EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı

Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık

"Pandemi 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrildi"

Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı

Türkiye'nin en çok yağış alan ilinde kuraklığa 'gölet' formülü

Yurt

Isparta Sütçüler'deki orman yangını 2'nci gününde

Ali ÇEVİKBAŞ- Nurettin ARKAN/ISPARTA, (DHA) - 03.08.2021 11:42
Isparta Sütçüler'deki orman yangını 2'nci gününde

Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Yazılı Kanyon mevkiinde, dün öğle saatlerinde başlayan yangın 2'nci gününde devam ediyor. Kanyon boyunca ilerleyen ve vadiyi çevreleyen yamaçlarda bulunan yeşil örtü tamamen yanarken, yüzlerce itfaiye aracı ve arazöz söndürme çalışmalarına devam ediyor.

Sütçüler ilçesine bağlı Yazılı Kanyon mevkiinde dün başlayan yangın sonrası ekipler söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yazılı Kanyon mevkiinde başlayan ve hızla yayılan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 2 gündür devam eden yangına 2 helikopter ve 2 uçak da havadan destek veriyor. Alevlerin yerleşim yerlerine ulaşmasıyla birçok mahalle tahliye edildi. Şu ana kadar yaklaşık 15 ev yangından zarar gördü. Dumandan etkilenen 10 kişi ise hastanelerde tedaviye alındı.

Yangın, Çandır köyü yerleşim biriminden sonra kanyonun güneydoğusunda bulunan ve yöre halkı tarafından Şahin Tepesi olarak adlandırılan yüksek rakımlı tepeye ilerledi. İtfaiye araçlarının ulaşmasının imkansız olduğu derin vadide alevler tepeyi sardı. Önce Yıldız ardından Kızıllı köyüne doğru ilerleyen yangın, helikopter ve uçakla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yöre halkı, yangının Kızıllı bölgesini geçmesi halinde kontrolünün daha da zorlaşacağını belirtti.

VALİ SEYMENOĞLU VE TBMM BAŞKAN VEKİLİ BÖLGEDE

Yangının başladığı saatlerden itibaren Sütçüler yangın bölgesine giden Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu ve TBMM Başkanvekili AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, geceyi Çandır'da geçirdi ve sabaha kadar çalışmaları koordine etti. Vali Seymenoğlu çalışmaların sürdüğünü ve yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını, belirterek "Çok şükür can kaybımız yok" açıklamasında bulundu.

YARDIM YAĞIYOR

Yangın bölgesine özellikle Isparta'dan Antalya, Burdur ve Afyon illerinden su, gıda yardım malzemesi yağarken, bölgede en fazla tepe lambası, el feneri, pil ve telefonların şarj edilmesi için taşınabilir batarya ve şarj kablosuna ihtiyaç olduğu bildirildi.

ADIM ATACAK YER YOK

Yangın bölgesine Ankara, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Isparta illerinden çok sayıda iş makinesi, itfaiye aracı, arazöz, söndürme tankı ve arazi aracı gelirken, bölgedeki yolların dar olması nedeniyle hareket kabiliyeti de kısıtlandı. Güvenlik güçleri zaman zaman tıkanan yolları açmak için yoğun çaba sarfediyor.

İÇME SUYU DEPOLARINA ZEHİR ATILDIĞI İDDİASI YALANLANDI

Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Yazılı Kanyon mevkisindeki orman yangınının ardından kentte 'Darıderesi-1 Barajı' ile içme suyu depolarına zehir atıldığı iddiası, yalanlandı. İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, "İlimiz Sütçüler ilçesinde meydana gelen orman yangının ardından özellikle sosyal iletişim kanalları aracılığıyla 'içme suyu kaynaklı zehirlenme' olayları konusunda tamamen yalan paylaşımlar yapıldığı görülmüştür. İlimizde kamu, özel ve üniversite hastanelerinde içme suyu kaynaklı toplu şekilde zehirlenme vb. sağlık sorunu yaşayan hastamız bulunmamakta olup bu yönde de herhangi bir yoğunluk yaşanmamaktadır. Ayrıca ilgili kurum ve birimler sürekli olarak içme suyu kontrolleri yapmaktadır. Vatandaşlarımızın; bilinçli olarak yapıldığı değerlendirilen bu tür provokatif paylaşımlara itibar etmemelerini, resmi kurumlardan yapılan açıklamaları takip etmeleri önemle duyurulur" dedi. 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Isparta Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Belediyemize gün içerisinde vatandaşlarımız tarafından şehrimizin içme suyunu karşılayan kaynaklardan Darıderesi-1 Barajına ve su depolarımıza yönelik 'içme sularına zehir atılmış' şeklinde çok sayıda telefon gelmiştir. Bu hususun asılsız olduğunu ve vatandaşlarımızın bu tip söylentilere itibar etmemesi hususunu kamuoyuna saygıyla bildiririz" denildi. 

BAKAN PAKDEMİRLİ, YANGIN BÖLGESİNDE

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Isparta'nın Sütçüler ilçesi Çandır bölgesinde çıkan orman yangınına 6 helikopter, 35 arazöz, 42 itfaiye ve 4 ikmal aracı, 45 iş makinesi, 9 su tankeri ve 273 kişilik personel ile müdahale edildiğini söyledi. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, dün Çandır bölgesinde başlayan orman yangını sonrası bugün bölgeye gelerek, çalışmaları yerinde inceledi. TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu'nun da eşlik ettiği ziyarette konuşan Bakan Pakdemirli, şunları söyledi: 

"Türkiye'nin dört bir tarafından yangınlarla mücadele ediyoruz. Dün Sütçüler Çandır tarafından çıkan yangına hızlı bir şekilde müdahalemizi yaptık. Bugün de yangında çalışmaları ve hem ziyaret hem de koordinasyon fırsatı bulduk. Çandır Yazılı Kanyon Tabiat Parkı yangına 6 helikopter, 35 arazöz, 42 itfaiye, 4 ikmal aracı, 45 iş makinesi, 9 su tankeri ve 275 personel ile hem Orman Genel Müdürlüğü'müz hem tüm kamu kurum kuruluşları ve belediyelerden takviyelerle bu yangınlar seyri iyiye doğru gitmektedir. İnşallah akşam saatleri itibarıyla daha iyi bir neticeye ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Her zaman söylediğim gibi hem sıcaklık çok yüksek, nemin aşırı düşük olduğu ve rüzgarın da yine çok kuvvetli olduğu bir iklimi yaşıyoruz. Isparta'da da aynı durum söz konusu. Çandır tarafı biraz kontrol altında; Karamusalar, Şeyhler, Senirler köyleri ile Yıldız ve Bayduş mahallelerinde hala devam ediyor. Zarar gören 15 hanemiz var. Bunlarla ilgili hasar tespitlerine başlıyoruz."

Çandır bölgesinde yangından etkilenen 15 kadar mahalle olduğuna değinen Bakan Pakdemirli, "Bunlarla ilgili hasar tespit çalışmalarımıza başlıyoruz. Hem hayvan telefleri hem de tarımsal hasarlarla ilgili tespitler yapılacak. Devlet yaraları sarmak konusunda gereğini yapacak. Devlet tüm kurumlarıyla buradadır. Ben başta kahraman orman teşkilatı mensuplarımıza, katkısı olan herkese ve tüm kamu kurumlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca bir teşekkür de vatandaşlarımıza ediyorum. Vatandaşlarımız gerek su takviyesi gerek yiyecek takviyesi olsun sürekli bir şeyler getiriyor, ikram etme gayreti içerisindeler, onun için de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

'EVİM GİTTİ' DİYE FERYAT EDEN KADINA VALİ SEYMENOĞLU: MERAK ETME DAHA İYİSİNİ YAPARIZ

Isparta Sütçüler ilçesi Çandır bölgesinde Yazılı Kanyon mevkiinde dün başlayan orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 2 gündür devam eden yangına söndürme helikopterleri de havadan destek veriyor. Alevlerin yerleşim yerlerine ulaşmasıyla birçok mahalle tahliye edildi. Şu ana kadar yaklaşık 15 ev yangından zarar gördü. Dumandan etkilenen 10 kişi ise hastanelerde tedaviye alındı. Çandır tarafında kontrol altına alınan yangın Karamusalar, Şeyhler, Senirler köyleri ile Yıldız ve Bayduş mahalleleri mevkiinde devam ediyor. Burada da ekipler ve vatandaşlar yangını söndürmek için yoğun çaba sarf ediyor. Yangında evi yanan bir kadını ağlarken gören Vali Seymenoğlu, teselli etti. Evi yanan kadın, "Evim gitti" diye feryat ederken, Vali Seymenoğlu ise "Merak etme daha güzelini daha iyisini yaparız" karşılığını verdi. 

KOVADA MİLLİ PARKI'NDA YANGIN

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Kovada Milli Parkı’ndaki ormanlık alanda, saat 21.00 sıralarında yangın başladı. Yangına çok sayıda arazöz, itfaiye aracı ve vatandaşlar müdahale etti. Arazinin dağlık bölümüne araçlar ulaşamadığı için iş makinelerinin yol açması bekleniyor. Yüzlerce vatandaş da dünyaca ünlü Kovada Milli Parkı’ndaki yangını söndürmek için seferber oldu. Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, yangını duyar duymaz olay yerine gitti.

Kemal ERBEN/EĞİRDİR, (DHA)

 

1

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

2

43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı

3

Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık

4

"Pandemi 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrildi"

5

Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı

6

Türkiye'nin en çok yağış alan ilinde kuraklığa 'gölet' formülü

7

Ordulu öğretmen, 'dünyanın en iyi 50'si' listesinde 

8

Girit Adası açıklarında 5.7 büyüklüğünde deprem

Bakan Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı'nda yolcu sayısı 100 milyonu aştı
Pınar Gültekin davasında kritik gün
Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı silahlı kavgada 1 ölü, 1 yaralı
Çavuşoğlu: Adımlarımızı Azerbaycan'la birlikte planlar, birlikte atarız 
43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı
'8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı; 6,5 milyon riskli yolculuk engellendi'
Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı
Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık
TIR şebekesi üyeleri, araçları ‘teker', hasar kaydını ‘çerez' olarak şifrelemiş
Onlarca canlının yaşam alanı sazlıklar, Beyşehir Gölü'nü koruma adına kesildi
"Pandemi 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrildi"
Okuduğu kitaplarla hayata tutunuyor
Türkiye'nin en çok yağış alan ilinde kuraklığa 'gölet' formülü
Koronavirüs tedavisi gören 3 çocuk annesi: Söylentilere inandık, yanlış yapmışız
İletişim Fakültesi'nin 56 yaşındaki Havva Ablası Gazetecilik Bölümü'nü birincilikle bitirdi