberliği

Muhammet KAÇAR- Arzu ERBAŞ- Emirhan PEHLİVAN/ARHAVİ (Artvin), (DHA) 24.07.2021 12:18

Artvin'de önceki gün, saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından meydana gelen, 1 kişinin kaybolduğu, alt ve üst yapıda ağır hasarların oluştuğu sel ve heyelan afetinin izleri silinmeye çalışılıyor. Selin çekildiği Arhavi'de balçığa gömülen ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları ile cadde ve sokaklarda komandolar ve gönüllülerin de katıldığı temizlik çalışması sürüyor. Dere yataklarında taşkın koruma çalışması ile su ve elektrik nakil hatlarının onarıldığı kentte hasar tespiti de devam ediyor. Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin'in Arhavi ilçesinde selden etkilenen Cumhuriyet ve Boğaziçi mahallelerinde incelemelerde bulundu, vatandaşlar ve esnafla görüştü. Ayrıca Arhavi'deki eski ve yeni köprülerin taşkın sınavı kameralara yansıdı.

Doğu Karadeniz, 8 gün aranın ardından yeniden sel ve heyelanlara teslim oldu. Artvin'de önceki gün saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana geldi. Murgul ilçesinde sele kapılan 1 kişi kaybolurken, Arhavi ilçesinde kaya tahkimatının yıkılması sonucu Kapisre deresi ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü. Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu, araçlar sürüklendi. İlçede alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü.

SEL SEFERBERLİĞİ

Sel afetinin vurduğu Arhavi'de balçığa gömülü ev ve iş yerleri ile cadde ve sokaklarda temizlik çalışmaları sürüyor. 500 jandarma komando ve 118 AFAD gönüllüsü ile çevre il ve ilçelerden gelen belediye görevlilerinin de katıldığı ekipler, caddeleri çamur ve balçıktan arındırıyor. İş makineleri ile enkaz ve molozun kaldırıldığı cadde ve sokaklar su tankerleri vasıtasıyla yıkanıyor. Su verilemeyen ilçeye tankerlerle içme suyu taşınıyor, Kızılay ekipleri de hazır su dağıtıyor. Askerler su bidonlarını taşıyamayacak kişilerin yardımına koşuyor, bina katlarına içme suyu çıkarıyor. Sel temizlik seferberliğinin sürdüğü ilçede hasar tespit çalışmaları da devam ediyor.

RİZE'DE 2, ARTVİN'DE 1 KİŞİ ARANIYOR

Artvin'in Murgul ilçesinde sele kapılarak kaybolan Serdar Yiğit ile Rize'nin Güneysu ilçesinde sele kapılan Hasan Arıcı ve Muradiye Beldesi'nde çöken evin enkazı altında kalarak kaybolan Batuhan Delihasan ise dere yatağında aranıyor. Aramalara, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri katılıyor.

BAKAN SOYLU, SEL BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin'in Arhavi ilçesinde selden etkilenen Cumhuriyet ve Boğaziçi mahallelerinde incelemelerde bulundu, vatandaşlar ve esnafla görüştü. Bakan Soylu, pazartesi gününe kadar ilçe merkezinden çamur ve balçığın kaldırılacağını, hayatın normale döndürülmesi için adımların atılacağını belirterek yaraların en kısa sürede sarılacağını söyledi. Vatandaşlara 'geçmiş olsun' dileklerini ileten Bakan Soylu, ekiplerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Soylu, araçlarının selde hasar gördüğünü ve memleketlerine dönmek için uçak bileti bulamadıklarını anlatan bir aileye de yardımcı oldu.

ARHAVİ'DE ESKİ VE YENİ KÖPRÜLERİN TAŞKIN SINAVI KAMERADA

Doğu Karadeniz'de, Rize ve Artvin'de bir hafta arayla yaşanan sel ve heyelanlarda evler, yollar, köprüler çöktü, alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu. Bölgede yaşanan taşkınlarda hasar almayan tek yapılar ise asırlık kemer köprüler oldu. Artvin'in Arhavi ilçesinde birbirini tamamlayan ve tam daire olma özelliği taşıyan 1850 yılında inşa edilen tarihi Çifte Köprüler, derenin taşmasına rağmen hasar almadı, bitişiğindeki yeni yapılan beton araç köprüsü ise sürüklenen ağaçların altındaki akarı tıkaması sonucu taşkına yol açtı. Köprülerin taşkında verdiği sınav cep telefonu kameralarına yansıdı. Kamilet Vadisi'nden akan derenin üzerine kesme taş kullanılarak yapılan uzunlukları 35,5 metre, genişlikleri ise 2,8 metre olan Çifte Köprüler, yöredeki taş işçiliğinin önemli örneklerinden sayılıyor.

'SEL KÖPRÜNÜN ÜZERİNDEN AŞTI'

Köprüde taşkına tanık olan Cüneyt Aydın, “Dere bir anda yükseldi. Dere kendi yatağından ayrılıp taşları da alıp geldi. Bizim işletmemizin de koruma duvarlarını alıyor, işletmenin içini de tahrip edip gidiyor. Yeni yapılan köprünün de üzerinden geçti. Köprünün üzeri ağaç, taş doluydu. Çok büyük bir facia atlattık" dedi.

Emriye Kılıç da, “Dere çok şiddetli geldi. Biz iki derenin arasındaydık. Çok büyük korku yaşadık. Sel köprünün üzerinden aşıp, geçti. Taş, odun her şeyi köprünün üzerine yığdı" diye konuştu.

Sezai Aras ise, "Burada önceden de insanlar aynı felaketlerle karşılaşmışlar ki bombeli köprü yapmışlar. Yaşanan felaketi gördük, çok korkunçtu. Eski köprülerin sağlam kalıp yeni köprülerin zarar görmesine şaşırdık” ifadelerini kullandı. 

'BİR ŞEYİMİZ KALMADI'

Artvin'in Arhavi ilçesinde Kapisre deresinin taşması sonucu evleri su altında kalan Meydan ailesi büyük korku yaşadı. Evlerini balçıktan temizlemeye çalışan Züleyha Meydan, “Hiçbir şeyimiz kalmadı, elimizde çamurla kala kaldık. Evimiz giriş kattaydı bütün eşyalarımız sular altında kaldı, hepsini atıyoruz" dedi.

Aynur Öztabak ise, “Balkondaydım, suyun geldiğini gördüm yukarıya kaçtım, yapacak hiçbir şey yoktu. Üst kata çıkmamızla su evi doldurdu. Bugün oğlumun nişanı vardı böylece kala kaldık. Çocuklarımı kurtardım ben ona şükrediyorum" diye konuştu.

GELECEK AY DÜĞÜNÜ VARDI

Bu arada, Artvin'in Murgul ilçesinde sele kapılarak kaybolan Serdar Yiğit'i (44) arama çalışmaları sürüyor. Özel bir şirkette şoför olan ve 3 Aralık 2020'de, Ayşe Yıldırım ile nişanlanan Yiğit'in önümüzdeki ay düğün yapmayı planladıkları öğrenildi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU, BÖLGEDE

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Artvin'in Arhavi ilçesinde selden etkilenen alanlarda incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, kapalı karayollarında sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Murgul'a geçen Bakan Karaismailoğlu, selde kaybolan Serdar Yiğit'i arama çalışmalarını takip etti.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU, SELE KAPILAN YİĞİT'İN AİLESİYLE GÖRÜŞTÜ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Artvin'in Murgul ilçesinde selde kaybolan Serdar Yiğit'in arama- kurtarma ekiplerince yürütülen çalışmalarını yerinde inceleyerek, ailesi ve yakınları ile görüştü. Meydana gelen sel felaketinin ardından yürütülen programlı çalışmalar sayesinde bölgede yaraların hızlı bir şekilde sarıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Arhavi'de, sel felaketinde etkilenen bölgede ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Oluşan hasarları kısa zamanda ortadan kaldırarak, Artvinli vatandaşlarımıza emniyetli ve konforlu ulaşım hizmetini yeniden sunacağız. El birliğiyle çalışıyor, bölgeyi hızlıca yeni çehresine kavuşturacak adımları atıyoruz" diye konuştu.

Arzu ERBAŞ-Emirhan PEHLİVAN-Zeynep Irmak ÖCAL/ARTVİN, (DHA) 

1

Diyanet İşleri Başkanlığı'na Ali Erbaş yeniden atandı

2

Ankara'da köyde çıkan yangında 8 ev kül oldu

3

Pereira: Deplasmanda alınan 1 puan 1 puandır

4

İstanbul'da aranan şahıslara operasyon

5

Otomobilin çarptığı 9 yaşındaki Sıraç, yaşamını yitirdi

6

Demir-çelik fabrikasında patlama: 5 yaralı

7

Selden etkilenenlerin elektrik faturaları ertelendi

8

Mutfakta hırsızlık şüphelisi ile karşılaşan kadın dövülüp, bıçaklandı

Çayönü Höyüğü'nde 5 bin yıllık sandık mezar bulundu
DHA'dan büyük yangının fotoğraf sergisi
Ankara'da köyde çıkan yangında 8 ev kül oldu
1999'da Almanya'da kayboldu, 2017'de kemikleri bulundu... Sır perdesi aralandı
Galatasaray Avrupa Ligi'ne galibiyetle başladı
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! 28 bin 118 yeni vaka, 262 can kaybı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: En kısa sürede enflasyonu kontrol altına alacağız
Fenerbahçe Almanya'da galibiyeti kaçırdı
Selçuk Bayraktar'dan 'Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda takımlara ziyaret
Konya'da yaylada dev yarıklar oluştu 
Koçköprü Baraj Gölü'ndeki balık ölümlerinin nedeni belli oldu
Rus Natalli'ye ülkesinde yurt dışı çıkış yasağı geldi; çocuklar babayla Türkiye'de kaldı
Troya Hazineleri, Hisarlık Tepe'nin 3 bin kuruşa kamulaştırılmasıyla kurtulmuş
75 haneli mahallede koronavirüse yakalanan olmadı
Bakırköy'de ara sokakta ters dönmüş otomobil görenler gözlerine inanamadı