EN ÇOK OKUNANLAR

Eğitim

YÖK'ten uygulamalı eğitim gören öğrencilere staj kolaylığı

ANKARA, (DHA) 09.04.2020 14:34
YÖK'ten uygulamalı eğitim gören öğrencilere staj kolaylığı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "2019-2020 bahar dönemi için öğrencilerin eksik kalan uygulama eğitimi ve süresinin, uzaktan öğretim yöntemiyle 'ders, ödev, proje, uygulama dosyası ve benzeri etkinlikler veya yaz öğretimi' şeklinde yükseköğretim kurumları tarafından tamamlatılabilmesine karar verilmiştir" dedi.

YÖK Başkanı Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Yükseköğretimden Endüstriye Nitelikli İnsan Gücü Projesi' kapsamında; bazı lisans programlarında 7+1, bazı ön lisans programlarında ise 3+1 uygulamalı eğitim modelinin uygulandığını kaydetti. Saraç, bu yıl bahar döneminde koronavirüs salgını nedeniyle örgün eğitime ara verilerek, uzaktan eğitime geçildiğini, pek çok işletmenin de faaliyetlerine ara vererek, esnek veya kısmi zamanlı çalışmaya başlandığını hatırlattı. İşletmelerde uygulamalı eğitime devam etme imkanı kalmadığını belirten YÖK Başkanı Saraç, şunları kaydetti:

"Bu nedenle yükseköğretim kurumlarımızda 7+1 ve 3+1 eğitim modelinin uygulandığı programlarda işletmede uygulamalı eğitimin kazanımları ile öğrencilerin 5-6 hafta süreyle işletmelerde uygulamalı eğitim aldıkları dikkate alınarak, 2019-2020 bahar dönemi için öğrencilerin eksik kalan uygulama eğitimi ve süresinin, uzaktan öğretim yöntemiyle 'ders, ödev, proje, uygulama dosyası ve benzeri etkinlikler veya yaz öğretimi' şeklinde yükseköğretim kurumları tarafından tamamlatılabilmesine karar verilmiştir. YÖK olarak içinde bulunduğumuz küresel salgın döneminde, yükseköğretimin bütün imkanlarını kullanarak "eş zamanlı farklı uygulamaları" devreye sokmaya ve mümkün olduğunca 'en az mağduriyet' ile bu süreci yönetmeye çalışmaktayız."

EN YENİLER

O ilde koronavirüs tedavisi gören hasta kalmadı
Feci kazada can pazarı!
Kısıtlama öncesi İstanbul- Tekirdağ yolunda yoğunluk
Erdoğan, 8'inci Fetih Kupası Okçuluk Yarışması'nın ödül töreninde konuştu
İranlı vekilden hükümete Esad tepkisi: Esad'a 30 milyar dolar harcadık, paramızı geri ödesin
Bir anlık dalgınlık... Faciadan dönüldü
İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümü böyle kutlandı
ABD Başkanı Trump'tan flaş DSÖ kararı
Bozcaada için yeni karar! Bir kez daha uzatıldı