EN ÇOK OKUNANLAR

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesiyle ilgili önemli açıklama

Ataşehir'de hareketli anlar! Sinir krizi geçirdiler

Soyguncuyla boğuştu, yardıma komşular koştu... 'Kadın sandım, silahı vardı'

THY'den 4 seferle doping

Babasına çarpan sürücünün kusurlu olduğunu kanıtlamaya çalışıyor

Bakan Gül: 3 Şubat'ta başlayacak

Dünya

Tel Abyad yerel meclisi kuruldu, dönüşler başladı

Semih ÇALIŞKAN- Hadi KURT- Ömer ŞULUL/SURİYE (Tel Abyad), (DHA) 27.10.2019 18:37

Barış Pınarı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Tel Abyad'da yerel meclis kuruldu. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Tel Abyad'ı ziyaret etti. 

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında terör örgütü PYD/YPG'den kurtarılan Tel Abyad'da yaşayan Suriyeli vatandaşlar huzur içinde sokaklarda. Yaşanan güven ortamı ile esnaf dükkanlarını açarken, kadınlar ve çocuklar da sokaklarda görülmeye başlandı. Kentte Suriye Milli Ordu askerlerinin ise güvenlik önlemleri devam ediyor.  

ŞANLIURFA VALİSİ TEL ABYAD'LILARLA BULUŞTU

Terörden temizlenen Tel Abyad'ı bugün Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ziyaret etti. Erin, kent merkezinde Tel Abyad'lılarla selamlaşarak, dükkanlarını açan esnafı ziyaret etti. Tel Abyad'da ihtiyaçların giderilmesi için çalışmaların başlayacağını belirten Erin şunları söyledi:

"Biliyorsunuz, buranın alt yapısıyla ilgili bazı problemler var. Hızlı bir şekilde Enerji başta olmak üzere içme suyunun teminiyle ilgili bugün çalışmalar başlayacak. Yapılması gerekenlerle ilgili projeleri hazırladıktan sonra onların keşfini yapacaklar. Süratli bir şekilde önce su, enerji ardından hızlı bir şekilde eğitim ve sağlık kurumlarının da işlek hale gelmesi için bir süredir zaten çalışmalar yürütülüyordu. Bugüne kadar insani yardımlar biliyorsunuz Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla birlikte buradaki sivil halka ulaştırıldı, ulaştırılmaya devam ediyor. Bunu bundan sonra daha sistemli bir hale getireceğiz. Çocukların okullardan, vatandaşların da hastanelerden sağlık hizmetini hızlı bir şekilde almaya başladığı, çarşıda ve vatandaşların tüm işleri güven içerisinde yürüttükleri bir şehir haline Allah'ın izniyle çok kısa bir süre içerisinde gelecek."

TEL ABYAD'A GERİ DÖNÜŞLER BAŞLADI

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentin terörden arındırılmasıyla birlikte geri dönüşlerin başladığını ifade etti. "Yavaş yavaş dönüşler başladı" diyen Erin, "Bu şehir meclisinin oluşturulmasının sembolü, bir anlamı vardı. Geri dönüşler bundan sonra inşallah daha da yoğunlaşacak. Çünkü geçen bu zaman içerisinde burayı terk eden çok sayıda Suriyeli kardeşlerimiz vardı. Bunu gördükten sonra yavaş yavaş evlerine dönecekler. Hayat normale dönecek. Bu çok hızlı olacak. Biz Tel Abyad'ı, Şanlıurfa'da ne varsa burada da olsun istiyoruz. Bunu çok kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz. Bazı basın yayın kuruluşlarının dezenformasyon niteliğindeki şeylerin hiçbir tanesinin doğru olmadığını herkese göstereceğiz" diye konuştu.

TEL ABYAD YEREL MECLİSİ KURULDU

Terör örgütü PYD/PYG'den kurtarılan Tel Abyad'da yerel halk meclisi kuruldu. Şanlıurfa Valisi Erin, Türkiye olarak meclisin oluşumuna destek verildiğini ifade ederek, "Bu meclisin oluşumuna bizim de devlet olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde destek olduğumuzu göstermek için geldik. Biraz da buradaki esnafımızı ziyaret ederek, vatandaşlarımızı dinleyeceğiz" dedi.

1

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesiyle ilgili önemli açıklama

2

Ataşehir'de hareketli anlar! Sinir krizi geçirdiler

3

Soyguncuyla boğuştu, yardıma komşular koştu... 'Kadın sandım, silahı vardı'

4

THY'den 4 seferle doping

5

Babasına çarpan sürücünün kusurlu olduğunu kanıtlamaya çalışıyor

6

Bakan Gül: 3 Şubat'ta başlayacak

7

Doktorlar bile şaşırdı! İç organları ters tarafta

8

'Kanser hastaları için çalışıyordu'

EN YENİLER

Saat 17:46'da 4.1'le sallandı
İklim Aksiyon Takımı Kuzey Kutbu'ndan döndü
Tarkan'dan imar izni tartışmalarıyla ilgili açıklama
Altın Fed toplantısı öncesi düşüyor
Asus, Fortune 2020 dünyanın en beğenilen şirketlerinden biri oldu
Trump'tan Irak'taki ABD askerleriyle ilgili açıklama
Konyaspor 3 eksikle çalıştı
Yer: Şişli... Lokanta çalışanları arasındaki çöp kavgasında kan aktı
Tarihi kilise, şehir kütüphanesine dönüştürüldü