Geri Dön
Eğitim Hatay'da Enerjisa Atatürk İlkokulu açıldı

Hatay'da Enerjisa Atatürk İlkokulu açıldı

Sabancı Vakfı ve Enerjisa Enerji'nin iş birliğiyle, Enerjisa Enerji'nin yabancı hissedarı olan E.ON'un da katkılarıyla, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ili doğrudan etkileyen 6 Şubat depremlerinde, afet bölgesindeki en yoğun öğrenci nüfusuna sahip Hatay'ın Hassa ilçesinde Enerjisa Atatürk İlkokulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda açıldı.  

 

Sabancı Vakfı ve Enerjisa Enerji işbirliği ile Hatay'ın Hassa ilçesinde inşa edilen Enerjisa Atatürk İlkokulu'nun açılışı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda gerçekleşti. Törene, Hassa Kaymakamı Osman Acar, Hassa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Sancaktar, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Oğuzhan Özsürekçi, Enerjisa Enerji CFO'su Dr. Philipp Ulbrich, E.ON Vakfı Genel Müdürü Dr. Stephan Muschick ile öğrenci ve öğretmenler katıldı.

 'Hatay'a 3 Ayda 3 Okul' sözüyle yola çıkan Sabancı Vakfı, Reyhanlı ilçesinde yapımına depremden önce başlanan Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni 23 Nisan 2023'te eğitime kazandırmıştı. Yapısal çelikten inşa edilen Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki Sabancı Lassa Ortaokulu 19 Mayıs'ta ve Arsuz'daki Sabancı Arsuz Ortaokulu'nu da 21 Haziran'da tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenci ve öğretmenlerle buluşturmuştu.

 Deprem bölgesinde eğitim-öğretimin aksamaması için imkânlarını seferber ettiklerini ifade eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Toplumsal sorunların çözümünde eğitimin öncelikli alan olduğunu biliyoruz ve 50'nci yaşına giren vakfımızın kuruluşundan bu yana çalışmalarımızı bu kapsamda gerçekleştiriyoruz. Ülkemizi derinden sarsan büyük depremlerin ardından, öğrencilerin ve öğretmenlerin okul ortamında bir arada olması, güvenli bir şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi önceliklerimiz arasında yer alıyordu. Bu amaç doğrultusunda, depremin ilk şokunu atlattıktan sonra kesintisiz eğitim için 'Hatay'a 3 Ayda 3 Okul' sözüyle yola çıktık. Ne mutlu ki Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sabancı Lassa Ortaokulu ve Sabancı Arsuz Ortaokulu'nu rekor bir sürede tamamladık. Geçtiğimiz yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi bizim için anlamı büyük olan bu tarihte birinci okulumuzun açılışı için heyecan duyarken, aradan geçen bir yılda dördüncü okulumuzu öğrenci ve öğretmenlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Enerjisa Atatürk İlkokulu'nu Enerjisa Enerji ve yabancı hissedarı E.ON'un bağışlarıyla hayata geçirdik. İş birliği yapmanın etkisini tecrübe etmiş bir kurum olarak nitelikli eğitim için farklı paydaşlarla güçlerimizi birleştirmeye ve var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 Enerjisa Enerji CFO'su Dr. Philipp Ulbrich ise “Bugün temsil etmekten onur duyduğum E.ON grubu ve 70 bin çalışanı adına buradayım. Deprem sonrası sadece birkaç gün içinde çalışanlarımızın ve şirketimiz tarafından 1 milyon Euro'dan fazla para toplandı ve bu okulun Hassa'da inşa edilmesine karar verildi. Bağışların burada bu kadar etkilenen insanlara gerçekten yardım edecek bir şeye dönüştürüldüğünü görmenin ne kadar güzel bir his olduğunu hayal edebilirsiniz. Dolayısıyla benim bugün burada bulunmam, hem E.ON hem de Enerjisa olarak deprem sonrasını iyileştirme ve yerel halkla dayanışma içinde olma konusundaki kararlılığımızı ifade ediyor. Enerjisa Enerji ve E.ON'un Türkiye'deki iş birliği, sürdürülebilir ekonomik refah için hayati bir planın örneğini teşkil ediyor ve bugün önümüzde duran yapı, ortak çabalarımızın ve omuzladığımız sorumlulukların bir kanıtı olarak duruyor. Son olarak, Sabancı ve E.ON ile gelecek nesillere daha müreffeh bir dünya bırakılmasında ve sürdürülebilir bir geleceğin yeşermesinde önemli bir rol oynamaya olan sarsılmaz kararlılığımızı yinelemek istiyorum" diye konuştu.

 Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Oğuzhan Özsürekçi de "6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden etkilenen 11 ilin başta Hatay olmak üzere 5'i, Enerjisa Dağıtım Şirketlerimizden Toroslar EDAŞ'ın sorumluluk bölgesinde. Biz de hem kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımız hem de hasar gören şebeke unsurlarımızla depremzede bir şirketiz. Depremin akut dönemlerinden itibaren büyük bir mücadele vererek hem kendi yaralarımızı sardık hem de ana iş kolumuz olan elektrik dağıtım altyapısını depremin 1'inci yıldönümü itibariyle 1,9 milyar lira yatırımla deprem öncesi şebeke kapasitesine getirdik. Bu kapsamda çalışmalarımızı da tüm hızıyla sürdürüyoruz. Kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti için çalışmalarımız sürerken, bölgenin kalkınması için elektrik altyapısı kadar önemli olan eğitim ihtiyacının giderilmesine de katkı sağlıyoruz. 'Hatay'da 3 ayda 3 okul' sözünü hayata geçirdikten sonra hissedarımız E.ON'un bağışlarıyla bölgedeki 4. okulumuz olan Enerjisa Atatürk İlkokulu'nu açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Daha iyi bir gelecek için elektrik dağıtım sektörüne örnek olmaya devam ederken, deprem bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamayı da sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.