Geri Dön
EğitimDalan: Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti muhafaza ve müdafaa etmek kırmızı çizgimiz

Dalan: Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti muhafaza ve müdafaa etmek kırmızı çizgimiz

Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlama etkinliğine birçok akademisyen, öğrenci ve çalışan katıldı. Törenin açılışını yapan Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, “Sizler Atamızın hayal ettiği gençliksiniz. Karşımda gördüğüm bu kalabalık muhteşem. Hepinize var olduğunuz için teşekkür ederim. Atatürk, Cumhuriyeti bize emanet etti. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizi muhafaza ve müdafaa etmek bizim kırmızı çizgimizdir” dedi.

Törende, Yeditepe Üniversitesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel hazırlanan ve PTT tarafından basılan pul, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ve Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu tarafından Bedrettin Dalan’a hediye edildi. Ardından, Tiyatro Bölümü öğrencilerinin Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna hazırladığı ‘Bir Ev’ oyunu ve Dans Kulübünün zeybek gösterisi izlendi. 

Dalan: Atatürkün kurduğu Cumhuriyeti muhafaza ve müdafaa etmek kırmızı çizgimiz

“DÜNYADA HER ŞEY İÇİN, EN HAKİKİ YOL GÖSTERİCİ İLİMDİR, FENDİR” 

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl de Cumhuriyetin 100. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek şunları paylaştı: 

“Mustafa Kemal Atatürk ‘Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir; fendir’ diyor. Atatürk Rönesansını devam ettiren Yeditepe Üniversitesi olarak, geleceğimizin aydınlığı olan gençleri, bilim ve fen ışığı altında, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür olarak yetiştirmek için kurulduğumuz günden bu yana çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bize, Atatürk'ü anlamamız, hissetmemiz için bu ortamı veren Kurucu ve Onursal Başkanımız Bedrettin Dalan’a şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” 

Dalan: Atatürkün kurduğu Cumhuriyeti muhafaza ve müdafaa etmek kırmızı çizgimiz

VİTRAY ESERİN AÇILIŞI YAPILDI 

Kutlama kapsamında Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna hazırlanan ufka doğru uçan barış kuşlarından oluşan vitray eserin açılışı yapıldı. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya, bu tür eserlerin ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ilkesini her zaman hatırlatmasını diledi. Törene katılanlar daha sonra güne özel organize edilen konserle eğlenme fırsatı buldu.