Geri Dön
DünyaCENTCOM: İran’ın Husilere gönderdiği füze bileşenlerini ele geçirdik

CENTCOM: İran’ın Husilere gönderdiği füze bileşenlerini ele geçirdik

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), 11 Ocak’ta düzenlenen operasyon kapsamında ‘İran yapımı’ balistik ve seyir füzesi parçalarının ele geçirildiğini duyurdu. Operasyonun, yelkenli bir tekneye düzenlendiği duyuruldu.

CENTCOM: İran’ın Husilere gönderdiği füze bileşenlerini ele geçirdik

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “USS Lewis B Puller’dan, helikopterler ile insansız hava araçları (İHA) tarafından desteklenen ABD Donanması’ndan ABD Özel Kuvvetleri, Umman Denizi'nin uluslararası sularında Somali sahili yakınlarında bir yelkenli tekneye çıkarma yaparak İran yapımı balistik füze ve seyir füzesi parçaları ele geçirmiştir. Ele geçirilen parçalar arasında Husilerin orta menzilli balistik füzeleri ve gemisavar seyir füzeleri için güdüm ve savaş başlıklarının yanı sıra hava savunmasıyla ilgili bileşenler de bulunmaktadır. İlk analizler aynı silahların Husiler tarafından Kızıldeniz'de transit geçiş yapan uluslararası ticaret gemilerindeki masum denizcileri tehdit etmek ve onlara saldırmak için kullanıldığını göstermektedir” denildi.

CENTCOM: İran’ın Husilere gönderdiği füze bileşenlerini ele geçirdik

“2019’DAN BU YANA ELE GEÇİRİLEN İLK İRAN YAPIMI FÜZE BİLEŞENLERİ”

CENTCOM, ele geçirilen füze bileşenlerinin ABD Donanması tarafından 2019 yılından bu yana ele geçirilen ilk İran yapımı bileşenler olduğuna dikkat çekerek, “Bu, Kasım 2023'te Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarının başlamasından bu yana Husilere İran tarafından tedarik edilen ölümcül, gelişmiş konvansiyonel silahların ele geçirildiği ilk operasyondur. Bu aynı zamanda Kasım 2019'dan bu yana ABD Donanması tarafından ele geçirilen ilk İran üretimi gelişmiş balistik füze ve seyir füzesi bileşenlerini teşkil etmektedir. Yemen'deki Husilere doğrudan ya da dolaylı olarak silah tedarik edilmesi, satılması ya da aktarılması 2216 sayılı BM Güvenlik Kararı'nı ve uluslararası hukuku ihlal etmektedir” ifadelerini kullandı.


CENTCOM: İran’ın Husilere gönderdiği füze bileşenlerini ele geçirdik