Geri Dön
EğitimLondra’daki ‘Yüzyılın Kutlaması’ etkinliğinde Türkiye’yi lise öğrencisi Bora Tezkan temsil etti

Londra’daki ‘Yüzyılın Kutlaması’ etkinliğinde Türkiye’yi lise öğrencisi Bora Tezkan temsil etti

Uluslararası Gençlik Ödül Programı kapsamında Londra’da düzenlenen Bir Mirası Yaşayın; Yüzyılın Kutlaması” etkinliğinde Türkiye’yi lise 11’nci sınıf öğrencisi Bora Tezkan temsil etti.

Londra’daki ‘Yüzyılın Kutlaması’ etkinliğinde Türkiye’yi lise öğrencisi Bora Tezkan temsil etti

Dünyada 130’dan fazla ülkede uygulanan ve Türkiye’de Akfen Holding desteğiyle Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) temsilciliğinde 19’ncu yılına giren ‘14-24 yaş aralığındaki gençlere yönelik kişisel gelişim programı’ Uluslararası Gençlik Ödül Programı faaliyetlerini sürdürüyor. Programı bronz, gümüş ve altın kategorilerde tamamlayan lise 11’nci sınıf öğrencisi Bora Tezkan, ödül programının İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Bir Mirası Yaşayın; Yüzyılın Kutlaması” etkinliğinde Türkiye’yi temsil etti. Program, gönüllü hizmet, fiziksel gelişim, beceri geliştirme, macera ve keşif bölümleriyle tüm dünyada 14-24 yaş arasındaki gençlerin bireysel gelişimine katkı yapmayı amaçlıyor.

Londra’daki ‘Yüzyılın Kutlaması’ etkinliğinde Türkiye’yi lise öğrencisi Bora Tezkan temsil etti

“TÜRKİYE’Yİ TANITABİLMENİN GURURUNU YAŞIYORUM”

Geçen yıl yaşama veda eden Edinburgh Dükü Prens Philip’in (Philip Mountbatten) 100’ncü doğum gününe atıfta bulunularak Eski Kraliyet Deniz Koleji’nde (Old Royal Naval College) düzenlenen gecede dünyanın dört bir yanından katılan ödül programı katılımcıları Dük’ün zamanları içindeki önemli anlarını, sözlerini ve deneyimlerini yeniden canlandırdılar.

Lise öğrencisi Bora Tezkan, gala yemeğinde dünyanın pek çok ülkesinden gelen ödül programı katılımcılarının yanı sıra Winston Churchill’in torunu ve Uluslararası Ödülü Programı’nın Genel Sekreteri John May ve Genel Sekreter yardımcısı Stephen Peck ile tanıştığını, bunun farklı bir deneyim olduğunu belirtti. Tezkan, “Gecenin sonunda böyle bir etkinliğe katıldığım için açıkçası kendimi çok özel hissettim. İnsanlara Türkiye’yi tanıtabilmenin gururunu ve hatta insanlara ülkemiz hakkında farklı fikirler verebildiğim için çok mutlu oldum. Uluslararası Ödül Programı bana gerçekten bir şeyin değerini bilmeyi öğretti. Donanımlı olmak ve kendimize değerler katabilmek için, hayatımızı sadece akademik odaklı değil, çok yönlü çalışmalar üzerine kurmalıyız ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE 139 ÖDÜL MERKEZİ İLE 20 BİN GENCE ULAŞTI

Uluslararası Gençlik Ödülü Programı, 130’dan fazla ülkede uygulanan, dünyanın önde gelen gençlik programı olarak biliniyor. Programa 14-24 yaş aralığındaki tüm gençler katılabiliyor. Katılım tamamen gönüllü olmakla birlikte ödül programı, gençlerin kişisel olarak kendilerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine, özgüven ve öz disiplin kazanmalarına destek olmayı hedefliyor.

Gençlerin ödülü almak için gönüllü hizmet, fiziksel gelişim ve beceri geliştirme bölümleri için haftada birer saat faaliyetlerde bulunmaları ve macera ve keşif yolculuklarına katılmaları gerekiyor. Dünyada 13 milyon gence ulaşan programın dünyada iş ve üniversitelere kabul edilmede başlıca seçme kriteri sayılması dikkat çekiyor.

Uluslararası Gençlik Ödül Programı, 2022 yılı itibariyle, Türkiye’de 139 aktif Ödül Merkezi, 8 binden fazla aktif katılımcısı, bini aşkın aktif gönüllüsü ile faaliyetlerine devam ediyor.

Ödül Programı kapsamında pandemi döneminden bu yana 27 ödül merkezi ile alt lisans sözleşmesi imzalanarak kapsam genişletildi. Bununla birlikte 2021 yılının eylül ayında, toplumdaki tüm gençlere fırsat eşitliği yaratarak, gönüllülük esasına dayanan çalışmalar yürütülmek üzere, Serebral Palsili Çocuklar Derneği ile hem alt lisans sözleşmesi hem de stratejik ortaklık anlaşması imzalandı.