EN ÇOK OKUNANLAR

Yurt

Yerli dondurma üreticisine 'Maraş dondurması coğrafi işareti'

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- 10.04.2021 12:48
Yerli dondurma üreticisine 'Maraş dondurması coğrafi işareti'

Türkiye'nin yerli dondurma üreticisi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile sözleşme imzalayarak Maraş Dondurması'nın coğrafi işareti kullanım hakkını aldı. Bundan sonra coğrafi işaret belgesindeki kriterleri yerine getirerek Maraş Dondurması üretecek olan marka, mahreç kullanım hakkını alan 10'uncu firma oldu.

Yerli dondurma üreticisinin başvurusu üzerine, dondurma numunelerinde laboratuvarlar ortamında yapılan incelemede dondurmaların Maraş Dondurması olduğu belirlendi. Bunun üzerine KMTSO Fuaye Salonu'nda Oda Başkanı Şahin Balcıoğlu ile firmanın Kahramanmaraş Fabrika Müdürü Emin Yıldırım arasında sözleşme imzalandı. İmzadan önce bir açıklama yapan Şahin Balcıoğlu, yerli dondurma üreticisinin kendilerine yaptıkları müracaat sonrası alınan numunelerden ürettiği dondurmaların standartlara uyduğunun tespit edildiğini söyledi.

 

Firmanın Maraş Dondurması üreterek şehrin adını dünyaya duyuracağını ifade eden Balcıoğlu, "Bugün, Maraş Dondurması'nın ismini kullanabilmek için bir sözleşme imzalayacağız. Bu bizim için mutlu ve gururlu bir gün. Çünkü bizim firmalarımızdan bir tanesi ve büyük bir firmamız burada üretip dünyaya satan ve Maraş adını dünyaya tanıtan bir firmamız. Bu yüzden çok sevinçliyiz ve mutluyuz. Başarılar diliyoruz. İnşallah ismimizle daha çok çalışıp daha çok kazanıp dünyanın daha çok ülkesinde bizim adımızı lanse edecekleri, reklam edecekleri, anlatacakları umuduyla başarılar diliyorum" diye konuştu.
 "MARAŞ DONDURMASI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ"

Dondurma üreticisinin Kahramanmaraş Fabrika Müdürü Emin Yıldırım, Bursa'nın yanında Kahramanmaraş'ta da fabrikalarının olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Kahramanmaraş'ta üretim yapmaktan, burada istihdam sağlamaktan Maraş Dondurması'nı Maraş şehrinde üretip dünyaya yaymaya çalışmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu yönde çalışmalar artarak devam edecek. Maraş Dondurması bizim için çok kıymetli ve değerli bir ürünümüz. Buna dair şirketimizin çok büyük stratejileri ve beklentiler var. Buna dair biz de bir mutluluk yaşıyoruz, sizlerle de anlaşma aşamasındayız, bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bize sağladığınız uygun görülmüş."

Konuşmaların ardından Şahin Balcıoğlu ile Emin Yıldırım sözleşmeyi imzaladı. Daha sonra Balcıoğlu, Yıldırım'a Maraş Dondurması coğrafi işaretini kullanma izni belgesini verdi.

Maraş Dondurması, 2014 Ocak'ta üretime başlayan Kahramanmaraş'ta fabrikasında üretecek. 12 bin metrekare kapalı alanı bulunan ve aylık 3.2 milyon litre üretim kapasitesine sahip olan fabrikada şu an 223 kişi istihdam ediliyor ve bu rakam yaz mevsiminde 300'ü buluyor.

HER DONDURMA MARAŞ DONDURMASI DİYE SATILAMIYOR

Maraş Dondurması'nın coğrafi işareti, 13 Nisan 2018'de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası adına tescillendi. Coğrafi işaretin alınmasının ardından KMTSO, her dondurmanın Maraş Dondurması diye satılamayacağını, bu nedenle de tüm dondurma üreticilerini coğrafi işarette belirtilen üretim şartlarını yerine getirmeleri konusunda uyarmıştı. Aralarında dünyanın dondurma devlerinin de olduğu bazı firmalar coğrafi işaretin iptali için dava açmış ancak, davalar KMTSO lehine sonuçlanırken, yerli marka mahreç kullanım hakkını alan 10'uncu firma oldu.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! Vaka sayısı düşüyor
Bakan Koca'dan normalleşme açıklaması: Kısıtlamaların kademeli kalkacağı günlere ulaşıyoruz
TBMM Başkanı Şentop: Tam kapanmadan sonra belli program dahilinde rahatlama olacaktır  
Denizli'ye şehit ateşi düştü! Şehit polisin sabah saatlerinde ailesiyle telefonda bayramlaştığı öğrenildi
Ölüm kuyusu! 3 arkadaş burada can verdi
İstanbul'da hareketli dakikalar! Metrobüste korku saldı, böyle gözaltına alındı
Arnavutköy'de bıçaklı dehşet! 19 yaşındaki gençten acı haber
Dünyaca ünlü plajda tam kapanma sessizliği
Parfüm şişesi bomba gibi patladı, konteyner alev topuna döndü
Başkan Sayan taburcu edildi, ilk sözü bu oldu: Allah düşmanıma yaşatmasın
Bakan Akar: Türkiye'ye 'yayılmacı' diyenler, 1821 ile 2020 arasındaki haritaya baksın
Tartışma konusu olmuştu! Belediyeden flaş karar
Dev balina sahile vurdu! 'Nadir görülen bir tür'
Çarpıcı araştırma ortaya çıkardı: İki doz arasındaki sürenin ertelenmesi daha fazla hayat kurtarıyor
ABD'li doktorlar geliştirdi! AIDS 48 çocuğu iyileştirdi