EN ÇOK OKUNANLAR

Polislere ateş açıldı: 1 polis şehit, 1 polis yaralı

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem! O anlar kamerada

Yaralı ceylanı veterinere götürmek için alıp, 'telef oldu' diyen 2 kişiye 24 bin lira ceza

Aracından kağıda emdirilmiş 1,8 milyon TL değerinde uyuşturucu çıktı

İngiltere'de yaşayan annenin 7 yaşındaki kızını alma mücadelesi

DHA muhabirine çirkin saldırı: Kısıtlamayı ihlal eden boksör, gazetecinin burnunu kırdı

Yurt

'Gençlik aşısı'nın ardından hastanelik olan Seline: Amacım yüzümü nemlendirmekti

Hasan AKYILDIZ- Cemal YILDIRIM/İZMİR, (DHA) 23.10.2020 15:44
'Gençlik aşısı'nın ardından hastanelik olan Seline: Amacım yüzümü nemlendirmekti

İzmir’de sosyal medyadan iletişim kurduğu bir güzellik merkezinde, yüzünü nemlendirmek isterken uygulanan ‘gençlik aşısı’ nedeniyle hastanelik olduğunu ileri süren Seline Ferah Çalışkan (24), tedavisinin ardından avukatı aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yüzünde yaralar oluşan Çalışkan, “Amacım gençleşmek değil, sadece yüzümü nemlendirmekti” dedi.

Konak ilçesindeki bir güzellik merkezi ile sosyal medya hesabından iletişim kuran Seline Ferah Çalışkan, ‘gençlik aşısı ‘adı altında yüzünü nemlendirmek için yapılan uygulama sonucu hastanelik oldu. Yüzünde çok sayıda yara oluşan genç kadın, tedavisinin ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu.

‘CİLDİNİ NEMLENDİRMEK İSTEDİ’

Başından geçen talihsiz olayı DHA’ya anlatan Çalışkan, “Yaz döneminde yoğun bir tempoda geçirdim, cildimin yorulduğunu düşündüm. İzmir’de 2,5 hafta önce bir güzellik merkezine gittim. Cildimin nem kazanması için ‘gençlik aşısı’ denilen bir işlem yapabileceklerini söylediler. Kabul ettim. Ama yan etkilerini hiçbir şekilde söylemediler. Astım hastası olduğumu ve alerjimin olduğunu belirtim. Ancak, sıkıntı olmayacağını söylediler. Gençlik aşısını yaptırdığım günün gecesinde fenalaştım, hastaneye kaldırıldım” dedi.

Uygulama sonrasında yüzünün şiştiğini ifade eden Çalışkan, “Yüzüm komple şişti, nefesim daraldı. Uzunca bir süre nefes alamadım. Tüm gece hastanede kaldım. Sonrasında ise doktor doktor gezdim. Halen de tedavi görüyorum. Antibiyotik kullanıp, kortizon alıyorum. Doktorlar kontrol etti, boynumda kistler olduğunu söyledi. Bunların geçmesinin aylar sürebileceği veya hiç geçmeyebileceğini belirttiler. Yaşadıklarımdan sonra suç duyurusunda bulunduk. Avukatım konuyu takip ediyor” diye konuştu.

Gittiği güzellik merkezini önceden bilmediğini belirten Çalışkan, “Sadece sosyal medya hesaplarından görüştüm. Sonrasında gidip, bilgi aldım. Ardından bir arkadaşıma danıştım o da tavsiye de bulundu. Bunun üzerine iyi olacağını düşünerek yüzüm için ‘gençlik aşısı’ adı altında bir uygulama yaptırdım ama sonuç iyi olmadı. Çünkü her kadın güzel olmak ister, her kadın güzel olmayı da hak ediyor. Ben 24 yaşındayım, gençleşmek için değil, bu uygulamayı yüzümü nemlendirmesi için yaptırdım ancak başıma böyle bir şey geldi” diye konuştu.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Genç Kadının Avukatı Bahar Yıldırım ise şöyle konuştu:

“Hukuki süreç ile araştırmalar başlayacaktır. Kadın haklarının korunması için güzellik uğruna daha fazla kadının mağdur edilmesini istemiyoruz. Seline Hanım'ın başına gelen bu talihsiz olayın tekrar yaşanmasını istemiyoruz. Amacımız Seline Hanım'ın mağduriyetinin bir nebze de olsa giderilmesi, hafifletilmesidir. Tabii ki bu sürecin takipçisi olacağız sonuna kadar, aynı zamanda toplum bilincinin de artmasını istiyoruz. Müvekkilime gençlik aşısı denilerek bu işlem yapılmış. Uygulamanın adı her ne kadar gençlik aşısı olsa da yani bunu gençleştirmek için değil, müvekkilim cildini tazelemek için yaptırmış, karşı taraf bu şekilde bir öneride bulunmuş. Cildinin nemlenmesini istiyor. Karşı tarafın bununla ilgili bilgisi var, bu işlemi müvekkilime önermişler. Burada amaç gençleşmek değildir. Zaten 24 yaşındadır müvekkilim inşallah elde edeceğimiz sonuç örnek olur, toplumuza iyi bir netice elde etmeyi bekliyoruz. Karşı tarafın bir kusuru varsa cezalandırılmasını istiyoruz. Kim haklı kim haksız dava sürecinde belli olacaktır. Yargı sürecinin sonuçlanmasını bekleyeceğiz."

DOKTOR VE SAĞLIK ÇALIŞANI GÖZETİMİNDE YAPILMALI

Uzman Ülker Delihıdırlıgil de ‘gençlik aşısı’ olarak tabir edilen uygulamanın güzellik merkezlerinde değil, genellikle kliniklerde doktor veya sağlık çalışanları gözetiminde yapılması gerektiğini söyledi. Delihıdırlıgil, “Gençlik aşışı dediğimiz olay, kişilerin cilt yapısını güçlendirmek ve daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlayan ve mezoterapi tekniği ile yapılan bir işlemdir. Birçok firmanın kendi içerisinde kendi formasyonu ile ürettiği hazır serumları alıyoruz. Uygulama ise 15 gün aralıklarla kişinin cildine, minik iğnelerle mezoterapi tekniği ile uyguluyoruz. İlk yarım saatte hafif bir yanma meydana geliyor, kan dolaşımı hızlandığı için. Sonrasında ise ertesi gün ciltteki aydınlanmayı ve toparlamayı, kişi fark ediyor. Her gün bunun üzerine koyarak devam edilen bir uygulamadır. Bu uygulama tamamen risksiz bir uygulama, en çok sevdiğimiz ve uyguladığımız tekniklerden biridir. Yapılan ve firmaların geliştirdiği bütün serumların formasyonlarının içerisine saf biyonik asit var. Bazı firmalarda amine asitler eklenebiliyor. Bunlar hazır formülasyonlar olduğu için, vücudun tanıdığı enzimler olduğu için herhangi bir alerjik riski çok da mümkün değil. Çünkü bu uygulamada kullanılan madde vücudun tanıdığı bir uygulama, eğer farklı bir alerjik reaksiyon gerçekleştiyse, farklı bir serum uygulanmıştır cilt altına diye düşünüyorum” dedi.

‘YAPILAN ŞEY BİR ESTETİK MÜDAHALEDİR’

Yaşanan sıkıntının yapılan uygulamadan kaynaklanmış olabileceğinin altını çizen Delihıdırlıgil, "Çok da gençlik aşısından olabileceğini düşünmüyorum açıkçası, ancak şunu da ifade etmek istiyorum ki; bu uygulama cildin aydınlanmasını ve toparlanmasını sağlayacak olan, vücutta eksik olan enzimlerin, proteinlerin, serumla cilt altına mezoterapi uygulamasıdır. 15- 20 dakika sürüyor, iğne ile enjekte ediliyor. Bunun güzellik merkezi değil, bir klinikte uygulanması gerekir. Çünkü yapılan bir estetik müdahaledir. Ayrıca, uygulamada kullanılacak olan ilaçları kişinin de görmesi ve ona göre karar vermesi gerekiyor” diye konuştu.

‘KADINLARIN BEĞENİLME İSTEĞİ ONLARI ESTETİĞE İTİYOR’

Uzman Psikolog Nurcihan Körpe ise her bireyin temel ihtiyaçlarından biri olan beğenilme; sevilme, kabul görme arzusu nedeniyle, bu tür davranışların sıklıkla görülebildiğini belirterek, "Bu da aslında ‘halo etkisi’ dediğimiz şey. Yani bir kişinin bir tek özelliğine bakarak, diğer bütün özellikleri hakkında olumlu veya olumsuz bir çıkarımda bulunma durumudur. İnsanlar bunu sık sık yapıyor, Bu nedenle de kadınlarımız estetik merkezlerimize gidiyor, kuaförlerde vakit geçiriyor, makyaj yapıyorlar. Kadın aynaya baktığında kendini güzel görmek ister. Kendini güzel gören ne oluyor, kendini daha güçlü hissediyor. Kendini güçlü hisseden kadınlarda, kendine güven duygusu ön planda oluyor. Kadın kendine güvendiği için de estetik merkezlerine giderek daha da özgüvenini yerine getiriyor. Toplumlarda popülerleşen estetik algısı kadınların maalesef kendiyle barışık olmamasına neden oluyor. Kadın tekrar soluğu estetik merkezinde alıyor. Bazı çeşitli estetik operasyonlar yaptırıyor” ifadelerini kullandı. 

 

1

Polislere ateş açıldı: 1 polis şehit, 1 polis yaralı

2

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem! O anlar kamerada

3

Yaralı ceylanı veterinere götürmek için alıp, 'telef oldu' diyen 2 kişiye 24 bin lira ceza

4

Aracından kağıda emdirilmiş 1,8 milyon TL değerinde uyuşturucu çıktı

5

İngiltere'de yaşayan annenin 7 yaşındaki kızını alma mücadelesi

6

DHA muhabirine çirkin saldırı: Kısıtlamayı ihlal eden boksör, gazetecinin burnunu kırdı

7

O görüntülerle ilgili valilikten açıklama

8

Çakarlı magandaya 25 yıla kadar hapis istemi

Erdoğan: Türkiye'yi ailenin güçlendirilmesi ve kadın hakları hususunda hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız
Polislere ateş açıldı: 1 polis şehit, 1 polis yaralı
Kaza yapan motosikletlinin yakını, araçlara saldırdı
İngiltere'de yaşayan annenin 7 yaşındaki kızını alma mücadelesi
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası
DHA muhabirine çirkin saldırı: Kısıtlamayı ihlal eden boksör, gazetecinin burnunu kırdı
Okyanus balığı 15 kiloluk lambuka, Kuşadası'nda yakalandı
Emlak zengini Cezayirli iş insanının katil zanlısı: Vladimir boğazını iple sıktı, ben bıçakladım
Kılıçdaroğlu'nun katıldığı programda CHP'yi eleştiren muhtarlar derneği başkanı: Tek bir pişmanlığım yok
Yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından dolandırıldığı iddiası! 'Hayatını bozarız'
Çakarlı magandaya 25 yıla kadar hapis istemi
Almanları dolandıran suç örgütünün varlıklarına el koyuldu
Koronavirüs gerekçesiyle kendisinden alınan oğluna kavuşan Cemile hemşire: Adalet yerini buldu
 Uyuşturucu villasına baskın
Mikrocerrahide bir ilki Türk doktorlar başardı