Geri Dön
DünyaPentagon: Eisenhower uçak gemisi CENTCOM bölgesinden ayrıldı

Pentagon: Eisenhower uçak gemisi CENTCOM bölgesinden ayrıldı

ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Tümgeneral Pat Ryder, USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) bölgesinden ayrıldığını, bir hafta sonra diğer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’in bölgeye intikal edeceğini açıkladı.

Pentagon: Eisenhower uçak gemisi CENTCOM bölgesinden ayrıldı

Pentagon’dan ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Tümgeneral Ryder adına yapılan açıklamada, “USS Dwight D. Eisenhower bugün ABD Merkez Komutanlığı sorumluluk alanından ayrıldı ve ABD'nin bölgesel caydırıcılık ve kuvvet koruma çabalarını desteklemek üzere 7 ayı aşkın bir süre görev yaptıktan sonra ülkesine dönmeden önce kısa bir süre ABD Avrupa Komutanlığı sorumluluk alanında kalacak. USS Theodore Roosevelt, Hint-Pasifik'teki planlı bir tatbikatın tamamlanmasının ardından, bölgesel istikrarı desteklemeye devam etmek, saldırganlığı caydırmak ve bölgedeki serbest ticaret akışını korumak üzere ABD Merkez Komutanlığı'nın sorumluluk alanına varacak” denildi.

Açıklamada, USS Dwight D. Eisenhower’ın Kızıldeniz, Babülmendep Boğazı ve Aden Körfezi’nde faaliyetlerde bulunduğu ifade edilerek, “Görevi sırasında USS Eisenhower, Kızıldeniz, Babülmendep Boğazı ve Aden Körfezi'nden geçen gemileri korumuş, İran destekli Husilerin yasadışı saldırılarına karşı masum denizcileri kurtarmış ve daha fazla saldırganlığın caydırılmasına yardımcı olmuştur. USS Roosevelt, önümüzdeki hafta ABD Merkez Komutanlığı sorumluluk alanına gitmek üzere Hint-Pasifik bölgesinden ayrılacak. Amerika Birleşik Devletleri, müttefik ve ortaklarıyla birlikte barış, istikrar ve caydırıcılığı güçlendirmek için Hint-Pasifik bölgesinde güçlü bir varlık göstermeye devam edecektir” denildi.

GEÇEN HAFTA 24 DENİZCİ KURTARILMIŞTI

Husilerin 12 Haziran’da hedef aldığı ve makine dairesi su alan M/V Tutor gemisinin mürettebatı, 15 Haziran’da helikopterlerle kurtarılmış ve USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisine tahliye edilmişti. Denizciler uçak gemisindeki tıbbi kontrollerin ardından karaya tahliye edilmişti.